Тънка работа е международното положение - днес те гали по главата, утре бие ток.
Доскоро Жан-Клод Юнкер рисуваше сърца по телеграмите и целуваше с братска обич Бойко Борисов по челото.
От снощи същият този Юнкер се превърна във враг на Тутраканската селищна система, защото допусна хипотетично освобождаването на Румъния от 9-годишната карантина на европейския мониторинг, който обаче остава да виси със страшна сила в България заради наднормени нива на корупция.
Невинната похвала за Букурещ се усети като парлив шамар в София.
Докато властите си замълчаха гузно, национално-отговорният капитал реши да обере контрата на принципа "атаката е най-добрата защита".
Не друг, а председателят на КРИБ Кирил Домусчиев хвърли ръкавицата в лицето на Юнкер, като отсече, че било "дискриминационно и несправедливо" България да се дели от Румъния, която не само не си усвоява еврофондовете на 100%, ами и всеки ден арестува някой министър за корупция.
Дишайте дълбоко, вие сте развълнувани.
Интересно - как пък никой не се почувства дискриминиран поради факта, че България не успява да покрие елементарни правила за хигиена на политическата и съдебната власт?
Как никой не се оплака от дискриминация, когато в България десет години се разиграва фарсът с делото САПАРД, а през това време осъдените за същата схема в Германия вече си излежаха присъдите?
Да, в Румъния сигналите за корупция се увеличават всеки ден, но не защото корупцията им внезапно се е увеличила, а защото все повече хора имат доверие, че антикорупционните служби ще си свършат работата.
Увеличават се и окончателните осъдителни присъди, увеличава се и конфискуваното имущество на престъпниците.
Да, България си преизпълни плана за еврофондовете, само че милиардите от "европейската солидарност" се усвоиха за реставрация на крепости с блокчета итонг, строеж на мостове за голф-колички и хранилка за медии (само за 2015 г. са изхарчени 6 744 857 лева за ТВ-реклама на оперативни програми...).
Както и да се сравняваме, от години Румъния има по-високо БВП на глава от населението, почти двойно по-висока средна месечна заплата и в пъти по-голям ръст на индустриалното производство в сравнение с България.
Сега Румъния ни взе и политическа преднина. Ние им взехме Козмин Моци.