9 решения от началото на сезона, които вбесиха Пеп Гуардиола

Пеп Гуардиола имаше много претенции относно съдийство на "Анфийлд".

90-те минути на "Анфийлд" в неделя извадиха на показ много от проблемите на Манчестър Сити досега през сезона.

Шампионите бяха особено уязвими в защита, за което допринесе отсъствето на Аймерик Лапорт и вратаря Едерсон. Мениджърът на Сити Пеп Гуардиола обаче имаше и много претенции заради съдийските решения по време на дербито. Всъщност "гражданите" смятат, че до момента през кампанията вече са били ощетени много от реферите.

Ето и конкретните ситуации:

Уест Хем - Отмененият гол на Жезус

Сблъсъкът на шампионите с VAR се случи още в първия кръг, когато бе отменен на вид абсолютно редовен гол на Манчестър Сити. Официалната версия бе, че рамота на Рахийм Стърлинг е в засада, преди да подаде топката към Габриел Жезус. Попитан за това след мача, Гуардиола каза, че голът е бил абсолютно чист и отменянето му е можело да повлияе на крайния изход на двубоя.

Тотнъм - Неотсъдена дузпа за нарушение срещу Родри

В началото на първото полувреме у дома срещу Тотнъм Родри бе фаулиран от Ерик Ламела в наказателното поле. На пръв поглед изглеждаше като дузпа, а на повторенията - още повече. Но VAR взе решение да подкрепи решението на Майкъл Оливър, че ситуацията не е достойна за отсъждането на дузпа. Шефът на VAR Нийл Суорбрик обясни дни след мача, че Родри е "търсел дузпата" и че контактът е бил "частичен". Гуардиола се пошегува, че VAR сигурно си е бил взел почивка за кафе.

Тотнъм - Отмененият гол на Жезус

Според новите правила, въведени през този сезон, всяко докосване на топката с ръка, довело до гол след това, трябва да бъде наказвано. VAR си свърши работата да забележи това, което Майкъл Оливър и неговият екип не успяха и правилно отмени гола. Но не беше само това, тъй като Лапорт беше натиснат от Оливър Скип при докосването на кълбото. Две седмици по-късно гол на Нюкасъл бе зачетен, тъй като VAR не забеляза играта с ръка. Деле Али също вкара срещу Уотфорд от спорна ситуация дали не трябваше да бъде отсъден фаул за игра с ръка. Гуардиола отчете тази липса на последователност.

Борнемут - Неотсъдена дузпа за нарушение срещу Силва

Това решение беше толкова лошо, че от Висшата лига със закъснение признаха, че реферите са сбъркали. Давид Силва бе повален в наказателното поле от Джеферсън Лерма, но съдията сметна, че няма дузпа, а така направи и VAR. При 1:1 това можеше да коства точки на шампионите, ако не бяха направили достатъчно, за да спечелят мача. След четири дискусионни решения в откриващите три мача на първенството, Гуардиола беше доста саркастичен, когато бе попитан за ситуацията: "Не, не, не, няма дузпа, не, не - каза той. - Видяхте и в предишния мач (отменения гол на Жезус). Дузпа? Не, моля ви. Предизвикателството този сезон ще бъде невероятно за нас."

Кристъл Палас - Неотсъдена дузпа за нарушение срещу Де Бройне

След няколко мача без претенции, Гуардиола отново избесня, след като нито съдиите, нито VAR видя нарушението на Вилфред Заха срещу Кевин де Бройне в наказателното поле. "Това е симулация. Гмуркане, гмуркане", каза мениджърът на Сити, когато го попитаха дали тимът му трябвало да получи дузпа. "Всеки уикенд едно и също. Но срещу Тотнъм имаше ръка..."

Ливърпул - Неотсъдена дузпа за играта с ръка на Александър-Арнолд

Този инцидент обобщи голяма част от объркването около правилата за игра с ръка и VAR. Майкъл Оливър не сметна това за дузпа по причини, които все още не са изяснени. В обяснението на Висшата лига се казва, че ръката на защитника не е в неестествено положение. Впоследствие бивши рефери посочиха, че топката първо е ударила ръката на Бернардо Силва. Но реферът не го бе забелязал. Само 30 секунди по-късно Ливърпул вкара.

Ливърпул - Голът на Салах

Имаше ли засада? Гуардиола трябваше да съобрази с VAR, въпреки че системата не вдъхва доверие през този сезон за засадите. Нали видяхте какво се случи с Шефийлд Юнайтед в събота срещу Тотнъм? Можеше и да има засада, но ситуацията не бе разчетена така.

Ливърпул - Неотсъдена дузпа за нарушение срещу Стърлинг

Садио Мане, който бе обвиняван неведнъж през сезона за леките си падания при контакт с противници, избута Рахйим Стърлинг в наказателното поле. Реферът сметна, че няма дузпа, а екипът на VAR подкрепи това решение. Гуардиола вече беше бесен и избесня още повече.

Ливърпул - Неотсъдената дузпа за игра с ръка на Александър-Арнолд (втора)

В 83-тата минута шампионите поискаха отново дузпа, след като центриране на Стърлинг срещна ръката на Александър-Арнолд. Ударът бе отблизо, а ръката на бранителя бе много ниско. Сигнал отново не последва, което вбеси Гуардиола около тъчлинията. Малко преди този момент подобна реакция имаше и Юрген Клоп заради неотсъдено нарушение срещу Фабиньо при гола на Манчестър Сити.