Паненка, Платини, динамит и подвизите на Ахил

1988 - Холандците и незабравимият гол на Ван Бастен. Топката летеше сякаш наникъде, високо, високо и цяла вечност. Марко ван Бастен стреля от въздуха, от почти нулев ъгъл, и то получил балонно центриране. Нямаше никакъв шанс... Такъв гол се вижда веднъж в живота, а когато той реши финал на европейското - това е мит. Ван Бастен и Холандия плениха Европа и света с играта си през 1988-а, въпреки че не отидоха на първенството като фаворити. Те дори бяха пропуснали последните 4 големи турнира! Хеттрик срещу Англия, победен гол срещу Германия на полуфинала и шедьовъра срещу СССР на финала - това бе турнирът на Марко.
1960 - Яшин, Понеделник и началото. СССР печели финала срещу Югославия с 2:1 след продължения пред едва 12 000 на "Парк дьо Пренс". Под непрекъснатия дъжд двата неочаквани финалиста правят велик дуел, като Виктор Понеделник забива решителния гол. Испания се оттегля от турнира преди полуфинала в политически протест, а Англия дори не отразява европейското - медиите на Острова пишат само, че финалът на "този нов турнир" е свирен от Артър Елис - техен рефер, който ръководи и първия финал за Купата на европейските шампиони 4 години по-рано.
1964 - Луисито Суарес и чашата вино. Луис Суарес Мирамонтес е героят на Испания, а турнирът е игран на двата най-големи стадиона в Европа тогава - "Камп ноу" и "Сантяго Бернабеу". На полуфинал Испания бие Унгария с продължения с 2:1, а СССР сгазва Дания с 3:0. На финала "Сантяго Бернабеу" се пълни с 80 000, а испанците отново печелят с 2:1. Преди мача Суарес е нервен - той е отказал на Реал преди години, за да играе в Барса, и не знае как ще го приеме публиката. А в ложите е и диктаторът Франко, който иска купата на всяка цена. На обяда преди мача съотборници навиват Луис да изпие чаша червено вино. На терена Суарес е неудържим, пасовете му са феноменални и заслужено той става играч на турнира.
1968 - Италия на Факети, Рива и Дзоф, както и онази монета... Италия е домакин на първенството и иска да го спечели на всяка цена. Но полуфиналът срещу СССР, истинска сила тогава, завършва 0:0 в Неапол и финалистът се решава от хвърляне на монета. Печелят италианците - чист късмет... На финала те отново се измъкват с огромен шанс. Югославия води с 1:0 в Рим и начело с Драган Джаич изнася лекция по футбол. Но в 80-ата минута Анжело Доменгини изравнява и мачът се преиграва. Два дни по-късно неудържимият Джиджи Рива (вдясно) посяга към прякора си Златното момче, като вкарва и асистира за головете на финала. Сандро Мацола (вляво) също играе невероятно. Рива вкарва 19 гола в следващите 16 мача на Италия, чак до финала на Мондиал 1970-а.
Купата е в ръцете на великия капитан Джачинто Факети, италианците печелят първия си голям трофей в следвоенната история.
1972 - Германия излиза на сцената. Поколението на Бекенбауер, Мюлер и останалите от Байерн започва своята доминация на европейската и световна сцена. Това надмощие ще продължи дълго, макар и невинаги трофеят да е за Бундестима.
Герд Мюлер вкарва 4 пъти в двата мача на немците до трофея - 2:1 над Белгия и 3:0 над СССР на финала в Брюксел. Четири от петте гола са негови...
1976 - Паненка. Какво повече да се каже. Чехословакия бие Германия на дузпи (!), а Антонин Паненка прави невероятното си изпълнение, копвайки топката над невярващия Сеп Майер. Тази дузпа става историческа.
1980 - Германия си връща престола. Един много силен немски тим печели турнира с два гола на Хорст Хрубеш на финала срещу Белгия - 2:1 в Рим. Германия играе трети пореден финал, печелейки два. Отборът е воден от Кале Румениге, Манфред Калц, Щилике, Шустер, Бригел и Алофс.
1984 - Поезията на Платини. Никога един играч не е печелил сам голям турнир, казват експертите. Диего Марадона и Аржентина, 1986-а? А Платини и Франция, 1984-а? Мишел вкава 9 гола! Девет в пет мача от общо 14 на отбора. Франция бие лесно в групата, но на полуфинала губи от Португалия с 1:2 само 6 минути преди края на продълженията. Платини протяга крак в 119-ата минута и вкарва победно. На финала пак той открива резултата при 2:0 над Испания. Първенството на Мишел и "петлите", които печелят на родна земя.
Франция 1984 ще се запомни и със сензационното отпадане в групата на Германия, сочен за фаворит в турнира. Срещу Испания на немците стига и реми, за да се класират на полуфинал, но в 90-ата минута Антонио Маседа ги наказва с глава и ги праща у дома.
1988 - Оранжевите. Един от най-култовите екипи в историята - холандският на европейското от 1988-а, се запечата завинаги в съзнанието на феновете. Първенството в Германия трябваше да бъде спечелено от домакините, прогнозираха всички. Но Холандия на Гулит и Ван Бастен, на Рийкард, Мюрен, Ван Тигелен и Куман, както и на вратаря Ханс ван Брьокелен, изненада всички.
На полуфинала бе елиминиран бундестима - 2:1 с продължения, а на финала бе победен СССР с 2:0. Головете - на Ван Бастен (споменатият невероятен удар) и Гулит. Куриозно, Холандия стартира на турнира със загуба от СССР с 0:1 в групата. За да стигне финал и да спечели мача, който имаше значение.
