Чудовищен Обамеянг донесе на Арсенал 14-а Купа на Англия и класиране в Лига Европа Снимка: Getty Images

Арсенал грабна рекордна 14-а Купа на Англия след победа с 2:1 над Челси в днешния финал на "Уембли".

Пиер-Емерик Обамеянг се превърна в герой за "артилеристите" с двата си гола, а победителите направиха пълен обрат, след като изоставаха в резултата от самото начало.

Челси пък завърши с човек по-малко заради червен картон на Матео Ковачич.

Победата е изключително важна за Арсенал не само заради спечелената купа. Успехът класира тима за Лига Европа и осигурява приходи от около 40 млн. паунда.

Срещата започна идеално за Челси с гол още в 5-ата минута.

След добра атака отляво, Жиру отклони елегантно с пета зад гърба си и Кристиан Пулишич с премерен удар откри резултата.

После обаче Арсенал заигра силно и Никола Пепе вкара във вратата, но попадението не беше признато заради засада.

В 26-ата минута при една дълга топка към Обамеянг, той избяга на Сесар Аспиликуета и испанецът го събори в пеналта.

След разглеждане от ВАР, отсъдената дузпа беше потвърдена, а самият Обамеянг изпълни уверено за 1:1.

През втората част Челси минаваше през силен период, но точно тогава Арсенал вкара втори гол.

След бърза атака топката стигна до Обамеянг отляво, той финтира Зума и технично с левия крак прехвърли Кабайеро - 2:1 за "артилеристите".

Само 6 минути по-късно ситуацията за Челси съвсем се усложни с втори жълт картон за Матео Ковачич.

Отсъждането беше малко пресилено, след като хърватският халф посегна опасно към Гранит Джака. Така "сините" трябваше да доиграят с човек по-малко.

До края Арсенал не позволи на съперника да създаде чисти положения пред Емилиано Мартинес и заслужи победата.

За Челси срещата беше белязана от поредица от контузии и принудителни смени. Аспиликуета се контузи малко след като направи дузпата и беше заменен, а в началото на второто полувреме голмайсторът Пулишич също беше принуден да напусне заради разтежение.

В добавеното време резервата за Челси Педро, който през новия сезон ще заиграе в Рома, получи тежка контузия и също напусна игра.