Безплатна единна електронна образователна платформа ще заработи от следващата учебна година, съобщиха от министерството на образованието.
Тя ще се ползва както от учениците и учителите, така и от родителите.
Платформата ще има 5 модула.
Един от тях предвижда учениците да ползват "дигитална раница", в която потребителският интерфейс за работа ще бъде еднакъв за всички, независимо от използваната от училището платформа за дистанционно обучение. Самото съдържание ще бъде филтрирано и поднесено на учениците съобразно тяхната учебна програма.
Модулът ще предоставя също достъп до хранилище с персонализирано дигитално учебно съдържание, определено от преподавателя и насочено към конкретния ученик. Така той ще получава на едно място цялата информация, необходима за неговото обучение, вместо да я търси на различни места в интернет.
Достъпът до платформата ще бъде с електронните профили в edu.mon.
През новата платформа учителите ще могат сами да създават дигитално учебно съдържание - уроци, упражнения, тестове. За изработването им те ще имат възможност да ползват огромен обем от налични електронни ресурси - текстове, изображения, интерактивни презентации, 3D модели, видео и аудио клипове.
За целта ще бъдат организирани мащабни обучения за учителите.
Платформата ще е полезна и за родителите, на които също ще бъде осигурен достъп. Те ще получават конкретна информация какво учат децата им, как се справят по отделните предмети, какви са оценките им и седмичната им програма.
В отделен модул за анализ МОН ще може да следи кои електронни уроци и инструменти се използват най-често и какви са постигнатите резултати.
В следващите 3 г. МОН ще инвестира в единната електронна образователна платформа над 24 млн. лв. Парите са по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж".