Атлетико стигна полуфинал със само една победа

Атлетико (Мадрид) остана единствен испански представител в Лига Европа, след като жребият ги срещна с Валенсия на четвъртфиналите. Сезонът в Лига Европа бе твърде особен за Атлетико, тъй като те достигнаха полуфинала със само един спечелен мач в елеминационната фаза на турнира. Общата им статистика в елиминациите на турнира досега е 1 победа, 5 равенства и нито една загуба. Едничката победа обаче дойде в Истанбул с 2:1 срещу най-негостоприемните отбори - Галатасарай. Възползвайки се максимално добре от правилото за голове на чужд терен, Атлетико се справи със Спортинг (Лисабон) и Валенсия.

"Дюшекчиите" от Мадрид са силно мотивирани да достигнат европейски финал след 25 години прекъсване, но имат трудната задача да елиминират изключително опитния в тези турнири тим на Ливърпул.

Атлетико далеч не е анонимник в европейските турнири, като е достигал 4 пъти до финал и има една Купа на носителите на купи.
Историята на Атлетико е пълна с най-различни любопитни обрати и събития, което го прави един от най-атрактивните и обичани отбори в Испания. Клубът е създаден през 1903 като клон на Атлетик (Билбао) от няколко баски студенти в Мадрид. Прякорът "дюшекчиите" пък придобива заради цвета на екипите си - червено и бяло райе, което е традиционно за дюшеците в Испания по онова време.
Друг забавен прякор на тима е "индианците", поради факта, че са градски съперник на "белите" от Реал (Мадрид). Съперничеството с Реал е подплатено и с различна идеология на отборите, като Атлетико са носители на бунтарския дух и неподчинението, а Реал са символ на властта и, както казва един испански външен министър, "най-доброто посолство на Испания пред света".
Това невинаги е било така, защото в началото на франкисткия режим Атлетико е по-толерираният отбор, тъй като по това време е тим на военната авиация. Това постепенно се променя и феновете на „дюшекчиите" са първите, запяли популярната в Испания анти-Реал песен "Real Madrid, Real Madrid - el equipo del gobierno, la verguenza del país" (Реал Мадрид, Реал Мадрид - правителствен отбор, срам за страната")
Първото участие на тима в евротурнирите е през 1958 г. в турнира за Купата на европейските шампиони. Водени от бразилския нападател Вава и легендата Енрике Койар, Атлетико достигат до полуфинал, като по пътя си остраняват ирландския Друмкондра, нашия ЦСКА и германците от Шалке 04. Мачовете с "армейците" са доста оспорвани и след 2:1 за Атлетико в Мадрид и 1:0 за ЦСКА в София всичко се решава в трети мач, който "дюшекчиите" печелят с 3:1 (тогава все още не важи правилото за голове на чужд терен). На полуфиналите Атлетико среща градския съперник Реал, който е с най-успешния си отбор за всички времена, спечелил 5 пъти Купата на европейските шампиони. След разменени победи отново се достига до трети мач, който Реал печели с 2:1 в Сарагоса, а по-късно "белите" печелят и турнира след победа на финала с 2:0 над френския Стад де Реймс.
Следващото участие на Атлетико в турнирите е през 1961 г. за Купата на носителите на купи. Последователно са отстранени Седан, Лестър, Вердер и Карл Цайс, а тимът достига до финал срещу Фиорентина. Първият мач завършва 1:1, но в преиграването "дюшекчиите" са категорични и печелят първата си и единствена засега европейска купа с 3:0.
На следващата година, отново за Купата на носители на купи, Атлетико (Мадрид) отново среща български отбор Ботев (Пловдив) - на четвъртфинала. Това е дебют на европейската сцена за Ботев, който става първият български отбор, достигнал толкова напред в европейска надпревара. В Пловдив „канарчетата", водени от Георги Аспарухов - Гунди постигат 1:1, но на реванша в Мадрид Атлетико са категорични - 4:0. Атлетико достига отново до финал в турнира, където среща английския Тотнъм. На стадион "Де Куип" в Ротердам англичаните повеждат с попадение на Грийвс, а в 35-ата минута Уайт дава комфортна преднина от 2 гола за "шпорите" на полувремето. Испанците се връщат в мача с гол на Койар в 47-та минута от дузпа, но последвалите попадения на Дайсън и Грийвс довеждат мача до разгромното 5:1 за англичаните.
Следващият голям отбор на "дюшекчиите" е от 70-те и има в състава си имена като Аделардо, Луис Арагонес, Хавиер Ирурета и Хосе Гарате. Те в комбинация с привлечените звезди от аржентинското първенство Рубен Аяла и Рамон Ередиа оформят един изключителен отбор под ръководството на аржентинеца Хуан Лоренцо. Атлетико печели първенството през 1973 и се класира за Купата на европейските шампиони. Последователно в турнира са елиминирани отборите на Галатасарай, Динамо (Букурещ), Цървена Звезда и Селтик, за да се достигне до финал с Байерн (Мюнхен). Преди този двубой, Атлетико остава без Аяла, Диас и Кике, които са наказани за грубости и батални сцени в полуфинала със Селтик. "Баварците" от своя страна са на върха на могъществото си с Франц Бекенбауер, , Герд Мюлер и Сеп Майер. Атлетико играе със страхотен хъс и 7 минути преди края на двубоя успява да поведе след пряк свободен на Луис Арагонес. Когато всичко изглежда решено в полза на "дюшекчиите", идва последната минута, когато защитникът на Байерн Георг Шварценбек, изравнява с бомбен шут от 25 метра. Два дни по-късно, на преиграването на Хейзъл, "баварците" ги смазват с 4:0, а за Атлетико остава огорчението от пропуснатата златна възможност.
През 1986 г. Атлетико достига още веднъж до европейски финал - на КНК. Отново Арагонес е в клуба, но вече като треньор. Елиминирани са Селтик, Цървена Звезда и Байер Юрдинген, но финалът отново е изгубен категорично - от Динамо (Киев) на Лобановски с 0:3.
В настоящия момент Атлетико е в края на един разочароващ сезон в първенството, намирайки се на 10-то място в примера дивисион. Позиция, което е твърде далеч от местата, даващи право на участие в Шампионската лига и които бяха поставени като цел преди началото на сезона. На всичкото отгоре тимът изгуби последните си три мача в примера като най - шокиращо бе поражението с 1:2 на "Висенте Калдерон" от последния Херес.
В състава на "дюшекчиите" големият липсващ е Серхио Агуеро, който пропуска мача поради наказание. Треньорът Кике Санчес вече изрази съжалението си, че няма да може да използва един от най-полезните си състезатели, още повече, че Агуера има опит в отбелязването на голове срещу английски отбори, както Челси на два пъти разбраха в турнира Шампионска лига по-рано през сезона.
Въпреки наказанието на Агуеро, Атлетико разполага с добър потенциал в атака в лицето на Диего Форлан, още повече че той има няколко решаващи попадения срещу Ливърпул като играч на Манчестър Юнайтед. Друг играч в състава на "дюшекчиите", който знае как се вкарва на тима от Анфийлд е Шимао, като Кике Санчес изрази надежда това да се случи и тази вечер. Добрата новина за Атлетико е, че контузените доскоро Хосе Антонио Рейес и Раул Гарсия са на разположение на треньора.