Статуя и пророк борят проклятието над Бенфика

Близо 60 хиляди верни на Бенфика фенове не спряха да вярват, че прокобата ще падне и подкрепиха в четвъртък "орлите" срещу италианския колос Ювентус. Снимка: Getty Images
"Един, избран сред многото", пише на хореографията на Бенфика преди мача, а стадион "Луш" бе горещо място в четвъртък вечер. Снимка: Getty Images
Езекил Гарай сложи начало на надеждата с гола си във втората минута. Снимка: Getty Images
Езекил Гарай сложи начало на надеждата с гола си във втората минута.
Но Ювентус имаше в редиците си неуморимия и гладен за голове Карлос Тевес... Снимка: Getty Images
Но Ювентус имаше в редиците си неуморимия и гладен за голове Карлос Тевес...
Който не миряса, докато не вкара в 73-ата минута изравнителен гол. Снимка: Getty Images
Който не миряса, докато не вкара в 73-ата минута изравнителен гол.
Статуята на Бела Гутман дразни малко феновете на Бенфика, но ако помогне да падне неговата клетва...
Гутман през 60-те. Унгарецът отдавна е покойник и едва ли е подозирал, че неговото проклятие ще тегне над Бенфика толкова дълго.
Хиляди фенове на Валенсия подкрепиха отбора при гостуването на Севиля в първия полуфинал в Лига Европа. Тръгнаха си разочаровани - 2:0 за домакините. Снимка: Getty Images
Висенте Ибора изпусна невероятен шанс да вкара трети гол за Севиля в последните секунди на добавеното време. Снимка: Getty Images
Карлос Бака, колумбийската голова машина, побърка гостите и вкара второто попадение за Севиля. Снимка: Getty Images
Но звездата на мача бе капитанът на севилци Иван Ракитич (в бяло). Хърватският плеймейкър игра страхотно, даде поне 5 голови паса на съотборници, като само 2 бяха реализирани. Снимка: Getty Images

Бенфика взе аванс - не солиден, но аванс, срещу Ювентус в полуфиналите на Лига Европа. 2:1 преди реванша, който ще е кошмарно труден в Торино.

Но Лисабон мечтае за купата, след като знаци на съдбата говорят, че може би едно от най-тежките проклятия във футбола е на път да падне.

През 1962 г. Бенфика е европейски шампион за втори път, а треньор е унгарският евреин Бела Гутман. Той пожелава нов договор при по-добри финансови условия, но клубът не е склонен да увеличи заплатата му.

Тръгвайки си от Бенфика, Гутман слага тежка клетва на клуба - според легендата: "Сто години няма да спечелите нищо в Европа!".

От тогава Бенфика има 5 загубени финала в турнира на шампионите и 2 в другите две европейски надпревари. И още четири отпадания на пофулинали, кое от кое по-драматични.

Проклятието на Гутман удря жестоко по клуба. През 1990 г. преди финала за Купата на европейските шампиони срещу Милан във Виена, президентът и символ на клуба - покойният Еузебио, отиде на гроба на унгареца в австрийската столица. Помоли се за опрощение. Напразно - загуба с 0:1.

През 2014-а Бенфика изгради статуя на Гутман с двете европейски купи, спечелени от него в ръцете му. Феновете се противиха, но малкото паметниче се появи на вход №18 на стадион "Луш".

Статуята се появи за 110-ата годишнина на клуба, официално, но истината е, че целта вероятно е да усмири духа на евреина, проклел Бенфика.

И ето, че "орлите" са на прага на нов финал. Първият гол срещу Ювентус вкара Езекил Гарай, носещ името на юдейски свещеник и пророк.

Кой е по-подходящ да развали магията и да свали проклятието?

Бенфика поне се надява, че е така. Ювентус, разбира се, има други идеи и иска горещо да е на финал на своя стадион в Торино.

И вероятно привиква духа на Гутман на помощ преди реванша.