8 август беше изключително важен ден за Арсенал. Раул Санлехи беше пристигнал на клубната база в ранни зори и бе един от последните, които си тръгна.
Той беше основният човек в последния ден от летния трансферен прозорец в Англия, в който „артилеристите“ успяха да привлекат още двама футболисти: Киърън Тиърни от Селтик и Давид Луис от Челси. Те показаха таланта на гуруто, с който в Арсенал се надяват да разполагат за дълго време.
Трансферът на Тиърни бе най-трудният. За да бъде осъществен той отговорникът по преговорите Хус Фахми и новият спортен директор Еду трябваше да работят на пълни обороти. Разговорите с „детелините“ продължиха почти през цялото лято, като включваха и няколко отхвърлени оферти. Нужен бе точният подход. И накрая Арсенал го намери.
За разлика от първия, вторият беше доста по-лесен. Арсенал търсеше централен защитник цяло лято. Успя да вземе френския талант Уилиам Салиба, но го пусна под наем обратно в Сент Етиен. След това потърси други опции, сред които Дайот Упамеканто от РБ Лайпциг и Даниеле Ругани от Ювентус. Други играчи също бяха предложени на „артилеристите“, преди да се спрат на Давид Луис.
Въпреки че от Челси не искаха да го пускат, Санлехи използва пълния си арсенал от умения в преговорите и успя да приключи сделката за по-малко от 24 часа. Тиърни и Луис, заедно с бразилския нападател Габриел Мартинели, Салиба, Дани Себайос (под наем) и Никола Пепе, са новите имена в Арсенал от лятото.
И всичко това за 45 милиона паунда.*
Арсенал не разполагаше с много пари, но ги разпредели перфектно. И основният виновник за това е именно Санлехи. Един френски агент, който е водил преговори с Арсенал през лятото разказва за него: „Санлехи е изключително интелигентен човек. Социалните му умения, харизмата и способността да се хареса на всеки са изумителни. Има дар слово. Кара те да се чувстваш удобно и започваш да му се доверяваш.“
Наистина, Санлехи е изключителен в комуникацията. Но и разбира от футбол. Работи 11 години в Nike, преди да отиде в Барселона като маркетинг директор през 2003 г. Пет години по-късно бе повишен в спортен директор. Пристигна в Арсенал през февруари 2018-а, а след напускането на Иван Газидис в посока Милан през октомври същата година, стана и главен отговорник по всички футболни въпроси в клуба.
Извън харизмата, най-ценното нещо, с което разполага Санлехи, е тефтерчето му. Арсенал отчаяно се нуждаеше от някой като него. Играчи, агенти, спортни директори – контактите му са безброй. За сделката за Пепе, например, Санлехи имаше предимство пред всички останали, защото познава добре изпълнителния директор на Лил – Марк Ингла. Двамата са работили заедно в Барселона, а приятелството им означаваше, че Санлехи е почти сигурният победител в надпреварата за подписа на Пепе.
В допълнение, перфектните му отношения с Петр Чех от времето им заедно в Арсенал помогна за трансфера на Луис от Челси. Цялата сделка мина гладко, без никаква паника, въпреки че няколко часа преди затварянето на прозореца нито тази за Луис, нито тази за Тиърни бяха приключени.
Арсенал имаше ясна идея от какви футболисти има нужда през лятото и гений, с чиято помощ да ги привлече.
Старши-треньорът Унай Емери и Санлехи са изготвили трансферната стратегия заедно. Идеята е била да се търсят млади играчи, които да могат да повишат цената си и да притежават комбинация от бързина и спокойствие при владеенето на топката. И най-важното – да паснат на схемата за игра на контраатака в гостуванията. Дани Себайос и Пепе попадаха в тази графа и „артилеристите“ не се спряха, докато не изпълниха целта си.
През март Раул Санлехи навърши 50. Каквото и да си е пожелал, едва ли си е и мечтал за толкова перфектно трансферно лято, имайки предвид бюджета и това, което бе купено с него. В Арсенал са късметлии да разполагат с човек като него, който, със сигурност, още от 9 август вече набелязва зимните трансферни цели. А както разбрахме от лятото, няма да е учудващо да постигне и тях само няколко месеца по-късно.
*Парите по трансферите на Пепе и Салиба бяха разсрочени, заради което само част от тях влизат в счетоводните книги като изхарчени през лятото на 2019 година