Арсен Венгер: Фабиански ще стане велик вратар

Лукаш Фабиански може да е титуляр в неделя срещу Челси Снимка: Getty Images
Лукаш Фабиански може да е титуляр в неделя срещу Челси

Мениджърът на Арсенал Арсен Венгер затрупа с похвали вратаря на тима Лукаш Фабиански след победата с 3:1 като гост срещу Партизан (Белград) в мач от група H на Шампионската лига.

Слабата форма и контузията на титуляра Мануел Алмуня постави сериозен проблем пред Венгер, който рискува да заложи на Фабиански, но преди мача го предупреди, че той остава със статут на резерва. Сега обаче нещата може да се променят.

Полякът също редовно е критикуван за играта си, но според Венгер той може да се окаже коза на Арсенал за сблъсъка с Челси във Висшата лига в неделя.

В Белград Фабиански наистина демонстрира класа - игра сигурно, спаси дузпа, а в самия край извади изключително опасен удар на Ивица Илиев.

Арсен се похвали пред медиите, че Фабиански е оправдал доверието, оказано му от мениджъра.
"Фабиански направи добър мач, показа това, което редовно демонстрира на тренировките", обясни Венгер. "Не направи нито една грешка в мача.

"Знаех, че може да играе така. Сега го показа, което е добре, защото това ще му даде вяра и увереност в собствените му сили.

"Уверен съм, че Фабиански ще стане велик вратар, винаги съм вярвал в това.

"Трябва да продължим да му вярваме, да го подкрепяме, тъй като той трябва да натрупа опит, в трудни мачове като този."

Фабиански може да се окаже титуляр за гостуването на Челси в неделя, тъй като не е сигурно, че Алмуня ще се възстанови от контузията в лакътя. Освен това, Алмуня беше подложен на унищожителни критики след грешките му, довели до домакинската загуба с 2:3 срещу Уест Бромич.

"Алмуня все още е контузен, ще видим как върви лечението му, но още е рано да се каже", предпазливо се изказа Венгер.

Мачът в Белград въобще не беше лесен и започна с куриоз - заради повреда в електрозахранването на стадиона, отборите бяха на тъмно в съблекалните, а 15 минути след началото на срещата Андрей Аршавин изведе Арсенал напред.

След това гостите пропуснаха още няколко положения, а роденият в Бразилия нападател Кле изравни за Партизан, след като вкара дузпата, свирена за игра с ръка на Денилсон.

После съдията изгони Марко Йованович от Партизан за нарушението му срещу Маруан Чамак в 55 минута, но Аршавин изпусна дузпата. Все пак, мароканският нападател Чамак и Себастиен Скилачи вкараха по един гол и почти осигуриха победата на Арсенал.

Но в последните минути напрежението пред вратата на Арсенал опасно се покачи, обаче Фабиански направи две ключови спасявания, които успокоиха съотборниците му.

За Арсенал не играха контузените Сеск Фабрегас, Тио Уолкът, Робин ван Перси и Томас Вермаелен, но Венгер остана доволен от начина, по който тимът му се справи със съперника. Остава да видим дали това ще проработи и срещу Челси.