Понякога принципът, на който се взимат управленските решения в България, е силно озадачаващ. Свикнали сме, не се учудваме. Най-много някое #ДАНСwithMe да стане, особено ако е по-топло времето.
В по-голямата част пък минаваме с махване с ръка и си казваме, че работата е много хубава, ама пак се оказва българска.
Когато обаче става въпрос за обществено здраве, нещата стават по-деликатни. И ходовете трябва да са по-други - по-обмислени, по-плавни. По-мъдри, ако щете. Затова и намерението на премиера Борисов да прекрати временно ваксинацията с AstraZeneca не може да бъде подминато с обичайното махване с ръка.
То е от онези решения тип "видяла жабата, че подковават коня, та и тя вдигнала крак". Видяла България, че някои западни държави спират тези ваксини, и решила да ги последва.
Уж с грижа за здравето, а всъщност - в негова вреда, и в краткотраен, и в дългосрочен план. Някои ще избухнат в бурно несъгласие, разбира се - ще посочат, че и у нас има жена, която е починала след ваксинация, и че ще е престъпление да не проявим предпазливост.
Други ще припомнят, че има сигнали за тромбоемболии и дори за смъртни случаи след ваксинация. Че само в Австрия се разследват два такива казуса. Че май има подобни съобщения и от други европейски страни. Оттук крачката до спекулациите, че тези ваксини наистина не са добре изпипани, че са разработени твърде бързо и/или че са откровено опасни е миниатюрна, но за това по-надолу.
Ехото от притесненията, които се леят в социалните мрежи, обаче явно е отекнало силно в ушите на премиера, заглушило е позицията на българските медицински експерти и той е решил да вземе нещата в свои ръце така, както само той си знае.
Затова и Борисов е категоричен, че ще чакаме официално писмено становище от Европейската агенция по лекарствата, след което ще си продължим ваксинацията по живо, по здраво и по "зелени коридори". Малка спънка по пътя към колективния имунитет, нали така?
И тук идва огромният проблем - така желаното становище вече е налично. Даже са две. Писмени. Общодостъпни на сайта на ЕМА.
Вярно, на английски са, но вместо да чакаме лекарствената агенция да ни прати официален хабер на български, че да се върнем към и без това хаотичната ни програма по имунизация, можем да си наемем преводач.
Той без прекомерни усилия би могъл да преведе първото становище на ЕМА¹, в което се посочва, че няма никакви индикации за наличието на връзка между ваксината и тромбоемболиите.
Преводачът дори би могъл да стигне до втората позиция на агенцията², в която заключението е, че ползите от ваксините далеч надвишават вредите от тях. И че случаите на запушване на кръвоносните съдове сред ваксинираните пациенти не надвишават тези при неваксинираните.
България си има национален план за ваксинация, Национален оперативен щаб и дори сайт, в който човек да си запази час за имунизация, но никое от тези звена не функционира ефикасно. За сметка на това Европейската агенция по лекарствата е добре смазана машина със сериозен опит, която е няколко крачки пред нас.
Тя си има позиция, ние само трябва да я прочетем, вместо да чакаме въпросната позиция да бъде по-прегледно оформена. Но докато се чудим що е то общоевропейско становище и има ли то почва у нас, се случва нещо далеч по-притеснително.
И без това крехкото и трудно спечелено доверие във ваксините се руши необратимо.
Скептицизмът към ваксините тъкмо беше стихнал пред репортажите на стотици ваксинирани, а сега ще се разрази с нови сили, при това в размери, каквито даже не сме си и представяли. Та нали самият премиер се заема да ги спре тия ваксини, значи има нещо гнило.
И така спекулациите, че се опитват да ни минат с второ качество препарат, ще се възродят като феникс, който всъщност никога не се е унищожавал до пепел.
Нито едно бъгаво приложение и нито един ваксинационен безпорядък не можеше да сложи такъв прът в колелото на масовата имунизация, какъвто се случи на 12 март 2021 г. Дата, на която България отново е с над 3100 заразени с коронавирус и здравна система на ръба на нов пълен колапс.
Не можем да преценим кое е по-страшно - статистиката, която отново от ден на ден става все по-черна, или фактът, че година след началото на този кошмар страната ни още се лута и взима решенията не на база доказана налична информация, а на база на това къде подковават коня, за да вдигнем и ние крак.
---
1. Становище на ЕМА от 10 март 2021 г. можете прочетете тук.
2. Становище на ЕМА от 11 март можете да откриете тук.