Непосилната лекота на варварството

Най-вероятно всички, които станаха свидетели на грозното разрушаване на бившия Тютюнев склад в Пловдив, са останали изумени от едно: от безобразната чиновническа тъпота, с която всички "компетентни институции" си прехвърляха топката, за да се окаже в крайна сметка, че виновен е май само собственикът на уникалната сграда.

И то... виновен? Колко да е виновен?

Сходна ситуация се разиграва и в центъра на столицата, пред очите и смартфоните на хиляди софиянци, които ежедневно минават пред сградата на бившето читалище "Възраждане"/театър "Ренесанс".

Днес червената сграда на булевард "Христо Ботев" е известна просто като "бившия Син Сити", а с нейната фасада се случват зловещи неща: демонтират се части от конструкцията, вътрешността се изкорубва, части от покрива и прозорците липсват...

Старото читалище, което надживя и възхода, и падението на чалгата, сега гние и мухлясва на 500 метра от Министерството на културата.

Ами, ще кажете, собственикът на сградата - хотелиерът Красимир Георгиев, има право да се разполага с имота си, както намери за добре.

Самият той вече заяви в медиите, че има намерение да строи хотел на мястото, защото "в София има недостиг на хотели". Само че градът е тесен за инвестиционния му порив.

"Специално за паметниците на културата организацията е много мудна", въздиша човекът.

Да, културата е голяма пречка. За някои хора е чиста драма, възпираща собствената им алчност. Затова и с културата трябва да се воюва. Още Ленин го е знаел.

Ние нямаше да се занимаваме с амбициите на Красимир Георгиев и всичко щеше да е наред с инвестиционните му планове, ако бившият профсъюзен "дом на културата" (иронично, нали) не беше деклариран като индивидуален архитектурен паметник на културата за сведение от 2004 година.

Това е доста по-нисък статут от онзи, който сградата е имала само месец преди Георгиев да я закупи през август 2003-та. През юли 2003-та, постройката е свалена като исторически паметник на културата с протокол от Националния съвет за опазване паметниците на културата.

Някой би спекулирал, че специалният статут се сваля срещу определено заплащане, за да може теренът в центъра да се освободи за ново строителство.

Ние не можем да правим такива заключения за време преди повече от 10 години, но е ясно, че инвестиционните планове на Красимир Георгиев през 2004-та година са провалени, заради факта, че сградата определено има историческа стойност и очевидно е било невъзможно това да се прикрие.

Към момента тя е с най-ниска категория паметници на културата, но това не я прави незащитена от закона.

Тя не би трябвало да бъде предвидена за събаряне, а на собственика не би трябвало да бъде издадено разрешително за строеж (и по последна информация все още не е издадено), но постройката вече е започнала да "се руши".

Ако червената сграда с богато минало не бъде съборена до месец-два - най-вероятно ще вземе да си падне "по естествен път".

Нищо чудно това да стане, предвид абсолютната лекота, с която варварството побеждава над културата и проформата, с която съответните институции спазват закона.

А иначе, само за протокола: когато варварите напълно превземат живота ни, от хотели няма да има нужда.

Просто никой няма да има интерес да идва на територия, където са останали хора без история и памет.

#1 FBInspector 10.03.2016 в 22:59:23

И като падне "естествен път" гледайте да не сте отдолу, както се случи с две нещастни момичета преди години в центъра на София.

#5 Виктория Пенелопова 07 11.03.2016 в 19:07:26

Случката със склада в Пловдив ми струва преекспонирана. Беше грозна, порутена сграда, а може би и опасна, не знам. Много други складове в същата зона бяха "изкормени" и сега никой не може да ги познае, защото са модерни и функционални нови сгради. В Пловдив има твърде много истинска история, за да се тръшкат културтрегерите за тютюнев склад. Въобще ни мисля, че това може дъ бъде забележителност или гордост на града.

#6 Dox 11.03.2016 в 22:59:52

Пенелоповна, Как точно определихте, моля, че тази сграда е грозна? Сградата е строена в началото на 20-те години на миналия век и е била една от най-внушителните и красиви сгради в т.нар. "Тютюнево градче". Според местните жители именно тя е вдъхновила Димитър Димов за романа "Тютюн". И добре, че за нея се застъпва обществото, както и Вежди Рашидов, докато останалото българско политик немее. Или за Вас, Пенелоповна, такова нещо като общество не съществува? Ако да, тогава може би не знаете, че така мислеше и една бакалска щерка, с име Маргарет Тачър. Или за пореден път трябва да пишем политкоректни фрази, при поредното осиране на поредния самозван частник? Частникът, Пенелоповна е нещото, което в днешно време нанася непоправими вреди не само на обществото, но и на околния свят, на природата и ресурсите и. Уви, към момента това го знае само обществото /барабар с частниците/, но не и съвкупният образ на Марагарет Тачър, за която такова нещо като общество не съществува. Така ли е, Пенелоповна? Или да?

Новините

Най-четените