Бейл дари победа на Уелс, Исландия обърна Чехия

Уелс събра 14 точки, нанасяйки първа загуба на Белгия.

Исландия и Уелс бяха героите на петъчната вечер в Европейските квалификации, след като победиха силни съперници и остават начело съответно в група А и в група В. Исландците обърнаха Чехия от 0:1 до 2:1, а Уелс се възползва от грешка на белгийците и чрез Гарет Бейл победи с 1:0.

В българската група Н се получиха две равенства, както и минимална победа на нашите в Малта с 1:0. С много интересни моменти Хърватия и Италия си размениха по един гол, а Норвегия не успя да пробие защитата на Азербайджан и трябваше да се задоволи с 0:0.

В Рейкявик чехите търсеха запазване на 1-ата си позиция и открихе резултата в 55-ата минута чрез Боржек Дочкал, който с топовен изстрел от 17 метра не остави шансове на вратаря Ханес Халдорсон. Само пет минути по-късно обаче Арон Гунарсон изравни, а топреализаторът им Колбейн Сигторсон се разписа за 2:1 в 76-ата минута.

10 минути след това вратарят на гостите Петер Чех спаси отбора си от трети гол, след като парира топовен изстрел от упор от дясно на Йохан Берг Гудмундсон. Холандия доста се измъчи при визитата си в Рига, но в крайна сметка благодарение на младоците Джеорджинио Вейналдум и Лусиано Нарсинг стигна до крайното 2:0.

Попаденията дойдоха в 76-ата и в 81-ата минута, а до този момент вратарят на Латвия Андрейс Ванинс направи чудеса в рамката. Турция записа втора победа, отново над Казахстан, като този път се измъкна с 1:0 при гостуването си.

Арда Туран в 83-ата минута вкара единствения гол, а Турция е на 4-о място с 8 точки. Исландия води с 15, пред Чехия с 13 и Холандия с 10. Следват Латвия с 3 и Казахстан с 1.

В група В Уелс събра 14 точки, нанасяйки първа загуба на Белгия, която пък изостава на 3 точки от лидера. Мегазвездата на домакините Гарет Бейл в 25-ата минута се разписа, наказвайки необяснимо връщане на топката от Раджа Наинголан.

През второто полувреме белгийците взеха контрола върху мача, но защитата на Драконите се справи и те гледат към първо участие на голямо първенство от 1958-а година насам. Кипър е на 3-о място с 9 точки след победата с 3:1 при гостуването на Андора.

Натурализираният бразилец Доса Жуниор си вкара автогол и даде преднина на Андора, а победата дойде с хеттрик на Нестор Митидис.

За да бъде малшансът на Доса Жуниор пълен, той изтърва и дузпа. Също с 3:1 спечели и Босна и Херцеговина срещу отбора на Израел, който поведе чрез Тал Бен Хаим в 41-ата минута.

За трите минути до края на първото полувреме Един Вишча и Един Джеко дадоха аванс на босненците, а Вишча вкара и още един гол след почивката за 3:1.