15 гола в 10 мача: Нападателят на Фейенорд Сантяго Хименес - новата голова машина идва от Мексико, но е с аржентински корени Снимка: Getty Images

Фейенорд се справи без проблеми с Лацио и оглави класирането в група Е на Шампионската лига. Големият герой за холандците бе Сантяго Хименес.

След успеха Фейенорд е лидер в групата с шест точки от първите три кръга, следван от Атлетико Мадрид с пет, Лацио има четири, а на дъното е Селтик с една.

Домакините от Ротердам заслужиха успеха си, но са още по-щастливи, тъй като Хименес не спира да бележи.

Новата звезда на Фейенорд можеше да изведе отбора си напред в резултата още по-рано, но първия път, в който прати топката в мрежата, попадението му бе отменено заради засада след намеса на ВАР.

Шест минути по-късно нападателят се разписа отново, този път от редовна ситуация. В 31-вата минута Фейенорд откри резултата, а в края на полувремето Зеруки удвои аванса на домакините.

Снимка: Getty Images

Вторият гол отново бе дело на Хименес. През втората част мексиканецът направи резултата класически, преди Педро от дузпа да оформи крайното 3:1 за холандския тим.

Лацио се очертава като един от любимите противници на Хименес. Това е петият гол за нападателя в три мача срещу "орлите". Двата тима бяха в една група и през миналия сезон, но в Лига Европа.

И в двете срещи през миналата кампания Хименес влизаше като резерва, но не пропускаше да се разпише. В първия мач през септември мексиканецът вкара два, но Лацио взе победата на "Олимпико" след 4:2.

Два месеца по-късно в обратния двубой Хименес отново се появи от пейката, като този път осигури минималния домакински успех.

След две седмици нападателят ще има нов шанс да се разпише срещи римляните, когато Фейенорд гостува на "Олимпико".

22-годишният Хименес е роден в Аржентина, но на национални ниво защитава цветовете на Мексико. За "ацтеките" нападателят има четири гола в 22 срещу.

Преди да се премести в Европа, Хименес прекарва цялата си кариера в мексиканския гранд Крус Азул, където започва да тренира още като дете. За мъжкия отбор нападателят има 21 гола в 105 мача - далеч от впечатляваща статистика, но това може да се отдаде както на младостта му, така и на факта, че често е използван като втори нападател или по фланга.

Баща му Кристиан също е играл за Крус Азул. Под неговото строго ръководство расте Сантяго, който днес признава, че здравата ръка на баща му е осигурила нужната дисциплина и независимост на и извън терена.

Хименес все още не е научил добре холандския, но бележи прогрес и в уроците си по английски. Мексиканецът започва курсове и по двата езика веднага след пристигането си във Фейенорд и вече е способен да дава самостоятелни интервюта.

През лятото на 2022-ра ротердамци платиха шест милиона евро на Крус Азул за Хименес. С всеки следващ мач мексиканецът се превръща във все по-ключов играч за тима.

22-годишният голмайстор имаше по 4,3 докосвания средно на 90 минути в противниковото наказателно поле през миналия сезон. Сега те са почти двойно повече - 8,3. Ударите му към вратата също се увеличават - от под три на мач до над четири сега.

Хименес се отчете с 15 гола и три асистенции в първенството по време на предишната кампания, когато Фейенорд стана шампион. От началото на настоящия сезон нападателят няма спирка и вече има 15 попадения и три асистенции в 10 мача в Ередивизии и Шампионската лига.

Това е повече от головите зверове на Манчестър Сити и ПСЖ Ерлинг Холанд (11 попадения в 14 мача този сезон) и Килиан Мбапе (10 в 11).

Интересното е, че това бе първият мач за Хименес в Шампионската лига. И той го отбеляза по най-добрия начин - с два гола и победа.

Мексиканският нападател пропусна първите две срещи на Фейенорд от груповата фаза на най-престижния европейски клубен турнир поради наказание, получено през миналия сезон в Лига Европа.

Освен двата гола срещу Лацио, през този сезон Хименес може да се похвали и с хеттрик срещу Аякс в Амстердам. Така Сантяго се превърна в първия играч в историята на Фейенорд, който отбелязва три или повече гола срещу един от големите местни противници в гостуване.

Двубоят на "Йохан Кройф Арена" бе прекъснат в 55-ата минута при резултат 0:3 заради недоволството на феновете и хвърлените факли по терена.

А докато кризата в Аякс добива застрашителни размери, в лицето на Хименес Фейенорд откри новата си голова машина. С още няколко подобни представяния през следващия сезон мексиканецът може да заиграе в някое от топ първенствата на Стария континент.