Той беше смятан за един от най-добрите рефери в света и е ръководил финали на Европейско първенство, на Шампионска лига и на ФА Къп.
През февруари миналата година обаче, 43-годишният Марк Клатенбърг изненадващо се премести в Близкия Изток и започна да свири мачове в Саудитска Арабия. Британецът стана шеф на съдиите в страната, но едновременно с това продължава да се изявява и на терена, като наскоро му се наложи да прекъсне мач заради призив за молитва от една от близките до стадиона джамии.
В своя колонка за "Пади Пауър", Клатенбърг разкри подробности за това как съдийството е повлияло на неговия живот и как се е утешавал след грешки в големите мачове.
"Как се справяш с напрежението около дербитата? С пиене на много бира!", пише реферът. "Обаждах се на жена си след мач и тя по гласа ми познаваше дали към имал лош ден или не. Когато се прибирах, тя беше вече в леглото и хладилникът беше пълен с бира, ако бях претърпял някой кошмарен мач. Ако се бях справил добре, тя изчакваше прибирането ми".
Клатенбърг разказва, че се чувствал ужасно след двубоите, в които е допуснал грешка. "Тогава избягваш телевизията и радиото, не ти се иска да имаш нищо общо с футбола, когато си сгрешил. Ако си имал добър мач, ти се иска да слушаш коментарите за него по радиото. Ако си имал някой кошмар, просто си пускаш музика".
Реферът си спечели голямо уважение в Англия, но не липсваха и тежки моменти за него, най-паметният от които е едно дерби между Челси и Манчестър Юнайтед през 2012 г. на "Стамфорд Бридж", което завърши 3:2 за Юнайтед.
Тогава Клатенбърг показа червени картони на Бранислав Иванович и Фернандо Торес от Челси, а с двама души повече "червените дяволи" вкараха победен гол от засада.
Реферът беше обвинен от Челси не само за грешни отсъждания, но и за расистки коментари към Джон Оби Микел. Впоследствие обаче Клатенбърг беше оправдан по обвинението за расизъм, а Микел получи три мача наказание за обиди.
"Като се върна към инцидентите от мача между Челси и Манчестър Юнайтед през 2012 г. и случилото се впоследствие, исках да се откажа от съдийството, но тогава не бях в позиция да го направя", признава съдията.
"Имам семейство, за което да се грижа. Бях изоставил професията си на електронен инженер и нямаше къде да отида, ако си бях тръгнал от съдийството. Един ден ще излезе цялата истина за това какво стана на онзи мач между Челси и Юнайтед и хората ще се изненадат от историята. Това не беше футболен инцидент. Нещата, през които тогава преминах ме накараха да осъзная, че футболът вече не е просто спорт. Не можех да изляза от къщи цяла седмица".
Клатенбърг признава, че е получавал смъртни заплахи в кариерата си, които няма как да не се отразят на цялото му семейство.
"Социалните мрежи никак не помагат на реферите. Вече не става въпрос само за 90-те минути на терена, следват агресивни реакции, ако е имало спорен момент или грешка на съдиите. Тормозът не продължава няколко часа, може да продължи цели дни и седмици. Социалните мрежи дават на хората платформа за тормоз върху реферите. А съдийството е професия, в която не можеш да поправиш грешките си. В повечето професии имаш такава възможност, но при съдийството всичко е финално".
В момента Марк Клатенбърг се наслаждава на промяната в живота си далеч от напрежението във Висшата лига и признава, че е щастлив в Саудитска Арабия.
"Не ми липсва Премиършип. Това е най-вълнуващото и интересно първенство в света, но имах нужда от ново предизвикателство в живота. Да бъдеш във Висшата лига 13-14 години дава своето отражение. Всъщност сега се наслаждавам на живота повече от всякога".