От Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) публикуваха позиция, в която изразяват съжалението си за вчерашното решение на турското правителство да промени статута на Света София без предварителни дискусии, съобщават световните агенции.
В петък президентът на Турция Реджеп Таип Ердоган подписа указ, с който се позволява на мюсюлманите да се молят в "Света София" в Истанбул, която отсега нататък ще има статут на джамия.
"Генералният директор на ЮНЕСКО изразява дълбоко съжаление за решението на турските власти, взето без предварително обсъждане, да променят статута на Света София. Тази вечер тя сподели сериозните си притеснения с посланика на Турция в ЮНЕСКО", се казва в позицията на организацията,
Шефът на ЮНЕСКО Одри Азулай коментира, че Света София е "архитектурен шедьовър и уникално свидетелство за взаимодействията между Европа и Азия през вековете", а статутът ѝ на музей отразява универсалния характер и наследството, което има сградата. Според Азулай именно това я прави толкова мощен символ за диалог.
Разочарование от решението на турските власти изразиха и от Държавния департамент на САЩ.
"Ние разбираме, че турското правителство остава ангажирано да поддържа достъпа до "Света София" за всички посетители", заяви говорителят на Държавния департамент Морган Ортагус в изявление.
Самият Ердоган изрази мнение, че самото решение да се даде статут на джамия на "Света София" трябва да бъде уважено от света.
"Света София" попада под действието на юрисдикцията на Турция. Призовавам всички да уважат решенията, приети от съдебните и изпълнителните органи на страната. Приемаме всякакво изразяване на мнения по този въпрос, с изключение на тези (мнения), които са насочени към нарушаване на нашия суверенитет", отбеляза турският държавен глава в своя позиция.
Той също така припомни, че "в Турция има 435 църкви и синагоги", което по думите му е показателно за турския манталитет, разглеждащ разнообразието като национално богатство.
Катедралата "Света София" в Истанбул е паметник на византийската архитектура, който е издигнат през 532-537 г. по указание на император Юстиниан. След падането на Византийската империя през 1453 г. катедралата е превърната в джамия.
През 1935 г., според постановлението на турското правителство, подписано от основателя на съвременната турска република Мустафа Кемал Ататюрк, катедралата е превърната в музей и слоевете мазилка, които ги крият, бяха почистени, за се виждат стенописите и мозайките. През 1985 г. сградата е включена в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.