Алонсо тръгва пръв в Сингапур

Фернандо Алонсо спечели в Сингапур втора поредна квалификация след "Монца"

Двукратният световен шампион Фернандо Алонсо спечели втора поредна квалификация след тази на „Монца", след като победи Себастиан Фетел в двубоя за полпозишъна за Гран при на Сингапур.

Испанската звезда на Ferrari изпревари с 0,067 секунди Фетел, който единствен успя да се доближи до постижението му в последните минути на третата част на квалификацията на уличното трасе „Марина Бей".

Германският пилот на Red Bull започна последната си летяща обиколка от седма позиция, тъй като при предишния си опит допусна грешка и загуби време. В първия сектор Фетел имаше аванс пред Алонсо, но след това изостана до финала на обиколката и макар и с малко, остана зад Фернандо, който записа най-добра обиколка за 1.45,390 минути.

В бокса на Ferrari посрещнаха първото място на Алонсо с бурни ръкопляскания, но другият им пилот - Фелипе Маса стана първият отпаднал в квалификацията, след като бразилецът спря още в първата част заради повреда. Маса остана последен и утре най-вероятно ще стартира с нов двигател, тъй като няма как да бъде преместен по-назад дори и след наказанието да мине 10 позиции назад на старта.

Пилотите на McLaren окупираха втора редица, като миналогодишният победител Люис Хамилтън изпревари световния шампион Дженсън Бътън, а водачът в класирането Марк Уебър остана едва пети на старта. Така австралиецът, който само 5 точки аванс пред Хамилтън тръгва най-назад от претендентите за световната титла.

До Уебър на третия стартов ред ще се нареди ветерана на Williams Рубенс Барикело, който отново демонстрира подема в британския тим и без проблеми стигна до третата част на квалификацията. Съотборникът му Нико Хюлкенберг се бори до последно във втората част на квалификацията, но остана 12-и, а след това изля гнева си в бокса на тима, като се опита да счупи каската си в стената. Нико утре стартира 17-и, тъй като бе наказан с преместване с пет назад заради смяна на скоростната кутия на колата му.

И двете коли на Mercedes стигнаха до Топ 10 в Сингапур, като Нико Розберг тръгва седми, а Михаел Шумахер - девети, след като 7-кратният световен шампион се справи с японската звезда на Sauber Камуи Кобаяши.

Маса обаче далеч не беше единственият, който имаше проблеми на трудното трасе в Сингапур. Вторият пилот на Renault Виталий Петров се завъртя във втората част на тренировката и удари със задницата си една от предпазните стени, което го остави без задно дясно окачване. Въпреки това обаче руснакът престоя доста време в Топ 10 на класирането, но след това беше изпреварен от Себастиен Буеми и Хюлкенберг.

При новите тимове напред излезе Virgin - Тимо Глок завърши 18-и, а последната бърза обиколка в първата част на квалификацията на Хейки Ковалайнен с Lotus го изведе пред другия пилот на Virgin Лукас ди Граси. Ярно Трули остана 21-и, а зад него се наредиха двамата пилоти на HRT Кристиан Клийн и Бруно Сена.