Безглутеновия Дани: Карвахал се чупеше постоянно, но с новата диета е по-добър от всякога Снимка: Getty Images

Дани Карвахал живее втора младост. 32-годишният краен бранител на Реал Мадрид се радва на най-продуктивния сезон в кариерата си от гледна точка на изиграни минути, вкарани голове и дадени асистенции.

Господстващ по целия десен фланг на "кралете", Карвахал дава добавена стойност и в двете фази на играта, а в неделя вечер за пореден път се превърна в герой за столичани, отбелязвайки победното попадение за обрата срещу Алмерия.

Реал се спаси, не без помощта и на съдиите, от огромен резил пред собствена публика на "Сантяго Бернабеу". "Кралете" изоставаха с 0:2 на почивката срещу последния, но с дузпа, отменен гол на гостите и гол в 99-ата минута успяха да вземат трите точки.

Но не и без огромната заслуга на Карвахал.

Зад трансформацията на Карвахал стои дълга история от контузии и болежки, съмнение в способностите си, ходене по лекари и мъките, докато не бе открит проблемът.

Първите признаци, че нещо не е наред, дойдоха през сезон 2015/16. Карвахал пропусна повече от 15 мача за Реал, след което пропусна Евро 2016 заради контузия, получена във финала на Шампионската лига срещу Атлетико.

Истинският кошмар обаче започна през април 2018-а. Карвахал успя да се възстанови навреме за финала в Шампионската лига срещу Ливърпул, но не успя да изиграе дори цялото първо полувреме.

Защитникът получи разтежение в бедрото и напусна терена през сълзи.

През сезон 2018/19 контузиите му отнеха нови три месеца и общо 22 мача. Проблемите изоставиха бранителя за кратко, но се завърнаха с пълна сила през сезон 2020/21. Това се превърна в най-кошмарната година в кариерата му.

От ноември до април Карвахал получи четири мускулни контузии, отсъствайки 269 дни и пропускайки повече от 30 мача.

По всичко личеше, че е време за промяна.

В последните три сезона Карвахал е пропуснал само 11 мача в резултат на общо три мускулни контузии. Трансформацията е резултат от стриктна диета и от сериозна работа.

"Когато дойдеше време за полуфиналите или финала в Шампионската лига, аз все се контузвах - разказва Карвахал. - Това се случи в два полуфинала и два финала. През 2021-ва изиграх едва 12 мача. Получавах една и съща контузия отново и отново. Сякаш се намирах в дълъг тъмен тунел, в края на който светлина не се виждаше.

Изцяло премахнах глутена от диетата си - оттогава всичко се промени. Личният ми диетолог и лекарският щаб на Реал обединиха усилия, работеха заедно и достигнаха до заключението, че глутенът е моят най-голям враг."

Снимка: Getty Images

Преди мач през ноември 2021-ва Карвахал призна, че броколите са неразделна част от диетата му. "В момента съм на стриктна диета без глутен и зърнени храни. Трябва да ям броколи всеки ден, за да нормализирам нещата."

Самият той признава, че не само диетата е важна.

"Хранителният режим е само един от факторите - разказва Карвахал в голямо интервю пред "Ас" през декември 2021-ва. - Всичко е включено - какво правиш преди тренировка, след тренировка, възстановяване... Всичко има значение.

Промените повлияха и на съпругата ми. Почти винаги се храним заедно. За да не минавам през това сам, тя се съгласи да спазва същия режим. Това много ми помогна. Тя заслужава паметник заради подкрепата си към мен.

Много важно бе и да поработя над психиката си. Защото може да правиш всичко правилно, но да нямаш правилната настройка в главата."

След завръщането на Карло Анчелоти на "Бернабеу" Карвахал започна да има още по-сериозно влияние върху играта на Реал.

"Той балансира много добре схемата ни. Карвахал е много умен и може да изпълни абсолютно всичко, което поискаш от него. Дани е един от лидерите ни както на терена, така и в съблекалнята", похвали го Карлето.

По време на сезон 2021/22, в който Реал завоюва дубъл, Карвахал пропусна само пет мача, а между януари и май не получи нито една сериозна контузия.

Карвахал бе сред най-важните войници на Анчелоти при спечелването на титлата в Ла Лига и в геройствата срещу ПСЖ и Челси в Шампионската лига, както и срещу Ливърпул на финала.

Новата схема на Анчелоти му позволява да се включва много повече в атаките и това се вижда от показателите му. Испанецът е с най-добрите си показатели за гол+пас средно на 90 минути, като има три попадения и две асистенции в досегашните 15 мача от Ла Лига.

Времето му, прекарано на терена, също е много повече от това, което Карвахал успяваше да запише в предишни сезони.

Дани отпразнува 32-рия си рожден ден веднага след победата срещу Атлетико Мадрид на полуфиналите за Суперкупата на Испания.

"Нямаше как да се получи по-добре - сподели той в интервюто си след мача. - Най-добрият подарък - да вкарам гол и да се класираме за финала. Радвам се, че ставам на 21 г. Ха-ха!"

Втората младост, на която се радва Карвахал, е плод на личното му усъвършенстване, стриктно спазване на режима, много работа и тактическата гениалност на Анчелоти, който винаги може да намери перфектното място както на звездите си, така и на най-младите си играчи и на ветераните.

В Испания вече наричат новата версия на Дани Безглутеновия Карвахал. Диетата не е единственият компонент в трансформацията на испанеца, но като че ли от нея започна всичко.