Знаехме си, че включването на толкова много артисти в листите не е на добре. Сега май вече и те го разбраха.
По-специално - музикантът Васил Гюров, който се оказа "виновник" за внезапното сваляне на "Потъването на Созопол" от празничната програма на БНТ в праймтайма на 3 март.
Филмът на Костадин Бонев от 2014 г. беше набеден за "политически некоректен" поради наличието на кандидат-депутат.
Нищо, че Гюров е на "олимпийската" 15-та позиция в листата в n-ския многомандатен избирателен район. Нищо и че ролята му в злочестата продукция е поддържаща.
До вчера БНТ рекламираше активно излъчването на награждавания филм, на който самата телевизия е копродуцент.
Вместо обещаното ново българско кино, обаче зрителят пое 4375-то поредно излъчване на въстаническата драма "Апостолите" (1976).
Който иска абстрактно изкуство - ще чака след изборите. Регулация му е майката. Дори да няма какво да се регулира.
Никъде в Закона за радио и телевизия няма една дума, която да засяга подобен казус в предизборна ситуация. Споразумението на БНТ с политическите партии съдържа едно-единствено "ограничение" пред програмата й извън диспутите, хрониките и предизборните клипове.
И то е, че БНТ не бива да допуска "нелоялно предизборно съревнование извън предаванията, нарочно определени с тази цел". Каквото и да означава това.
Вярно е, че умението да внедряваш политически идеи и внушения, недоловими за радарите, си е цяло изкуство. Вярно е и че много хора си позволяват да злоупотребяват с ефира и гостоприемството на БНТ за собствените си тънки сметки.
Но ако човек с повече от 6 месеца опит в медиите не прави разлика между художествен сценарий и предизборна агитация, препоръчително е рязко да смени трудовата си заетост, докато не е станало късно.
Страхът от собствената сянка не е оправдание, а е вредно и патологично отклонение от нормата.
Да, бТВ отложиха сериала "Стъклен дом" по време на президентската кампания през 2011, в която Стефан Данаилов беше официален подгласник на Ивайло Калфин. Но разликите в мащабите са толкова големи, че сравнението е смехотворно.
Иначе навремето СЕМ наблюдаваше с широко затворени очи как действащата депутатка Калинка Крумова водеше сутрешния блок на Нова телевизия, Росен Петров влезе в партията на Бареков в национален ефир, а само до преди няколко месеца Слави Трифонов водеше чиста проба предизборна кампания извън регулация зад паравана на вечерното си шоу.
Впрочем, в същата Третомартенска вечер по програма БНТ Свят планираше излъчване на филма "Юлия Вревская" с Ламбо (водач на две листи).
Но ако дърво падне в гората и никой не го чуе, вдига ли шум?