"И двамата са лоши", казва Илкай Гюндоган и свива устни.
Запитан е кой мъмри по-сурово в съблекалнята, настоящият му мениджър Пеп Гуардиола или миналият Юрген Клоп.
"Много са гръмогласни и директни. Не бих искал да разочаровам който и да е от тях. Страшно взискателни и емоционални, и двамата".
Полузащитникът на Манчестър Сити и германски национал е един от едва четиримата футболисти, играли и за Клоп, и за Гуардиола - най-актуалните треньори не само в английския, но и в световния футбол.
Другите трима играчи, получавали този рядък шанс, са Марио Гьотце, Роберт Левандовски и Джердан Шакири. Но именно един от асовете на Манчестър Сити се наема с тежката задача да сравни какво е да си част от хеви метъл стила на Клоп и от изкусното, но също толкова смъртоносно тити-така на Пеп.
Съперничеството между Гуардиола и Клоп започна още в Германия с двубоите между Байерн Мюнхен и Борусия Дортмунд, когато Гюндоган все още беше част от "жълто-черните". През лятото на 2016 г. халфът осъществи трансфер в Сити за 20 млн. паунда и се превърна в първото попълнение на Гуардиола на "Етихад".
Преди това в Дортмунд той беше спечелил Бундеслигата, Купата на Германия, Суперкупата на страната и беше достигнал финал в Шампионската лига.
В Сити Гюндоган стана част от революцията на каталунеца и миналия сезон влезе в спиращата дъха битка за първото място между своя тим и Ливърпул на Клоп.
"Гражданите" излязоха крайни победители, докато този сезон ситуацията се преобърна и отборът изостава с 13 т. и има два мача повече от помитащия всичко по пътя си Ливърпул.
Съперничеството между Гуардиола и Клоп на английска земя е с поделено надмощие - защото германецът води в директните двубои, но не и в спечелените трофеи. От 10-те срещи на Острова между наставниците, Клоп има 6 победи, а Пеп само 2. В същия период обаче Сити взе две шампионски титли, два пъти Купата на лигата и веднъж ФА Къп.
В момента Клоп е много близо до титлата, но все пак още не е печелил трофей в Англия. През миналата година той обаче издуха Сити на международния фронт със спечелване на Шампионската лига, Суперкупата на Европа и Световното клубно първенство.
На повечето футболисти би им било трудно да се адаптират към която и да е от двете интензивни и много специфични системи на Клоп и Гуардиола, които в момента диктуват футболната мода.
Илкай Гюндоган обаче е сред любимците и на двамата и намери своето място в техните схеми като креативен полузащитник, действащ от дълбока позиция.
Футболната интелигентност, техническите качества и работоспособността на 29-годишния Гюндоган му позволяват да изпълнява различните тактически задачи и да отговаря на предизвикателствата и на Пеп, и на Клоп. "Смятам се за привилегирован за това, че съм играл и за двамата. Толкова много съм научил, че може и да ме чака кариера в треньорството като приключа да играя".
Гюндоган признава, че Гуардиола е безкрайно взискателен и винаги търси съвършенството, но силният му характер е нещо положително според играча. "Пеп има такава огромна харизма, че автоматично даваш най-доброто, когато си на тренировъчното игрище. Когато не си на 100%, той успява да те събуди много бързо".
Този сезон Манчестър Сити играе в различни схеми, включително познатото 4-3-3, както и 3-4-3, и нещо още по-трудно за дешифриране при разгрома над Астън Вила с 6:1. Тогава Бернардо Силва, Кевин де Бройне, Рияд Марез и Рахийм Стърлинг бяха като въртящ се ураган и се редуваха да заемат позициите на фалшиви деветки и на крила.
За редовия зрител, наблюдаващ от хола си или от трибуните, идеите на Гуардиола вероятно изглеждат заплетени и сложни за втълпяване на играчите. Но Гюндоган обяснява, че гениалността е в простотата и яснотата на плана.
"В Сити имаме три или четири типа формации, които играем, но всеки път знаем точно какво да правим. Понякога играчите се сменят, но начинът ни на игра реално си остава същият. Просто можем да практикуваме различни вариации, защото ги изпробваме на тренировките. Виждаме как противниците искат да играят срещу нас и опитваме да се адаптираме по най-добрия начин", обяснява германецът.
Неговият сънародник Клоп често е описван като маниакален мотиватор, който надъхва до лудост футболистите и публиката. Гюндоган потвърждава емоционалната интелигентност на треньора и умението му да вдигне съблекалнята с вдъхновяваща реч, но отбелязва и тактическите идеи на Клоп.
Подходът гегенпресинг звучи простичко на теория с целта за тотално изтощаване на противника, но на практика това е сложен модел на синхронизирано движение на футболистите. "Може би Пеп навлиза малко повече в тактиката от Юрген, но Юрген набляга на емоциите, на това да стигне до отбора с речите си. Всъщност и Юрген мисли доста за тактическата част, в Дортмунд гледахме много видео и после прекарвахме време в тренировките да упражняваме придвижването".
"Пресирахме в синхрон, опитвайки се да спечелим обратно топката дълбоко в чуждата половина. Залагахме капани, за да принудим опонента да играе в определени зони от терена, където искахме да го притиснем.
Дори един от нашите играчи да не пресира, всичко се разпада", разяснява Гюндоган.
Системата беше перфектно интегрирана в Ливърпул, където подкрепата на фантастичните запалянковци дава още повече сили на играчите и смазва съперниците. "Трудно е да играеш на "Анфийлд", защото не е само отборът, но и публиката", признава Гюндоган. "Това е основното нещо, което Юрген направи толкова добре в Ливърпул. Играчите имат връзка с тълпата и точно от това се страхуват гостуващите отбори на този стадион".
Футболистът не си прави илюзии, че Сити може да настигне Ливърпул този сезон, но "гражданите" все още се борят в Шампионската лига, ФА Къп и Купата на лигата.
Естествено, погледът на Гюндоган е насочен най-вече към Шампионската лига. "Би означавало толкова много да достигна още един финал, след като загубих първия с Дортмунд под ръководството на Клоп през 2013-а. Още по-голямо значение придава фактът, че финалът е в Истанбул, откъде е семейството ми".
И докато този турнир си остава голямата мечта на Сити, Ливърпул лети към първата си титла от 30 г. насам. А ерата на Клоп и Гуардиола продължава.