Сеч във Висшата лига от септември

От 1 септември във Висшата лига на Англия влиза в сила ново правило, според което клубовете имат право да картотекират до 25 играчи, минимум 7 от които трябва да са местни юноши. Ето и подробностите за прилагането на реформата:

Какво означава „местен юноша"?

Всеки футболист, който е бил регистриран в английски клуб за поне три години във възрастта си между 16 и 21. В този смисъл „местният юноша" може да е с чужда националност.

Какво следва, ако клубът няма осем такива играчи?

Тогава просто картотекира по-малочислен състав.

Каква е целта на всичко това?

Според Борда на Висшата лига тази мярка ще стимулира развитието на младите играчи и ще предотврати струпването на световни звезди в най-богатите клубове, която прави огромна разликата в класата им в сравнение с останалите.

Какво става в случай на тежка контузия на играч?

Съставът може да включва неограничен брой футболисти на възраст до 21 години, така че те могат да бъдат използвани. Позволява се изключение единствено в случай че двама от тримата картотекирани вратари са контузени да бъде включен нов в състава.

Могат ли да се правят промени в списъка?

Не и преди трансферния прозорец. В случай че клубът не разполага с 25 играчи с договор, той може да запълва бройката през сезона, привличайки футболисти, които са свободни агенти.

Новото правило засяга ли другите турнири?

Не. Картотеката е само за първенството на Висшата лига, докато играчите извън списъка от 25-има, могат да взимат участие в европейските турнири, Купата на ФА и Купата на Лигата.

Промяната е съгласувана с всички клубни президенти, но ще усложни преди всичко живота на мениджърите.

Наставникът на Тотнъм Хари Реднап вече изрази недоволството си от новото правило... „Мисля, че един млад играч би пробил в състава, ако е достатъчно добър. Трябва да заслужиш да си там, а не да попадаш служебно в 25-имата".

Друг очакван страничен ефект от реформата е, че играчи, които са контузени в началото на сезона, но се възстановят преди трансферния прозорец през януари, ще могат да вземат участие чак след това. Такъв е случаят с бившия национал Джонатан Уудгейт от Тотнъм, за когото Реднап вече обяви, че няма да бъде картотекиран, подобна е ситуацията и с други звезди като Оуен Харгрийвс и Андерсон от Манчестър Юнайтед.

Клубовете, които разполагат с голям брой играчи, като Манчестър Сити например, вероятно ще трябва да потърсят къде да преотстъпят излишните си футболисти, за да не им се налага да плащат заплати на играчи, които нямат дори минутка на терена.

Новините

Най-четените