Липса на подновено комплексно разрешително може да остави столицата без парно и топла вода от 1 октомври. За това предупредиха от "Изправи се БГ! Ние идваме" на брифинг пред медиите.
"Крайният срок, в който "Топлофикация-София" трябваше да инвестира в пречиствателни съоръжения изтече миналата година - краят на юли 2020 г. Не знам на какво разчитаха, че да накарат Изпълнителната агенция по околната среда да си затвори очите и, въпреки нарушенията на европейското законодателство, да им удължи комплексното разрешително", коментира Мая Манолова.
По нейни думи кметът на София Йорданка Фандъкова и председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков бездейства, като заподозря, че това е "мина" в полза на ГЕРБ за предизборната кампания.
За привеждането на системите на "Топлофикация-София" в норма ще са необходими близо 190 милиона лева, като изискването е още от 2017 г. и до момента не е залягало в нито един общински бюджет, посочи още Манолова.
По информация на лидера на ИБГНИ липсата на топла вода и парно ще засегне около 405 000 домакинства в столицата и ще натовари електропреносната мрежа, повишавайки сметката на ток на един потребител от средно 500 лв. на средно 1152 лв.
"Това може да ни докара до режим на тока", предупреди още Манолова.
По тази причина парламентарната комисия ще покани на изслушване столичния кмет, председателят на общинския съвет и изпълнителният директор на "Топлофикация-София".
Топлофикация София все пак няма да спре да работи през зимния сезон, стана ясно по-късно. Представители на Министерството на енергетиката и директора на ТЕЦ-а бяха изслушани в енергийната комисия.
Служебният енергиен министър Андрей Живков коментира, че няма отнемане на комплексното разрешително. Директорът на Топлофикация София Александър Александров също гарантира на софиянци, че няма да има проблеми с топлопадаването.
Компромисното решение, което беше предложено, е по законов начин ще се удължи разрешителното на дружеството за срок от 36 месеца, докато бъдат подновени мощностите ѝ.