Руската компания „Газпром" издаде разпореждане за строителството на газопровода „Турски поток" по дъното на Черно море до турско-гръцката граница, който ще пренася 63 млрд. куб. м. синьо гориво на година. Целта на Кремъл е да приключи с тръбата през 2016-та година, а през 2019-та година да пренасочи транзита изцяло през Турция за сметка на Украйна.
Италианската компания подизпълнител Сайпем (Saipem) съобщи, че е получила уведомление за възобновяване на работата по договора и трябва да започне работа по морския участък на газопровода в Черно море. „Турски поток" е алтернатива на „Южен поток", чието спиране обяви лично руският лидер Владимир Путин в Анкара през декември миналата година.
До този момент обаче българската страна не е получила официален отказ от проекта. Путин обяви, че София прекалено много се е забавила с проекта, а по-късно Москва обвини ЕК, че е саботирала „Южен поток", за да запази Украйна като транзитна страна за руския газ.
Кремъл остава на ЕС за изгради собствена газопреносна инфраструктура до бъдещия разпределителен център на турско-гръцката граница. Изпълнителният директор на „Газпром" Алексей Милер на няколко пъти насърчи европейските държави да побързат, ако не искат да останат без газ.
Според Милер европейското законодателство в областта, наречено Трети енергиен пакет, както и създаването на общия Енергиен съюз целят да ударят политиката на дългосрочно договаряне на доставка на природен газ, която руснаците предпочитат.