1992 - Ние сме червени, ние сме бели, ние сме динамит! Дания се появи административно в турнира, въпреки че мястото сред осемте бе за Югославия (световен шампион за младежи и със супер отбор). Датчаните се събраха от ваканциите си, потренираха и отидоха през моста до Швеция, за да се насладят на турнира. Взеха, че го спечелиха. И то побеждавайки по пътя си шампиона Холандия (с дузпи) и фаворита Германия на финала с 2:0.
Това бе поредната супер изненада на европейско, след като титлите на Чехословакия и Холандия също дойдоха неочаквано. Снимка: Getty Images
1996 - Великите битки на "Уембли". Англия - Германия... Този полуфинал ще се помни винаги. Невероятна битка с продължения и дузпи, когато и двата тима бяха инфарктно близо до победен гол, който носеше "внезапна смърт". Пол Гаскойн изпусна два пъти от сантиметри пред вратата. Дузпите бяха украшение - 11 перфектни от двата тима преди Гарет Саутгейт да изпусне и Германия да отиде на финал. Там Оливер Бирхоф с два гола повали чехите - изненадата на турнира.
Чехите...
Карел Поборски, Павел Недвед, Патрик Бергер - те бяха в основата на този страхотен отбор, който опита още два пъти да стане европейски шампион в следващите 8 години. Снимка: Клайв Брънскил/AllSport
Чехите... Карел Поборски, Павел Недвед, Патрик Бергер - те бяха в основата на този страхотен отбор, който опита още два пъти да стане европейски шампион в следващите 8 години.
Евро 96 за нас ще се запомни и с първото ни участие във финална фаза. Христо Стоичков вкара и в трите ни мача - 1:1 с Испания, 1:0 над Румъния и 1:3 от Франция. Играхме силно и имахме шансове за класиране до 4 минути преди края на последния мач в групата, когато Испания вкара за 2:1 над Румъния и ни извади от играта. Снимка: Getty Images
2000 - Трезеге и "петлите". Водени от Зинедин Зидан, фрацузите отидоха на турнира в Белгия и Холандия като фаворит. Световен шампион. Стигнаха сравнително безпроблемно до финала, където обаче губеха до втората минута на добавеното време с 0:1 от Италия, която показа невероятен характер на цялото първенство. Но тогава Силван Вилтор стреля и изравни, а в продълженията Давид Трезеге повали съперника - 2:1. Франция спечели световна и европейска титла в поредни турнири.
2004 - Боговете сигурно са полудели. Или са гърци.
Невероятно! Гърция, сочен за най-слабият отбор на първенството преди старта му, би в мача на откриването домакина Португалия в Лисабон - 1:0. После на четвъртфинал би шампиона Франция с 1:0, на полуфинал би фаворита Чехия с 1:0, а на финал пак би домакина Португалия... с 1:0. Общото между мачовете? Бяха като огледални! Един удар, гол, нечовешка защита и огромен дух. Снимка: Getty Images
2004 - Боговете сигурно са полудели. Или са гърци. Невероятно! Гърция, сочен за най-слабият отбор на първенството преди старта му, би в мача на откриването домакина Португалия в Лисабон - 1:0. После на четвъртфинал би шампиона Франция с 1:0, на полуфинал би фаворита Чехия с 1:0, а на финал пак би домакина Португалия... с 1:0. Общото между мачовете? Бяха като огледални! Един удар, гол, нечовешка защита и огромен дух.
Португалия на финала направо се срина, след като Ангелос Харистеас вкара единствения гол в 57-ата минута. Младият Кристиано Роналдо се размина с най-добрия си шанс за трофей с националния тим.
На това европейско игра и България. За последен път изобщо на голямо първенство и до днес. Мартин Петров вкара единствения гол за нас от дузпа срещу Италия, загубихме три пъти - 0:5 от Швеция, 0:2 от Дания и 1:2 от "скуадрата". Снимка: Getty Images
2008 - Легендата се ражда във Виена. Испания не бе минавала четвъртфинал на голямо първенство от 1984-а. И сега не се очакваше повече, особено след шокиращото решение на Луис Арагонес да извади от състава Раул, звездата на тима. Но четвъртфиналът бе преодолян с дузпи срещу Италия, а полуфинала с класическо 3:0 над Русия. За да дойде финалът, спечелен с надиграване на Германия и победен гол на Фернандо Торес (на снимката) за 1:0. Този испански тим бе подобрен от Висенте дел Боске, който спечели и следващите два големи турнира - Мондиал 2010 и Евро 2012.
2012 - Завръщането на Паненка и пак Испания.
Андреа Пирло върна лентата към великия Паненка и вкара същата дузпа на Англия на четвъртфинал. Италия елиминира британците, а после и фаворизираната Германия с два гола на Марио Балотели. Снимка: Getty Images
2012 - Завръщането на Паненка и пак Испания. Андреа Пирло върна лентата към великия Паненка и вкара същата дузпа на Англия на четвъртфинал. Италия елиминира британците, а после и фаворизираната Германия с два гола на Марио Балотели.
За да се блъсне в испанците на финала, спечелили абсолютно безпрекословно с 4:0 и не оставили съмнение кой е най-добрият отбор в Европа и света в този момент.
Сега идва въпросът - кой ще е следващият крал на Европа.
Отговорите - догодина във Франция. Снимка: Getty Images
За да се блъсне в испанците на финала, спечелили абсолютно безпрекословно с 4:0 и не оставили съмнение кой е най-добрият отбор в Европа и света в този момент. Сега идва въпросът - кой ще е следващият крал на Европа. Отговорите - догодина във Франция.

