Фаворитът
Простата логика на Будеслигата показва, че Байерн (Мюнхен) трябва да спечели първенството. Но така започваме всеки сезон - баварците просто винаги имат най-силния отбор. Стана ясно, че това не винаги е достатъчно. В последните години Щутгарт, Вердер, Волфсбург и Борусия (Д) редовно объркваха амбициите в Мюнхен. Но тази година всичко трябва да е различно. Байерн си купи две от големите звезди на германския футбол - Боатенг от Манчестър Сити и Нойер от Шалке, за да укрепи защитата. С Гомес, Олич и младия Петерсен нападението остава малко постно, но ако имаш Робен и Рибери в отбора и не си фаворит за титлата трябва да има нещо объркано.
Защитаващият
Борусия (Дортмунд( изгуби своя мозък на терена - Нури Шахин пое към Реал. Но мозъкът извън терена - психопатът (и треньор) Юрген Клоп си е на линия. Той взе Илкай Гюндоган от Нюрнберг за заместник на Шахин в полузащитата и хърватинът Иван Перишич. Някои младоци също бяха издигнати от младежките състави. Това е хитра стъпка - звездите на миналия сезон бяха собствените продукти Марио Гьотце и Кевин Гроскройц. Те двамата плюс другите ключови играчи - Хумелс и Суботич отзад, и Бендер и Кагава напред пък са узрели с по един сезон и нищо чудно пак да се борят за титлата .
Противоречивият
Мануел Нойер - вратарят-гигант, един от най-добрите на поста си в света, направи крайна крачка. След серия драми той премина в Байерн, заради което му се случиха куп злини. На празненството за спечелването на Купата на Германия бесен фен му заби шамар; феновете на Байерн го освиркаха; един ултра фен-блок дори издигна плакат, че Нойер никога няма да е част от тях. Причината за всичко: вратарят е юноша на Шалке, като дете е плакал по трибуните в Гелзенкирхен, а отношенията Байерн-Шалке са далеч от любовта. Ще е супер интересно да видим как Мануел Нойер ще се справи с напрежението.
Българите
Тях, най-общо, ги няма. Надали може да има по-ясен индикатор за това колко зле е футбола ни от това, че в Бундеслигата има само един българин. При това Илиян Мицански, дълбока резерва на аутсайдера Кайерслаутерн. През годините в Германия играеха някои от най-добрите ни играчи, имаше сезони с 9-10 българи в различните отбори. Но, ок, ние вече свикнахме, че нещата не са каквито бяха.
Гара
Дембеле стигна гара Фрайбург, което е блестящо развитие за него. Във Фрайбург нощен живот почти няма, което ще е супер за формата му. До него е Папис Демба Сисе - играч с идентични качества, който вкара 22 гола миналия сезон. Ако двамата се сработят, машината за голове ще е успешна.
Изненадата
Тук ще се отпуснем назад и ще чакаме. Това е големият плюс на Бундеслигата. В Германия отборите са толкова стабилни и изравнени, че никога не знаеш кой ще тръгне надолу и кой нагоре. Последният сезон чудесно потвърди това. Щом Вердер, Щутгарт, Шалке и Волфсбург тръгнаха надолу, Майнц, Фрайбург и Хановер отидоха нагоре. От тези три отбори оабче надали и един ще запази формата от последния сезон. Въпросът е - кой от големите ще се намърда обратно горе.
Изпадналият
Една от големите звезди на германския футбол - Лукас Подолски, можеше да преживее и по-хубаво лято. В края на миналия сезон той се разигра за любимия си Кьолн и заедно с Миливое Новакович спаси отбора от изпадане. Но слабият сезон донесе нов треньор - норвежкият стратег Стале Солбакен. Той бързо показа, че Полди е твърде несериозен за стила му на работа. Затова Подолски, който е на 26 и има 89 (!) мача за Германия, остана без капитанска лента, с провесен нос и много размисли за бъдещето си.
Стадионите
Няма първенство в света, в което стадионите да са толкова пълни, колкото в Бундеслигата. С връщането на Херта в елита, средната посещаемост този сезон ще се покачи дори още. Вердер и Щутгарт също разшириха капацитетите на стадионите си, интегрираха универсални електронни карти за преминаване на входовете и купуване на наденички и бира и въобще направиха футболното удоволствие още по-лесно и достъпно. Нещо все още немислимо за „А" Група
Амад показа на Рашфорд и Гарначо как се играе с чест и достойнство