Бразилия ликува на Копа Америка с човек по-малко

Габриел Жезус записа историческо постижение на финал на Копа Америка: гол, асистенция и червен картон Снимка: Getty Images

Бразилия спечели Копа Америка за девети път в историята си след победа с 3:1 на финала срещу Перу.

На "Маракана" в Рио де Жанейро домакините на турнира уверено стигнаха до успеха, докато перуанците опитаха, но не успяха да поднесат изненада срещу фаворита в мача, когото бяха срещнали още в групите на турнира и бяха загубили с 0:5.

"Селесао" не започна мача с някакъв сериозен щурм, но откри още при първото си добро положение.

В 15-ата минута Габриел Жезус центрира отдясно, а Евертон беше оставен напълно сам на далечна греда и засече във вратата за 1:0.

Постепенно Перу заигра малко по-смело и в 41-ата минута получи дузпа.

При акция в пеналта на Бразилия и опит за центриране отдясно, Тиаго Силва отклони топката с ръка. Реферът се консултира и с ВАР и потвърди решението си, а Паоло Гереро беше точен от бялата точка и изравни - 1:1.

Бразилия обаче реагира почти веднага и възвърна предимството си.

В края на триминутното продължение на първото полувреме, Перу изгуби в своята половина, Артур проби и изведе Габриел Жезус, който спокойно стреля по земя покрай вратаря за 2:1.

След почивката Роберто Фирмино се оказа на добра позиция да отбележи трети гол за домакините, но стреля много зле встрани от вратата.

После Перу успя да оформи по-траен натиск, а в 70-ата минута героят за бразилците до този момент Жезус си изкара втори жълт картон с грубо нарушение и беше изгонен, а отборът му доигра с човек по-малко.

Перу обаче не се възползва от численото си предимство.

В 87-ата минута и Бразилия получи дузпа, след като Евертон беше излишно изблъскан в наказателното поле от Замбрано.

Нападателят вече беше изгубил топката, а сблъсъкът изглеждаше рамо в рамо, но съдията все пак посочи бялата точка и потвърди решението си даже след преглеждане на ситуацията чрез ВАР.

Ричарлисон изпълни точно дузпата и оформи крайното 3:1.