Сити взе с дузпи първия голям дуел с Ливърпул за сезона

Стърлинг откри рано за Сити и после пропусна още няколко положения. "Гражданите" обаче бяха перфектни при дузпите и стигнаха до победата Снимка: Getty Images

Манчестър Сити спечели "Къмюнити Шийлд" за втора поредна година след победа с дузпи над Ливърпул и така откри футболния сезон в Англия с трофей.

Редовното време завърши 1:1, а при дузпите "гражданите" надделяха с 5:4 с решителен голов удар на Габриел Жезус. Единствения пропуск от бялата точка направи Джорджиньо Вайналдум.

Преди това двата тима си разделиха по едно полувреме, като Сити стартира по-силно и поведе, но след почивката Ливърпул заслужено стигна до изравняване и беше близо до пълен обрат.

И двата отбора започнаха с агресивна преса и имаха по няколко опасни атаки.

В 10-ата минута получилият титулярно място Лерой Сане се контузи при сблъсък с Джо Гомес и трябваше да бъде заменен принудително. Точно тогава обаче Сити откри резултата при едно хитро изпълнение на фаул.

Де Бройне беше изведен на фланга, центрира и Давид Силва асистира на Рахийм Стърлинг, който засече във вратата за 1:0.

Ударът на Стърлинг не беше много силен, но Алисон не се намеси убедително.

Последваха силни минути за шампионите на Висшата лига, но Алисон спаси един опасен удар на голмайстора Стърлинг.

За Ливърпул Мохамед Салах не беше точен на изстрелна позиция.

Към края на полувремето зрителите станаха свидетели и на една от новостите в правилника. Пеп Гуардиола се развилня на скамейката след ново твърдо влизане на Джо Гомес и Мартин Аткинсън показа жълт картон на мениджъра.

В началото на втората част нов шанс се откри пред Стърлинг и този път той уцели гредата. Страничният съдия обаче правилно маркира засада.

Оттам нататък Ливърпул започна да доминира осезаемо. В 55-ата минута Върджил ван Дайк стреля след едно центриране, топката удари горната греда и тупна на голлинията.

Само две минути по-късно гредата удари и Салах. В 61-ата минута при контраатака Стърлинг беше абсолютно сам срещу вратаря и можеше да реши всичко, но се засуети и загуби.

После действията отново се пренесоха на другата врата, където Клаудио Браво спаси шут на Салах.

В 77-ата минута изравнителният гол най-сетне падна след комбинация между централните защитници на Ливърпул.

Ван Дайк центрира прецизно и Жоел Матип с глава направи 1:1.

"Мърсисайдци" продължиха да натискат, но резервата Наби Кейта и отново Салах се разминаха с гола.

В последните секунди се наложи Кайл Уокър да предотвратява сигурен гол с акробатично изчистване точно пред голлинията.

Така съперниците директно преминаха към изпълнение на дузпи след последния съдийски сигнал.

Първи сгреши Джорджиньо Вайналдум за Ливърпул, като Клаудио Браво спаси удара му. Това се случи още при второто изпълнение за "червените", като повече пропуски нямаше. Играчите на Сити бяха безгрешни и накрая Габриел Жезус реализира победната дузпа, за да донесе купата на тима си.