Вече десетилетия Аустрелиън оупън е едно от най-престижните събития в календара на световния тенис.
Турнирът на Зеления континент бележи началото на сезона и е смятан за най-гостоприемната надпревара от гледна точка не само на състезателите, но и на многобройните фенове на играта в Мелбърн.
Разбира се, че всичко си има своето разумно обяснение. Австралия вложи огромни средства в тениса през последните 30 години и резултатът е виден.
Но не винаги е било така.
В края на 70-те и началото на 80-те години някои от световните звезди изобщо не си правят труда да пътуват до далечна Австралия, отнемайки значителна част от блясъка на турнира.
Често състезанието се провежда в средата на декември, което по никакъв начин не го прави по-атрактивно за състезателите.
През 1987-а турнирът окончателно е фиксиран през януари и оттогава започва неговият възход.
Модернизацията на кортовете, подобряването на цялостната инфраструктура и отличните условия в Мелбърн бързо превръщат Аустрелиън оупън в надпревара, която никой елитен тенисист не може да си позволи да пропусне.
Интересно е да се отбележи, че до 1987-а Откритото първенство на Австралия се провежда на тревна настилка.
Впоследствие тя е заменена с твърда (Rebound Ace), която наподобява тази на US Open, а от 2008-а кортовете са плексигласови.
Първоначално турнирът се играе в Kooyong Club, но през 1988-а година се мести на Melbourne Park.
Двата основни корта "Rod Laver Arena" и "Hisense Arena" са оборудвани с подвижни покриви, които могат да бъдат затваряни при дъжд или горещина - нещо с което Мелбърн е всеизвестен.
Това прави Откритото първенство на Австралия единствения турнир от Големия шлем, по време на който могат да бъдат провеждани мачове на закрито.
Също така надпреварата е втората след US Open, която изравнява наградните фондове при мъжете и жените, и то цели 7 години преди "Уимбълдън" и "Ролан Гарос" да сторят същото.
Благодарение на стратегическата си позиция да бъде първият от четирите турнира от Големия шлем и фактът, че тенисистите идват отпочинали и жадни за игра след по-лежерните ноември и декември, придават на Аустрелиън оупън чар, който трудно може да бъде открит при останалите му трима, смятани за по-големи, братя.
"Уимбълдън" може да си остава Светия Граал на световния тенис, но все по-трудно могат да се открият пунктове, по които Мелбърн отстъпва на Париж и Ню Йорк, когато говорим за тенис...