Загубата от Болоня беше последната капка, която преля чашата.
Във вторник Борусия Дортмунд отстъпи с 1:2 от съперник, който преди това нямаше нито една победа в Шампионската лига в цялата си история.
Тъй като германците бяха загубили и последните си три срещи от Бундеслигата, можеше да се предположи какво ще последва - треньорът Нури Шахин беше уволнен още при прибирането в хотела.
Това беше може би най-ниската точка от един тъжен период за Борусия, а странното е, че отборът е съсипан по-малко от осем месеца след като игра финал в Шампионската лига.
На 1 юни миналата година "жълто-черните" не бяха далеч от това да изненадат фаворита Реал Мадрид и да поведат през първото полувреме на "Уембли".
Какво толкова се обърка оттогава досега, за да потъне Борусия Дортмунд в такава дълбока криза, след като беше на крачка от европейския триумф?
Сензационният рейд до финала в Шампионската лига изигра голяма роля за назначаването на Нури Шахин за старши треньор.
Бившият халф на отбора се беше завърнал през декември 2023-та и беше станал част от щаба на Един Терзич заедно с друг някогашен свой съотборник Свен Бендер.
Присъствието на новите асистенти се отрази изключително добре на състава.
А когато Терзич напусна по свое желание през лятото, той подкрепи Шахин за свой наследник като старши треньор.
Изпълнителният директор на Дортмунд Ларс Рикен също вярваше в младия Шахин - все още неопитен наставник, но юноша на Борусия, дълбоко свързан с клуба от ранна възраст.
Съвсем логично, Свен Бендер зае ролята на негов първи помощник.
И макар че никой не можеше да оспори любовта им към Борусия Дортмунд, решението не се размина без критики заради неопитността на Шахин.
Преди това единственият отбор, който треньорът беше водил, беше турският Анталияспор в продължение на две години. И за съжаление се оказаха оправдани опасенията, че постът в Дортмунд идва твърде рано в кариерата на 36-годишния наставник.
Всъщност стартът под ръководството на Шахин беше обещаващ и в първенството, и в Шампионската лига.
Но липсата на последователност и постоянство бързо започнаха да се набиват на очи. В първите месеци обнадеждаващите победи обикновено бяха следвани от тежки загуби.
Въпреки някои отделни положителни резултати, Дортмунд не успяваше да постигне каквато и да е успешна серия.
Всъщност често се оказваше непостижимо доброто представяне дори в рамките на един мач. Играчите допускаха пропуски в концентрацията си и не можеха да реагират, когато нещата започнеха да се объркват.
Обясненията за трудностите бяха свързани с натрупването на контузии при защитниците и загубата на водещия флангови играч Карим Адейеми заради мускулен проблем след хеттрика му при разгрома със 7:1 над Селтик.
Самият Нури Шахин обаче беше упрекван за твърде многото промени в тактиката и изпълнителите от мач на мач. Критиците на треньора виждаха именно там причината за непостоянството.
В крайна сметка фатални за Шахин се оказаха проблемите в защитата, които той така и не успя да реши. Показателно е, че от 31 август насам Борусия има само една суха мрежа в Бундеслигата.
Затова е чак на 10-ата позиция във вътрешното първенство.
Dortmund have fired Nuri Şahin after four consecutive losses in all competitions.
— B/R Football (@brfootball) January 22, 2025
The 36-year-old leaves the club 10th in the Bundesliga and 13th in the Champions League 📉 pic.twitter.com/LUKKRhM5PX
Оставаше крехка надежда зимната пауза да повлияе добре и след нея отбраната да се заздрави, а резултатите да се стабилизират.
Само че за първи път в историята си Дортмунд загуби първите три мача през календарната година, допускайки 9 гола в тях.
Тогава вече окончателно стана ясно, че клубът губи доверие в Нури Шахин - бивш футболист на Реал Мадрид и Ливърпул и един от най-талантливите халфове в ерата на Юрген Клоп начело на "жълто-черните".
След загубата от Айнтрахт с 0:2, Ларс Рикен уточни, че Шахин ще остане начело в мача срещу Болоня, но "с ясното очакване, че ни трябват победи".
Очевидно наставникът беше притиснат до стената и в решаващия за него мач Борусия всъщност започна добре, а Серху Гираси изведе гостите напред с гол от дузпа.
Оттам нататък обаче представянето беше отчайващо, лишено от идея, увереност и кураж.
До края дортмундци отправиха само още един точен удар, а смените на Шахин не помогнаха с нищо. Резервите на колегата му Винченцо Италиано свършиха работа и комбинираха за двата гола, с които Болоня спечели срещата.
"Отборът е в лошо състояние физически и психически", анализира клубната легенда Матиас Замер.
"Основите просто ги няма. Не могат да се защитават, нито да атакуват. Няма ясна структура и сякаш всичко се разпада".
Явно шефовете са съгласни, щом уволниха треньора, но въпросът е защо се стигна дотук.
Вината на Нури Шахин не може да бъде пренебрегната.
Той не успя да отговори на предизвикателството и не демонстрира нито тактическа ловкост, нито способност да мотивира и вдъхнови футболистите за някакво преобръщане на тенденцията.
В заключителната си пресконференция наставникът подчерта, че няма проблем да се раздели с поста си, стига да е за доброто на любимия му клуб.
По-лошата новина за Дортмунд е, че Шахин не е основният виновник за случващото се - или поне не е единственият.
Феновете вече насочиха критиките си към хората, стоящи по-високо в йерархията от треньора, включително техническият директор Свен Мислинтат и спортният директор Себастиан Кел.
Върху тях двамата се стоварва вината за небалансирания състав, в който липсват лидери след раздялата с Марко Ройс и Матс Хумелс през лятото.
Според Sky Germany, директорите водят борба за влияние помежду си и нямат разбирателство за селекцията и за изграждането на състава. Мислинтат всъщност иска поста на Кел и е довел по свое настояване някои от привлечените през лятото футболисти.
Липсата на единодушие относно закупените играчи се отразява на терена, а вече не липсват призиви Кел да се прости с работата си, ако не бъдат уредени подкрепления преди края на зимния трансферен прозорец.
Някои от привържениците считат и че е време в Дортмунд да спрат да назначават бивши футболисти на тима за треньори с идеята, че те познават отлично обстановката. Чуват се призиви следващият треньор да се избере по качествата и постиженията му, а не по свързаността му с Борусия.
Поне на "Сигнал Идуна Парк" идва удобно време за мащабен рестарт, тъй като дългогодишният бос Ханс-Йоахим Вацке, влиятелна фигура още от годините с Клоп, ще слезе от президентския пост през есента.
С неговото напускане обаче идват още повече неясности.
Видно е, че Борусия Дортмунд е на кръстопът и предстоят ключови управленски решения, които ще предопределят бъдещето на клуба.
Невероятната "жълто-черна" публика заслужава повече преживявания като тези в Шампионската лига през миналия сезон - и има нужда да се раздели с опасенията, че достигането до финала е било просто аномалия на фона на цялостното развитие на любимия им отбор.