Допиши изречението

Ако чакаш достатъчно дълго на брега на реката, ще видиш труповете на враговете си по течението.

Ако се заседиш прекалено дълго, обаче, има риск да цопнеш в течението, без да се усетиш.

"Въпросът е как издържах една година", учуди се сам на себе си Радан Кънев. Едва ли обаче се е учудил от тишината, в която заглъхна лидерското му "Кръгом".

Реформаторската десница е във вечен плен на дилемата дали да бъде безкомпромисна, но безнадеждна опозиция в полуразпад (комплексите от времето на Костов), или да бере негативите на взаимоугодното съглашение в сянката на Онзи, чието име не бива да се споменава.

И Радан Кънев, и Христо Иванов не крият, че революцията им е били предизвестена. Единственото логично обяснение на ситуацията е опит за повторение на сценария с оттеглянето на Веселин Вучков, което послужи за "откуп" на МВР и ДАНС от Светлозар Лазаров и Владимир Писанчев.

Христо Иванов изгоря, за да освети зависимостите, прикрити зад дебел пласт жълти вестници и гузното мълчание на ГЕРБ.

Радан Кънев просто дописа изречението, което беше започнал преди година и половина, когато обвини съпартийците си, че се излагат, докато се "борят за доверието на Борисов и за подхвърления от него къшей власт като ловни кучета около трапезата на господаря".

Мълчанието в лагера на СДС и ДБГ звучеше като вица за македонската кореспонденция: "Геле, писмото, шо си ми го писал да ти върна парите, не съм го получил, прати ми го пак"

Песимистичната теория гласи, че това е вече краят на дългата измислица, че е възможно обединение на здравите десни сили. Най-лошият сценарий би бил разцепление на РБ, разпадане на коалиционното споразумение с ГЕРБ и триумф на ченгеджийницата.

Вечно царство на "дяланите камъни".

Оптимистичната теория гласи, че ослушването след "лична опозиция" на Радан Кънев е време за прегрупиране - крачка към отдавна закъснялото концентриране на РБ в единна и централизирана структура (защо не и с цената на оттеглянето на Кънев от председателския пост в ДСБ?).

Във всеки случай, няма как Реформаторският блок да продължи да съществува като "предизборна коалиция" (по определението на Тодор Танев).

Да не забравяме, че само преди дни РБ беше жива и сравнително състоятелна организация, която спечели изборите в няколко областни града. Абсурдно е с днешна дата да не може да си събере мозъка, за да определи дали подкрепя правителството на Борисов или не.

#1 Виктория Пенелопова 07 10.12.2015 в 22:26:26

Хм, Костова дописва Лао Дзъ......

#2 bludniq_sin 11.12.2015 в 10:01:16

РБ прилича на разпасана команда. На консорциум без разписани ясни правила в договора и структура - кой какво влага, колко ще получава и какви са му отговорностите. От такава неразбория не може да се очаква нищо дори в нея да има и някакви качествени хора (каквито според мен няма).

Новините

Най-четените