От Париж до Париж...

Европейското първенство се връща у дома догодина, когато финалите ще са във Франция.

56 години по-рано всичко започна пак там, когато се сбъдна мечтата на Анри Делоне.

Секретарят на френската федерация не доживява да види идеята си реализирана - но в негова чест купата носи името му.

Европейските първенства се раждат през 1960-а, когато 4 тима спорят във финална четворка в Париж. Да, на първия турнир ги няма Англия, Западна Германия, Италия и Холандия.

Но снежната топка вече се търкаля, традицията е започната, а европейското става изключително популярна надпревара.

Днес тя е не по-малка атракция от световното - второто най-гледано спортно събитие в историята бе именно финалът на Евро 2012, когато 300 милиона по света видяха триумфа на Испания.

Разликата с Мондиалите е, че тук изненадите сякаш са ежедневие и рядко печели фаворитът. С изключение на последното Евро, През новия век реално това не се е случвало.

Романтиката на европейските първенства минава през 60-те, когато постепенно се включват всички супер сили, а в 3 от първите 4 финала играе СССР, като губи 2.

70-те са годините на Германия - три поредни финала, както и смяна на формата, вече с 8 отбора във финалната фаза за Евро 1980.

Но и големият миг на Антонин Паненка, изпълнил най-популярната дузпа в историята на футбола на финала през 1976-а в Белград, с която Чехословакия детронира немците.

През 80-те Мишел Платини вкарва 9 гола в 5 мача - само в един турнир, умопомрачително постижение!

И Франция печели на своя земя първото си европейско първенство.

После всичко бе боядисано в оранжево от Ван Бастен, Гулит и останалите - невероятен отбор от 1988-а.

90-те принадлежаха на Дания и невероятния "червен динамит", шокирал всички през 1992-ра с изненадващата си титла.

Новият век...Гърция стори немислимото преди 11 години, като Ахил, който сам се изправя срещу армиите на троянците и ги посича.

Отборът на Карагунис, Харистеас и останалите просто отказваше да загуби, елиминираше един по един фаворитите с прочутото си 1:0 (като змия - хапеше веднъж и после бранеше гола) и стигна до титлата.

През 2008-а Испания не бе фаворит на нито един от експертите, но вдигна купата, а с това започна и Златната ера за този отбор.

Догодина европейското се разширява още повече. В квалификациите участват всички членове на УЕФА, а финалите са вече за 24 отбора! На световното са 32...

Цели 9 различни страни са печелили трофея, като две от тях вече не съществуват - СССР и Чехословакия. Испания и Германия имат по три купи, а останалите са Франция (2), Италия, Холандия, Гърция и Дания.

За сравнение - световните титли са попадали в ръцете само на 8 тима...

Европейското е турнирът, който никога не върви по план.