Добре е да го знаем: в момента преживяваме историята.
Тази криза не просто ще влезе в учебниците, но ще реши бъдещето на Европа. И вашето бъдеще, и това на децата ви, и на техните деца.
За първи път държава като Гърция изпада във фалит пред МВФ - катастрофална "привилегия", запазена за нации в полуразпад.
Апокалипсисът се предава на живо.
Днес всеки от вас може да туитне "препоръките" си до Янис Варуфакис и да получи реакцията му в 140 символа в паузите между две инфарктни заседания на Еврогрупата.
Всеки от вас може да си поиграе на Меркел, Драги, Лагард или Юнкер - просто като прати 3 евро по сметката на "спасителния краудфъндинг механизъм", открит уж на шега от 29-годишен продавач на обувки от Лондон.
Докато четете този текст, събраните средства "за каузата" тъкмо ще прехвърлят 1 млн. евро (по ирония на съдбата, най-много пари са дарили германците).
Всеки може да проследи на живо отчаянието на Ципрас ("Те се опитват да ни задушат"), да усети гнева на Шойбле ("Как да преговаряме с хора, които не знаят какво искат"), или злорадата ирония в думите на чешкия финансов министър Андрей Бабиш: "Какъв късмет, че не членуваме в Еврозоната".
Това, което никой не може да открие дори при най-добро желание, е ориентир, предложен от българското политическо / интелектуално "лидерство".
"Стига с Гърция, я вижте Видин", окна от Брюксел премиерът Бойко Борисов, който иначе пази гробовно мълчание на международни форуми.
Вицепремиерът по европейските въпроси Томислав Дончев стигна само до признание на очевидното: "Ефект от случващото се ще има".
Целият абсурд може да се обобщи с челото на един от националните ежедневници от тази сутрин: "На пазара в Комотини гърците уплашени: Ще станем като българите".
Това не е тъп виц, нито е пазарлък, а най-малко е залог за нечий политически актив.
Това е катастрофа, която се случва на няколко километра от вашия хол, а развръзката на гръцката трагедия едва сега започва.
Историята засяга всички рано или късно - както гръцките пенсионери, които припадат по опашките пред банките за 120 евро кеш, така и милиардери като Бил Гейтс и Лилиан Бетанкур, които заради Greferendum загубиха няколко милиарда долара още преди да си изпият кафето в понеделник сутрин.
Но изглежда историята не пасва на мащабите на родния елит - дори когато му се случва приживе.