Социология по никое време

Стоите си вкъщи в понеделник, в 2 следобед, в средата на август, хапвате кротко пред телевизора, а на вратата се звъни. Социолог идва, за да ви зададе въпроси за международното положение. Вие отваряте широко порти, каните социолога в хола и се отдавате на геополитически анализи - понеже си нямате друга работа.

Ако този сценарий ви звучи сюрреалистично, не сте единствени. Да избереш сезона на отпуските, за да мериш политическия пулс на нацията, си е сериозно творческо дръзновение. Още повече - да събираш анкети по домовете, докато активната част от "представителната" извадка е на море в Гърция.

Но няма невъзможни неща за българската социология, както вие много добре си знаете. Това показа и последното проучване на "Маркет Линкс".

Първият въпрос е: „Какво е отношението ви към политиката на следните държави и съюзи?" Следват изброени Русия, ЕС, Германия, Франция, САЩ, Турция.

Интересното е, че не става ясно коя политика се визира - международна или вътрешна? Политика по отношение на България? Или спрямо Крим, Сирия, Виетнам? А може би по отношение на олимпийския допинг и сексуалната ориентация?

На всеки от респондентите, които са се намирали в домовете си по време на изследването, е дадено демократично право сам да интерпретира въпроса, както пожелае. Изследването поставя на най-високо място по одобрение недефинирата политика на Русия (74%), а на най-ниско - тази на Турция.

За мнозина политиката се свежда до онова, което чуват по новините или прецъкват във Facebook от "Брадва" и "Секира". За тях Русия е спасител, Турция - поробител, а Европейският съюз - соросоиден заговор срещу хетеросексуалния православен батка. За тях робството е гордост, снишаването - национален спорт. За тях Владимир Путин е герой, подобен на Динко от Ямбол. За тях резултатите от социологическото проучване звучат логично.

За други обаче няма как да не се появят подозрения - проведено през август, изследването се появява в много подходящ момент. Когато дъвката за АЕЦ „Белене" отново влезе в устата на властта. Когато Путин вдигна телефона на Борисов за пръв път от 3 години. Когато Турция и Русия отново са приятелски държави, здрависващи се на границата на ЕС. Когато наближиха президентски избори и всеки "русофилски" глас тежи колкото три "реформаторски". Когато основният конкурент на ГЕРБ за "Дондуков" 2 приравни включването на натовски изтребители в охраната на българското небе с унищожения военен суверенитет след Първата световна война.

В същото проучване защитата на българските национални интереси е интерпретирана като пълна противоположност с общия интерес на страните от ЕС и НАТО, съвсем сериозно:

Какъв е изводът? Три четвърти от българите "обичат" Русия, а ако утре се проведе референдум за BGexit, ще надминем по сепаратизъм и най-заклетите шовинисти от UKIP.

Социологията сигурно е важна наука някъде по света. Тук обаче все по-често започна да се ползва по поръчка на клиента - удобно оправдание за нечии маневри по никое време. Пардон, тъкмо навреме. Все пак избори.

Новините

Най-четените