Майки, взимат ви децата

Някои жени искат да бъдат майки, други - не. Някои членуват в bg-mamma. Други - не. Някои си представят как гледат детето си непрестанно до тригодишна възраст, а дори и след това, други - как се връщат към работата си при първа възможност. Всеки има избор.

Преди ден социалният министър Зорница Русинова спомена на пресконференция идеята да се стимулират финансово майки, върнали се на работа, преди детето им да навърши една година. Така те получават финансова подкрепа (50 процента от обезщетението за майчинство, докато детето им навърши година) и едновременно с това не излизат от пазара на труда.

В социалните мрежи обаче новината беше посрещната с коментари от типа на „Това е скандално"! „Тези срам нямат!", „А не искат ли още седмица след раждането да ни връщат на работа?", „А на мен кой да ми гледа детето?".

Маргинални сайтове реагираха със заглавия като „Ето кога връщат майките на работа след раждането", а форумите се изпълниха с мнения на майки: „Отказах се да гоня кариера и бях в майчинство до 3 год възраст на децата си. Това са най- хубавите години от живота ми и не бих ги заменила с нищо. Има значение кой гледа и възпитава децата!!!!", „kak ne gi e sream !!! minimoum 2 godini maikite triabva da si gledat decata i da im se izplashtamaichinstvo ,zatova namaliavam" (?!)

Всъщност идеята на социалното министерство е позитивна - тя не принуждава никого да се връща на работа по-рано, нито съкращава майчинството, нито намалява обезщетението, което получават майките от държавата, докато гледат детето си. Вместо това намигва с едни 50% от това обезщетение, за да припомни на жените, че дори когато станат майки, продължават да имат същите възможности за развитие.

Така онези, които считат работата си за важна и не мислят, че жената е длъжна да избира между децата и кариерата, биват мотивирани да съчетават двете.

Ако в западните държави бушува битката за срутване на т. нар. „стъклен таван" над възможностите на жените, то в България очевидно тази концепция все още е чужда на мнозина.

Вероятно между патриархалната идея за майката, която върти тавите и гледа децата, тежката борба за места в детските градини и ясли, и приказката за героя, който суче до 20 години за здраве, много майки не разбират, че държавата не иска да ги отдели от децата им. Не ги и задължава да се връщат по-рано на работа. Просто им предлага още една възможност. Дали ще я приемат - това е въпрос на избор и договаряне с работодателя, не е задължение.

#1 bludniq_sin 13.07.2016 в 16:36:59

Вместо това намигва с едни 50% от това обезщетение, за да припомни на жените, че дори когато станат майки, продължават да имат същите възможности за развитие. Така онези, които считат работата си за важна и не мислят, че жената е длъжна да избира между децата и кариерата, биват мотивирани да съчетават двете. Не съм съвсем съгласен. Идеята е добра, но ще е приложима за много тесен кръг от хора според мен. Защо? Ами защото стимулът важи за деца до 1 г. Т.е майката трябва да се върне на работа докато детето няма навършена 1 г. Идва въпросът кой ще се грижи за детето (то май е бебе все още) ако майката е на работа? Родителите и - те вероятно са все още работещи хора (ако майката е на около 30 г. или по-млада). Баба и дядо - възможно е, но според мен не е препоръчително 70-75 г. хора да се грижат за няколкомесечно бебе. На ясла - до колкото съм чел яслата е доста стресиращ момент за децата (мен са ме изгонили от яслата щото съм беснеел прекалено мн) и е силно препоръчително детето да тръгне на ясла след като навърши 1 г. - Възрастта преди това криела много рискове. Детето е физиологично незряло, често още не е проходило, не се е научило да ползва гърне, не може да се храни само. Имунитетът на детето е несъвършен, организмът му е по-възприемчив към инфекции, а те пък протичат значително по-тежко и с повече усложнения. На детска градина - не става. Да се наеме някой да го гледа - в такъв случай стимулът малко си губи смисъла поне от към финансово естество, защото какво биха избрали 90% (вероятно) от майките - Да се върнат на работа, да ги стимулират с едни пари, които после да дават за детегледачки или да се откажат от тия пари и да си гледат детето сами? Та .. идеята не е лоша но според мен тр. да се модифицира малко.

Новините

Най-четените