Що е то Лига на нациите и къде е мястото на България?

УЕФА от години говори за създаването на нов турнир - Лига на нациите, който е един своеобразен ренесанс за националния футбол на континента, започнат още по времето на Мишел Платини. Наскоро обаче бе обявено официално, че турнирът ще започне от следващия сезон.

Естествено като всяко ново нещо той породи доста въпроси. Какво всъщност представлява това ново състезание, какво цели и защо УЕФА смята, че чрез него ще подобри качеството на националните тимове? Най-сложният въпрос обаче е как изобщо ще работи новият турнир?

Лигата на нациите ще включва всичките 55 страни-членки на УЕФА, които ще бъдат разделени в четири дивизии "A", "B", "C" и "D".

Всяка дивизия обаче ще бъде допълнително разделена на четири подгрупи от по три или четири отбора в зависимост от дивизията - в първите два ешелона на Европа ще има по три отбора в група.


Тимовете в тези подгрупи ще играят помежду си на принципа на размененото гостуване между септември и ноември месец 2018-а. Победителите от подгрупите печелят промоция за по-горната дивизия (съответно за Лига А, В и С), а последните изпадат в по-долната (от Лига А в В, от В в С и от С в D).

Финалната четворка на първия ешелон (Лига А) ще играе помежду си два полуфинала, малък и голям финал, за да излъчи победителя от турнира през юни 2019-а.

След края на груповата фаза в Лигата на нациите (септември-ноември 2018) все пак ще се играят и редовни квалификации за Евро 2020, където ще се класират първите два отбора от десетте групи (5х5 и 5х6 отбора).

Шампионите на четирите дивизии в Лигата на нациите пък ще излъчат последните 4 участника на Евро 2020, което само по себе си е революционно, тъй като ще се играе из целия континент и за пръв път ще включва цели 24 отбора.

Това ще става след като 16-те победители от групите играят плейофи, като отборите от всяка дивизия ще се конкурират помежду си - общо четири потока с отделни полуфинали и финал, които ще излъчат четирите шампионите на Лига А, В, С, и D.

Ако някой от лидерите в групите на турнира вече се е класирал за Евро 2020 през квалификациите, то мястото му ще бъде заето от следващия в групата му и т.н.

Това гарантира място на Европейското за поне един тим от последната дивизия (Лига D).

Така Лигата на нациите ще осигурява втори шанс за националните тимове да се класират за Европейски футболни финали.

Обяснението звучи сложно, но основната цел на турнира е съвсем простичка - да се сложи край на непрестанните и безсмислени контроли, които нито публиката, нито УЕФА, нито самите представители на федерациите и националните отбори подкрепят, а и често биват разследвани за уреждане на резултати.

Същинският жребий за разпределянето на участниците в групите на новия турнир ще бъде на 24 януари 2018-а в Лозана, но засега България се движи твърдо в трета дивизия.


Отборите ще бъдат разпределени в съответните дивизии спрямо мястото им в ранглистата UEFA National Team Coefficient Rankings в края на световните квалификации зона Европа през октомври 2017-а (без да се броят плейофите).

За да попаднем в по-горната първа трябва да завършим квалификациите в топ 24 на Европа, което минава през задължителна победа над Франция в София.

За по-задно класираните тимове и малките държави новият турнир ще означава също допълнителен шанс за спечелване на място за европейските финали.

Последните 16 европейски тима в ранглистата сега имат едно гарантирано място сред 24-те финалисти на Европейското.

По-слабите отбори вече ще могат да се борят за класиране с равностойни противници, вместо да стават жертви на грандовете. Никой отбор не прогресира, ако непрекъснато губи, а този формат ще даде шанс на държави като Малта, Люксембург, Сан Марино и други да запишат победи в мачове един срещу друг (в кквалификации те няма как да играят помежду си защото са в една урна и се падат все срещу по-силни отбори).

Ползата за топ отборите на континента също не е малка. Първоначално те изразиха опасения, че турнирът ще им попречи да правят проверки с най-добрите отбори от другите континенти (и в частност южноамериканските грандове).

В календара все пак ще се запазят и дати за приятелски мачове - те просто ще са много по-малко.

Най-облагодетелствани от това са именно силните тимове, които ще са в групи от по три отбора и така ще имат две свободни дати повече за контролни срещи.

И не на последно място всички печелят от постоянните приходи... най-вече УЕФА.

За разлика от приятелските срещи, двубоите от Лигата на нациите ще привличат повече публика по стадионите заради състезателния си характер и примамливата награда - място на европейското.

Това означава постоянни печалби от продажба на билети за националните федерации.

Има и един друг тънък момент, за който УЕФА избягва да говори и това е напълно разбираемо: става въпрос за приходите от телевизионни права. Ще бъде елиминиран един от основните недостатъци на проверките - слабият зрителски интерес.

Очакванията са публиката да следи турнира с дори по-голям интерес от квалификациите и най-вече фазата на финалната четворка, където сили ще мерят най-силните тимове в Европа - едно своеобразни мини-европейско първенство преди официалното такова.

УЕФА естествено отрича, че зад този ренесанс се крият чисто комерсиални цели. Но все пак ТВ правата ще се разпределят по същия принцип както тези за европейските квалификации, а този (най-малко двоен) приход едва ли е нежелан за централата, която също ще има значително по-стабилни печалби.

Новините

Най-четените