Ако чакаш достатъчно дълго на брега на реката, ще видиш труповете на враговете си по течението.
Ако се заседиш прекалено дълго, обаче, има риск да цопнеш в течението, без да се усетиш.
"Въпросът е как издържах една година", учуди се сам на себе си Радан Кънев. Едва ли обаче се е учудил от тишината, в която заглъхна лидерското му "Кръгом".
Реформаторската десница е във вечен плен на дилемата дали да бъде безкомпромисна, но безнадеждна опозиция в полуразпад (комплексите от времето на Костов), или да бере негативите на взаимоугодното съглашение в сянката на Онзи, чието име не бива да се споменава.
И Радан Кънев, и Христо Иванов не крият, че революцията им е били предизвестена. Единственото логично обяснение на ситуацията е опит за повторение на сценария с оттеглянето на Веселин Вучков, което послужи за "откуп" на МВР и ДАНС от Светлозар Лазаров и Владимир Писанчев.
Христо Иванов изгоря, за да освети зависимостите, прикрити зад дебел пласт жълти вестници и гузното мълчание на ГЕРБ.
Радан Кънев просто дописа изречението, което беше започнал преди година и половина, когато обвини съпартийците си, че се излагат, докато се "борят за доверието на Борисов и за подхвърления от него къшей власт като ловни кучета около трапезата на господаря".
Мълчанието в лагера на СДС и ДБГ звучеше като вица за македонската кореспонденция: "Геле, писмото, шо си ми го писал да ти върна парите, не съм го получил, прати ми го пак"
Песимистичната теория гласи, че това е вече краят на дългата измислица, че е възможно обединение на здравите десни сили. Най-лошият сценарий би бил разцепление на РБ, разпадане на коалиционното споразумение с ГЕРБ и триумф на ченгеджийницата.
Вечно царство на "дяланите камъни".
Оптимистичната теория гласи, че ослушването след "лична опозиция" на Радан Кънев е време за прегрупиране - крачка към отдавна закъснялото концентриране на РБ в единна и централизирана структура (защо не и с цената на оттеглянето на Кънев от председателския пост в ДСБ?).
Във всеки случай, няма как Реформаторският блок да продължи да съществува като "предизборна коалиция" (по определението на Тодор Танев).
Да не забравяме, че само преди дни РБ беше жива и сравнително състоятелна организация, която спечели изборите в няколко областни града. Абсурдно е с днешна дата да не може да си събере мозъка, за да определи дали подкрепя правителството на Борисов или не.
Хм, Костова дописва Лао Дзъ......
РБ прилича на разпасана команда. На консорциум без разписани ясни правила в договора и структура - кой какво влага, колко ще получава и какви са му отговорностите. От такава неразбория не може да се очаква нищо дори в нея да има и някакви качествени хора (каквито според мен няма).