Red Bull смачка конкуренцията в Малайзия

Себастиан Фетел си осигури първата позиция в Малайзия с мощна атака веднага след старта. Снимка: Getty Images/Guiliver Photos

Пилотите на Red Bull спечелиха двойна победа в Гран при на Малайзия, трети кръг от световния шампионат във Формула 1, след като бяха начело на колоната от старта до финала на състезанието.

Марк Уебър тръгна от полпозишън, но още в първите завои беше изпреварен от съотборника си Себастиан Фетел, който потегли трети, като двамата запазиха това подреждане при единствените си спирания в бокса и след това до финала.

Противно на прогнозите, състезанието премина изцяло на суха писта и стратегията на пилотите се опрости, тъй като едно спиране в бокса и редуването на двата вида сликове на Bridgestone се оказа достатъчно, за да стигнат болидите до финала.

Третото място бе за Нико Розберг, който донесе първия подиум на тима на донесе първия подиум на тима на Mercedes, след като съотборникът му Михаел Шумахер отпадна. 7-кратният световен шампион тръгна 8-и, но успя да се изкачи на 6-ото място в първите обиколки.

Розберг, който беше на първа редица с Уебър изпусна двамата пилоти на Red Bull в първия завой, след което обаче успя да удържи на натиска на Роберт Кубица с Renault и останалите си преследвачи.

Механиците на Red Bull също получиха роля в битката за първото място, след като забавиха с 1,5 секунди Уебър в бокса, когато се появи проблем при затягането на гайката на предната му дясна гума.

Този проблем върна Уебър на пистата зад Люис Хамилтън, който все още не беше спирал в бокса и позволи на Фетел да се откъсне още напред.

Стартиралите в дъното на класирането Дженсън Бътън (17-и), Фернандо Алонсо (19-и), Люис Хамилтън (20-и) и Фелипе Маса (21-и) атакуваха агресивно още в самото начало, но в първите обиколки напред успя да се измъкне само Хамилтън, който за няколко тура стигна до Топ 10. Другите трима прекараха доста време в битка с пилотите на Toro Rosso Хайме Алгерсуари и Себастиан Буеми, които бяха излезли 12-и и 13-и.

До края на състезанието Хамилтън, Маса и Бътън успяха да влязат в зоната на точките, а Фернандо Алонсо отпадна заради повреда в двигателя в предпоследната обиколка, но бе класиран 13-и.

С победата на Фетел, вече трима пилоти имат по едно първо място от началото на сезона - в Бахрейн спечели Алонсо, а в Австралия - Бътън.

Маса финишира седми, но това се оказа достатъчно, за да го изведе на първо място в класирането след първите три състезания, а първите петима в класирането на пилотите се събраха в 4 точки.

Начело в класирането вече е Маса с 39 точки, следван от Алонсо и Фетел с по 37, Бътън и Розберг с по 35, а Хамилтън има 31, следван от Кубица, който е с 30. При конструкторите Ferrari остава начело с 76 точки, на второ място е McLaren с 66, а на трето място излезе Red Bull с 61.