Сезонът на "канарчетата"

Славният Ботев е големият печеливш от пролетния полусезон в "А" група! Това е изводът!

Как точно фалиралият и изчезнал клуб спечели от странната пролет на българския футбол?

На първо място, през есента Ботев спечели 7 героични точки и бе в играта за оцеляване. Но не активът е най-важен.
В голямото дерби Ботев удари Локо за първи път от 9 години и взриви жълто-черната половина на Пловдив.

После Ботев още по-героично се оттегли от първенството и остави всички отбори да наберат инерция с по три сигурни точки - хуманен акт, който останалите би трябвало да оценят.

Ботев даде на българския футбол Енрико Пичони, един велик принос.

Човекът с вид на сводник от ранния етап на 70-те, но с голямо сърце за футбола, Пловдив и неговите трудови хора (и трудови жени), каза един от лафовете на десетилетието:

"Не са ми предлагали да водя България, но защо не...".

Не на последно, а дори на челно място - клубът се оттърва от Димитър Христолов, когото всички привърженици на Ботев над 5-месечна възраст мразят дълбоко в душите си.

Така Ботев пак ще го има, ще е без Христолов, ще има "да взима" за услугата с по три точки от всички останали отбори, а и ще има правото на "градския фолклор" в бъзиците с фенове на Локо поне до следващото дерби.

Защото последното го спечелиха "канарите"! Големият "Оскар" за Водеща роля е на Ботев.

"Оскар" за Най-добър изненадващ дебют печели Берое. С минимум финансови усилия скромният отбор от иначе богатия с футболна история град вдигна Купата на България и ще играе в Европа.

За всичките 5 месеца след нова година беройци са разделили едни 32 000 лева, премия от бизнесмен за елиминирането на ЦСКА в турнира за купата.

Но и те са достатъчни, явно. Лошото е, че близкото бъдеще на Берое е неясно и още през лятото този отбор може да се разпадне. Което ще си е грехота, събрани са добри футболисти, имат и отличен треньор.

Шампионът Литекс спечели титлата, но само толкова. За ловешкия отбор остава приза за Цялостно творчество.

Собственикът Гриша Ганчев пръсна куп пари за заплати и доста големи премии, сега ще даде и такива за нов треньор, селекция, стадион и какво ли още не. Спечели си и голям неприятел в лицето на Ангел Червенков, когото явно ще смени.

На Литекс му набраха доста и двата понабити гранда, които ще искат да си върнат още наесен. Така че, да им дадем и "Оскар" за Най-апетитна мишена в перспектива.

ЦСКА спечели определението на годината - "Психиатрия", което е доста показателно и донякъде точно. А и приз за най-много сменени треньори през годината - трима.

Със сигурност при армейците отива "Оскар" за Най-смахнат сценарий. Йоан Андоне печели Златната малинка за мимолетна поява на родната футболна сцена.

Левскарският "Оскар" е за Най-силно присъствие на екрана - мощната осанка на Георги Иванов изнесе на плещите си "синия" сезон.

Но истинският голям артистичен герой бе Тодор Батков.

Колко приза заслужи това явление във футбола?

За Най-добра постановка (и незнанието, че е част от нея) - Казанската афера. За Най-касова премиера - при всяка негова среща с феновете има поне по стотина, тръгнали с идеята да го линчуват, но напускащи с нова надежда в сърцата.

Както и разбира се, за Популярност - неговият лик с надписи "Батков - вън!" ни гледа отвсякъде.

"Оскар" за Най-недооценена роля без никакво колебание отива в българските съдии. Тях ги плюят, независимо как свирят.

Голям изпълнител пропусна на косъм да грабне приза за Неудачник на века - Коко Динев за малко не изпадна с втори отбор за два сезона.

При селекцията и афишираните амбиции в Локо (Пд), това щеше да си е заслужена награда за труда на хората от клуба.

Най-нескучен актьор за поредна година стана Вили Вуцов, на когото наградата вече омръзва. Конкуренцията е слаба...

Като черешка върху тортата на церемонията, нека оценим по достойнство и един метеор, който само се докосва по периферията с родния футбол.

"Оскар" за Най-висок гост от друга планета, гостувал у нас, се присъжда единодушно на... Димитър Бербатов, разбира се!

Новините

Най-четените