Поради множеството полемики относно съдийските аванти за отбора на Барселона, нека обективно да разгледаме най-спорните ситуации от последните години. Всички спорни ситуации! Включително тези, при които отборът на каталунците е бил ощетяван. Оказва се, че те изобщо не са малко.
- 2006 ГОДИНА, ПОЛУФИНАЛ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА СРЕЩУ МИЛАН - отменен спорен гол на Шевченко, при който така и не стана ясно има ли фаул или не, съдията свирил ли е преди удара на украинеца или чак след него.
Извод: с известни уговорки - едно рамо за Барса.
- 2006, ФИНАЛ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА СРЕЩУ АРСЕНАЛ - отменен гол на Жюли, за да бъде показан червен картон на вратаря Леман. Грешка в ущърб на Барса - един гол винаги е по-тежко наказание от червен картон. Освен това решението на съдията преобразява целия мач.
Фалът, от който падна гол за Арсенал беше доста спорен, но това е в реда на нещата.
Засадата на Ето'о при 2:1 е толкова тънка и атаката се случва толкова бързо, че съдията не може да бъде винен - грешки са възможни и в двете посоки.
Извод: обективно съдийство с две спорни решения.
- 2009, ДВУБОИТЕ С ЧЕЛСИ, А.К.А. ЙОВРЕБО. Правилно е да се разглеждат двата полуфинални сблъсъка, не само вторият, защото иначе се пропуска една неотсъдена дузпа за Барса в първия мач (както и една игра на Балак с ръка в наказателното поле в 5-тата минута на втория).
Тия две положения, при които съдиите пожалиха Челси, определено променят развоя на сблъсъка. Те не доведоха до скандали по две причини: защото Барса в крайна сметка победи, и защото Пеп не е човек, който обвинява друг за провалите си. Отборът на Барселона стисна зъби и игра до последно, и при 1:0 за Челси, и след като несправедливо изгониха Абидал, когато Анелка се спъна сам, на метър от него.
Скандалите дойдоха след това - с дейното участие на Анелка и Дрогба, който падаха по-театрално и от Бускетс при всяко докосване от противника. Единствената чиста дузпа, която бе спестена беше играта с ръка на Пике (той самият не можа да повярва, че му се размина).
Извод от двата мача: подпиране за каталунците няма, даже напротив - спестена дузпа за Барса в първия мач, след това и в началото на втория. В случай, че бяха отсъдени, щяхме да гледаме съвсем друг двубой, без скандали и вероятно с пълна доминация на Барса. Йовребо може да е некадърен съдия, но не е подкрепил целенасочено Барселона (с премълчана дузпа и измислен червен картон).
- 2010, ПОЛУФИНАЛИТЕ С ИНТЕР. Още в началото на първия двубой свириха измислена засада на Милито, който излизаше сам срещу Валдес, така че има известно подпиране за Барса.
След това обаче идват истинските спорни моменти: неотсъден фал срещу Меси преди втория гол на Интер, както и явна засада на Милито при третия. После отявленият симулант Дани Алвес бе спънат в наказателното поле от Снайдер, но дузпа не последва.
Защо няма скандал ли? По същата причина: Гуардиола просто не сипе огън и жупел срещу съдията, когато нещо не му отърва.
Извод: откровено подпиране за Интер.
Вторият двубой - Мота бе изгонен след контакт с Бускетс за втори жълт картон, съвсем по правилник, който санкционира подобни удари с ръце. (Правилникът, разбира се, не важи, когато оставя отбор на Жозе Моуриньо с човек по-малко срещу Барселона!) В края на мача редовен гол на Къркич бе отменен, но не е ясно дали съдията не беше свирил преди изстрела на младока.
Извод: като цяло обективно съдийство.
- 2011, ДВУБОИТЕ С АРСЕНАЛ, А.К.А. БУСАКА. Отново разглеждаме двата мача: в първия съдията съвсем откровено остави Арсенал в двубоя, като отмени гол на Меси и не свири поне две дузпи за игра с ръка. Без тези аванти резултата отиваше на 0:3 и на реванша Пеп можеше да излезе с юношите. Толерирането на всякакви грубости от страна на противниците на Барселона даже няма да го обсъждаме - то се подразбира и без него повечето отбори изобщо няма да завършват мачовете си.
Във втория сблъсък реферът Бусака изгони Ван Перси, който цял мач си го просеше. Вярно, в много важен момент. Вярно, при негативен за Барселона резултат. Арсенал рухнаха след червения картон и получиха два гола, но истината е, че при обективно съдийство трябваше да рухнат още през първото полувреме на първия мач и всичко да приключи.
Извод от двата мача: подпиране, но за Арсенал.
- 2011, ЧЕТИРИТЕ СРЕЩИ С РЕАЛ И ТЕНДЕНЦИЯТА ОТБОРЪТ НА СПЕЦИАЛНИЯ ВСЕ ДА ОСТАВА С ЧОВЕК ПО-МАЛКО
Що? Щото играе преднамерено грубо и по никаква друга причина.
Първи мач, в Примера дивисион. Несвирена дузпа за Барса, свирена идентична дузпа за Реал. 100% червен картон на Албиол.
Извод: подпиране за Реал. Скандали няма, защото Моуриньо защитава справедливостта само, когато той е ощетен.
Финал за купата - повсеместно настъпване и ритане от белия „балет", което по чудо минава без контузии, но остава безнаказано. Един спестен картон на Бускетс в началото, също за грубо влизане. Голът на Педро бе отменен по-скоро справедливо.
Извод: лек реверанс към Реал.
Първи полуфинал в Шампионската лига, опорочен много преди да е започнал от постоянните скандали, изпълнен с много грубости и симулации, както и един оспорван, но навярно заслужен черен картон на Пепе - човек, на когото отдавна трябва да му бъде забранено да доближава противник на по-малко от три метра. За разлика от Интер, Реал рухна след картона и Меси направи смешни непогрешимите им до този момент защитници.
Извод: обективно съдийство.
Втори полуфинал - отменен гол за Реал в много спорна ситуация, макар че след 2:0 в първия мач едва ли точно този гол би променил нещо.
Извод: подпиране за Барса, общо взето първото по-сериозно в четирите срещи.
- 2012, ЧЕТВЪРТФИНАЛИТЕ С МИЛАН. Аналогично на двубоите с Арсенал и Челси - спестени дузпи за Барса в първия двубой, които дават шанс на противника да играе непротоколен реванш на „Камп Ноу", където без никакви уговорки може да се каже, че дузпата срещу Бускетс беше измислена.
Извод: подпиране за Барса има, като има и сериозно ощетяване преди това.
Направените изводи са лично мнение. Всеки може да си направи свои въз основа на фактите.
За финал искам да припомня мотото на Реал (Мадрид) от едни далечни времена, когато са били по-силни от Барселона и бялата фланелка са защитавали сърцати юноши на клуба: "Само слабаците се оправдават със съдиите".