10-те момента, които донесоха титлата на Сити

С година закъснение, Гуардиола покори и Висшата лига... Снимка: Getty Images
С година закъснение, Гуардиола покори и Висшата лига...
1. 8 юни 2017 г.: Привличането на Едерсон

След като имаше толкова много проблеми с вратарския пост в първия си сезон, Пеп Гуардиола реши да похарчи нови 40 милиона евро за нов страж. Едерсон веднага се превърна в ключов играч, а с перфектната си играта с крака бразилецът е идеалният вратар за стила на Гуардиола.
2. 29 юли: Победата над Тотнъм в предсезонната подготовка
Да, това беше само контрола, но след успеха с 3:0 Гуардиола наистина усети, че звездите в отбора му се подреждат. Снимка: Getty Images

3. 9 септември: Червеният картон на Садио Мане
Сити вече водеше с 1:0 срещу Ливърпул, когато Садио Мане бе изгонен с директен червен картон за ритника в лицето на Едерсон. Гуардиола усети, че сега е моментът да бъде изпратено ясно съобщение към конкурентите и разби „червените“ с 5:0. Снимка: Getty

4. 30 септември: Победа над Челси на „Стамфорд Бридж“
Според Гуардиола това е моментът, в който в Сити са си помислили: „Наистина може да спечелим титлата“. Победата над шампиона, наистина, е нещо, на което трябва да се обърне внимание, а „гражданите“ го направиха в стила на Пеп – с много подавания и владеене на топката – и в дома на лондончани. Снимка: Getty Images

5. 14 октомври: Разгромът над Стоук
Е, не беше вечер и не валеше дъжд, но Гуардиола доказа, че „може да го прави“ срещу противник от ранга на Стоук. Сити би със 7:2, шестима различни футболисти се разписаха, а звездата бе Кевин де Бройне, който не само че участва в отбелязването на четири от попаденията, но пасовете му, разсичащи линиите на „грънчарите“, в онзи ден бяха истинска наслада за окото. Снимка: Getty Images

6. 26 ноември: На полувремето срещу Хъдърсфийлд
Сити беше непобеден във всички състезания, но губеше на почивката. Серхио Агуеро бързо изравни от дузпа след почивката, а в самия край Рахийм Стърлинг донесе и трите точки. Снимка: Getty

7. 29 ноември: Отново Стърлинг
Сити влезе в серия от трудни мачове, но точно тогава на сцената излезе Рахийм Стърлинг, който на няколко пъти спаси „гражданите“. Този път беше в двубой срещу Саутхемптън, а голът му в шестата минута от добавеното време осигури победа с 2:1. Снимка: Getty Images

8. 10 декември: Бяло знаме от Моуриньо
След загубата в градското дерби на „Олд Трафорд“ Жозе Моуриньо демонстративно развя бялото знаме, обявявайки, че борбата за титлата „почти сигурно е решена“. „Гражданите“ отвориха разлика от 11 точки пред втория Юнайтед и всички започнахме да чакаме за потвърждението на думите на Жозе. Снимка: Getty Images

9. 31 декември: Контузията на Габриел Жезус
Сити загуби младата си звезда при нулево равенство срещу Кристъл Палас, а Жезус напусна терена в сълзи. Това сложи край на серията от 18 последователни победи на „гражданите“ във Висшата лига. Липсата на Жезус отвори сигурно титулярно място за Серхио Агуеро, който наниза 15 гола в следващите 13 мача. Снимка: Getty Images

10. 20 януари 2018 г.: Една загуба не променя нищо

Манчестър Сити допусна първо поражение за сезона с 3:4 в спиращ дъха сблъсък с Ливърпул. Веднага след това „гражданите“ се върнаха на победния път, а след поражението на „Анфийлд“ на 14 януари загубиха само пет точки – равенство 1:1 като гост на Бърнли и загуба с 2:3 от Манчестър Юнайтед на „Етихад“ – докато стигнат до титлата.

Титлата е факт! Манчестър Сити е шампион!

Да, може и да не бе по мечтания начин с победа на „Етихад“ над градския съперник Юнайтед, но малко неща в живота са идеални.

Все пак, „гражданите“ са новият-стар шампион на Висшата лига, а трофеят от сезон 2017/18 е пети в историята им.

Така Джосеп Гуардиола ще направи дубъл, след като по-рано триумфира и с Купата на лигата. След първия сух сезон в кариерата си, Пеп показа, че може да властва и в Англия – нещо, за кеото много специалисти се съмняваха.

Гуардиола пристигна на „Етихад“, похарчи много пари за трансфери, но едва през този сезон отборът му започна да прилича на машините, които бе построил преди това в Барселона и Байерн Мюнхен.

Постепенно, всички части се смазваха и си пасваха все по-добре и по-добре. Победите идваха една след друга, някои с голова разлика от по четири-пет гола.

Силите на тима може и да не стигнаха за нещо значително за Шампионската лига, но представете си какво може да постигне Сити с още някое и друго класно попълнение през идното лято и със завръщането на контузените футболисти, като Бенжамен Менди, който пропусна по-голямата част от сезона.

Сега обаче е време за празненства в синята част от Манчестър, а за нас – за изводи.

Вижте в галерията 10-те момента, които подпечатаха титлата за Манчестър Сити и Пеп Гуардиола.