Григор никога не се предава!

Димитров изигра третия си трисетов мач тази седмица

Григор Димитров се класира за полуфиналите на Мастърса в Торонто след уникална 3-часова битка с Кевин Андерсън - 5:7, 7:5, 7:6(6). Южноафриканският гигант направи 54 непредизвикани грешки срещу 35 на сметката на българина. Григор спаси два мачбола по пътя си към полуфиналите, където ще се изправи срещу Жо-Вилфрид Цонга.

Битката започна с цели пет поредни гейма, в които посрещащите имаха шансове във всеки един от тях, но в крайна сметка до пробиви не се стигна. Дойде ред на период, в който сервиращите печелиха без проблеми своите подавания, за да се стигне до резултат 5-4 в полза на Григор, а в следващите няколко минути се реши изхода на първия сет.

Андерсън поведе с 40-0 в подаването си, но серия от великолепни ретури и няколко изключително качествени отигравания на Гришо му позволиха да стигне до първия брейкбол в мача, който в случая имаше и цената на сетбол. И точно тогава се намеси най-силното оръжие на 203-сантиметровия гигант - точката за пробив бе спасена с ас, последва още един и геймът бе спасен. Веднага след това Димитров допусна пробив, оказал се решаващ за изхода на сета в гейм, в който първият сервис на Григор изчезна и грешките зачестиха. В същото време ретурът на Андерсън заработи на ниво, а и късметът бе на негова страна и крайният резултат от всичко това бе пробив, последван от уверено спечелен гейм и сет, приключил с два поредни аса.

Във втората част Григор излезе на корта пределно амбициран да гони обрата и в следващите няколко минути демонстрира великолепен тенис, включващ и редовните му спиращи дъха изпълнения, някои от които сериозни кандидати за класацията "Хот-шот на деня". Качествената игра не остана невъзнаградена и българинът спечели първите три гейма на сета, а малко по-късно се стигна до тази до болка познатия ни резултат от 4-1 гейма.

И точно тук започнаха проблемите - първо Димитров успя да измъкне тежък гейм, в който отрази брейкбол, но при 5-3, сервирайки за сета, настъпи нов спад в представянето му и след откровено слаб гейм допусна пробивът да бъде върнат в последния възможен момент. Нещо повече - при 5-5 Григор отново бе притиснат до стената, но не само че се справи с точката за пробив, ами още в следващия гейм достигна до такава в подаването на сервиращия за оставане в сета Андерсън. Тук нервите на гиганта не издържаха и всичко приключи с двойна грешка - негова втора в мача.

Началото на третата част започна с предимство за Гришо, който подложи под сериозно напрежение противника си и в два от първите му три сервис гейма стигна до брейкболи, но за кой ли път този негов прословут гръмотевичен сервис спаси Андерсън.

И когато не се възползваш от шансовете си, обикновено биваш наказан. Точно това се случи при резултат 4-4, когато серия от грешки на Димитров доведоха до пробив, позволил на  машината за асове да сервира за победата. Андерсън дори достигна до два мачбола, но решеният да се бори до последно Григор Димитров ги отрази, възползва се от няколкото шокиращи грешки на противника си и в последния момент върна пробива, а драмата продължи с пълни сили.

Дойде ред на тайбрек, започнал с цели четири поредни минипробива преди Гришо да спре тази поредица с магически минаващ удар от бекхенд, но за съжаление непредизвикана грешка на първата ни ракета доведе до нов такъв и при 5-4 точки Андерсън имаше два сервиса да приключи двубоя. И за кой ли път нервите на гиганта не издържаха и пропиля аванса си след два негови форхенда в аут се сетигна до ситуация, в която Григор имаше мачбол. За съжаление отново грешка от форехнд, този път на българина, доведе до равенство за 6-6, но след мощен смач си осигури втори шанс да спечели мача. Последва двойна грешка на Андерсън и драмата приключи.