6 класики между Италия и Испания

Евро 2016, 1/8-финали: Италия – Испания 2:0
Край! Италия сложи край на европейската доминация на „адзурите“ насред „Стад дьо Франс“ това лято. Джорджо Киелини откри резултата за Италия, а резервата Грациано Пеле узакони успеха на „скуадрата“ с гол в добавеното време.
Мондиал 1934, 1/4-финали: Италия – Испания 1:1; Италия – Испания 1:0 (в преиграването)
Първата им среща на голяма турнир бе паметна. Луис Регейро и Джовани Ферари вкараха головете във Флоренция, но резултатът остана 1:1 и след края на продълженията, което означаваше реванш на следващия ден. Испанците правят цели седем промени, а Джузепе Меаца извежда гостите напред в резултата. Два гола на Испания са отменени и „Ла роха“ отпада от турнира.
Евро 1988, групова фаза: Италия – Испания 1:0
Тактическата битка във Франкфурт се помни и с играта на една 19-годишна бъдеща легенда. Паоло Малдини не даде никакъв шанс на Мичел през пълните 90 минути, а Джанлука Виали отбеляза победния гол с нисък удар покрай вратаря Андони Субисарета.
Мондиал 1994, 1/4-финал: Италия – Испания 2:1
Дино Баджо изведе „адзурите“ напред в резултата през първото, но истинският мач започна през второто полувреме. Мауро Тасоти заби лакътя си в лицето на Луис Енрике по брутален начин – наруешение, което впоследствие му донесе наказание от осем мача. Хосе Луис Каминеро изравни резултата, но две минути преди края Роберто Баджо завърши хладнокръвно перфектна атака на "скуадра", разписвайки се победно във вратата на Субисарета. Така Италия се класира на полуфинал срещу България на световното в САЩ.
Евро 2008, 1/4-финал: Испания – Италия 0:0 (Испания спечели с 4:2 след изпълнение на дузпи)
Първа официална победа за Испания в дуела. Може да се каже, че всичко за „Ла роха“ започна тогава. Последваха две поредни европейски корони и световно злато между тях. „Виждах нервите по лицата на играчите. Постоянно им казвах, че ние сме по-добрият отбор и ще продължим“, спомня си Луис Арагонес. И го направиха. Икер Касияс спаси дузпи на Даниеле де Роси и Антонио ди Натале, а гол на Сеск Фабрегас класира испанците на 1/2-финалите. Бе сложен край на 74-годишното проклятие.
Евро 2012, финал: Испания – Италия 4:0
Испания не показваше кой знае колко добра игра в Полша и Украйна и изглеждаше, че Италия има шанс да сложи край на световната им хегемония. „Ла роха“ обаче не мислеше така. С голове на Давид Силва, Жорди Алба, Фернандо Торес и Хуан Мата Испания стигна до смазващия успех и стана първият отбор, защитил европейската си корона.

Италия и Испания подновяват съперничеството си в четвъртък. Двете велики футболни сили ще се срещнат в четвъртък вечер в Торино в световна квалификация от група G.

Двата отбора започнаха с победи груповата фаза. „Ла роха“ разби Лихтенщайн с 8:0, докато Италия победи Израел с 3:1.

Битката за първото място ще бъде ожесточена. Само един отбор от всяка група от зона „Европа“ се класира директно за Мондиал 2018, докато осем от деветте втори отбора ще играят плейофи.

Италия и Испания са се срещали девет пъти на големи турнири.

„Ла фурия“ нанесе тежък удар на големия си противник във финала на Евро 2012, стигайки до титлата след победа с 4:0. Но „Адзурите“ имаха последната дума в този спорт след 2:0 на четвъртфиналите на Евро 2016, слагайки точка на испанския европоход след осем години на върха.

Преди големия мач ви връщаме към най-паметните срещи между Италия и Испания, като ще се върнем чак до първата им среща през 1934-та, когато започна съперничеството им.