Ралф Рангник се превърна в абсолютен фаворит за поста на Оле Гунар Солскяер в Манчестър Юнайтед.
Норвежкият мениджър бе забелязан да напуска Манчестър, заедно със семейството си, с частен самолет още в понеделник преди поредната пауза за националните отбори.
Още след поражението в градското дерби със Сити името на Рангник се завъртя в английските медии като най-възможния кандидат за това да замени Солскяер на "Олд Трафрод".
Германецът има сериозна репутация в родината си. Смята се, че е сред с философията си е повлиял на гений на треньорската професия като Юрген Клоп, Томас Тухел и Юлиан Нагелсман.
Рангник си е спечелил прякора Професора, като се смята за един от бащите на гегенпресинга - стилът на игра, при който отборите незабавно се опитват да си върнат топката, след като са я изгубили.
Впоследствие множество отбори и треньори възприеха начина му на работа.
По подобие на редица треньори в модерния футбол, сред които Тухел и Нагелсман, Рангник също започва кариерата си рано - на само 25 г., след като през 1983-та слага край на доста посредствена полупрофесионална кариера.
По онова време националният отбор на Германия изповядва философия с либеро и играе в система 3-5-2. Въпреки че с тази тактика Западна Германия печели Световното първенство през 1990-а, а четири години по-рано отново стигат до финала, според Ралф тактиката е остаряла и трябва да бъде сменена.
Рангник има различни идеи за това как трябва да изглежда футболът и започва да ги налага първо в четвъртодивизионния Улм 1846. Това е първият му отбор в треньорската му кариера, където е назначен през 1997-а. С него става шампион в четвъртото ниво на германския футбол.
Година по-късно се явява по германска телевизия, където обяснява идеите си за футбола. Заради костюма, ризата и очилата му немската преса му лепва прякора Професора. Някои го използват и подигравателно заради мнението му, че идеята за либеро на футболния терен е тотално овехтяла.
"Реакцията от медиите, както и от другите хора във футбола, беше невероятна - споделя Рангник пред ESPN.
Основната причина за това беше, че 30 години по-рано Франц Бекенбауер бе задал тона на работа в повечето отбори в страната ни, когато създаде позицията на либерото.
В средата на 90-те години дори самият Франц призна, че не можеш да играеш със зонова защита, защото германските футболисти не я разбират. Тогава се запитах защо нашите играчи трябва да са по-глупави от тези в Белгия, Испания или Нидерландия? В това просто нямаше никаква логика за мен."
Впоследствие Рангник започва да изповядва гегенпресинга, който пък е вдъхновен от легендарния украински треньор Валерий Лобановски. Юрген Клоп също възприема тази философия, която впоследствие стана известна и под името "хевиметъл футбол".
Мениджърът на Ливърпул описва Рангник като "един от най-добрите, ако не и най-добрият немски треньор", а Ралф обяснява гегенпресинга като "нещо много просто".
"Гегенпресингът е проактивен начин на игра, много подобен на този, който Борусия Дортмунд изповядваше при Клоп и който Ливърпул днес практикува - обяснява Рангник.
Идеята му е да пресираме високо, на висока скорост и се играе с убийствени контраатаки. Когато притежаваме топката, не е хубаво по ширина на терена или назад.
Вратарите не бива да са играчите с много докосвания до топката. В почти всяко първенство и всеки национален отбор вратарят е найй-ограниченият футболист на терена откъм техника, заради което трябва да има най-малко контакт с нея с краката.
Това е бърз, проактивен, атакуващ, контраатакуващ, контрапресиращ, вълнуващ и зрелищен начин на игра."
Между 2001 и 2004 г. Рангнике треньор на Хановер, с който спечели и промоция в Бундеслигата.
Впоследствие, след което не успява да се класира за поста на помощник на Йоахим Льов в националния отбор, поема тима на Шалке. Успява да изведе "кралскосините" до второто място в първенството, зад Байерн Мюнхен, от който губи и финал за Купата на Германия през 2005-а.
Доби световна популярност, поемайки треньорския пост в Хофенхайм през 2006 г., след като е уволнен от Шалке заради серия от катастрофални резултати. С Хофе Рангник успява да постигне две поредни промоции, извеждайки тима до Бундеслигата.
Остави клуба в доста добро състояние, за да се завърне в Шалке, където смяташе, че има недовършена работа. Успя да спечели Купата на Германия и да изведе тима до полуфиналите в Шампионската лига, преди да напусне през 2011-а заради изтощение от треньорската професия.
След около едногодишна пауза, през 2012-а започна предпоследното му голямо приключение. Рангник прие да стане отговорник по спортните въпроси в отборите в колекцията на Ред Бул: Лайпциг, Залцбург и Ню Йорк.
Под негово ръководство германският клуб, собственост на милиардера Дитрих Матешиц, спечели четири промоции в рамките на шест години и стигна до Висшата лига. Феновете на останалите отбори открито се противопоставиха на начина на управление на Лайпциг, но на привържениците на Лайпциг не им пукаше.
По негово време Лайпциг се превърна в един от топ отборите в Германия, постоянен член на Топ 4 и участник в Шампионската лига. От време на време Рангник се връщаше и край тъч линията, като на два пъти му се наложи да води Лайпциг - през сезони 2015/16 и 2018/19, но предпочиташе повече управленската позиция.
След като приключи работата си в отборите от групата на Ред Бул, реши да се насочи към ново предизвикателство. Имаше спекулации за интерес към него от Милан, където да поеме функцията на спортен директор, но, изненадващо или не, Рангник се озова в руския Локомотив Москва.
Ралф е там от лятото на 2021-ва, когато подписа тригодишен договор. Все още е рано да се говори за влиянието му при "железничарите", но тимът е на пет точки от лидера Зенит в местната Висша лига.
Дали е готов да зареже не само Локомотив, но и работата си като спортен директор, за да се завърне като треньор на Манчестър Юнайтед, остава да разберем.