Ливърпул няма да подобри рекорда на Челси. "Червените" не са виждали подобна суша от 20 г., а Клоп - от 15

Последният гол на Мохамед Салах за Ливърпул във Висшата лига падна преди повече от месец - на 19 декември. Снимка: Getty Images

Кризата в Ливърпул и достигна връхната си точка в четвъртък вечер, когато защитаващият титлата си тим на Юрген Клоп загуби на своя "Анфийлд" от борещия се да не изпадне Бърнли с 0:1.

Единственото попадение в срещата отбеляза Ашли Барнс в 83-тата минута от дузпа, срещу която Алисон протестира бурно. Въпреки че мърсисайдци превъзхождаха противника си по асбсолютно всички показатели (16-6 удара, 12-0 корнера), не успяха да стигнат дори до точката.

Така "виненочервените" сложиха край на серията на Ливърпул от 68 поредни мача без загуба във Висшата лига. Последният път, в който "червените" паднаха на "Анфийлд" за първенство, бе през 2017 година, когато бяха победени от Кристъл Палас с 2:1.

Победата бе първа за Бърнли срещу Ливърпул от 1974-та! Но тимът има афинитет да взима елитни скалпове, и по-точно на действащи шампиони. На старта на сезон 2017/18 отборът на Шон Дайш победи Челси само няколко месеца след като "сините" бяха вдигнали титлата.

Загубата от Бърнли ще попречи на мърсисайдци да подобрят рекорда на Челси за най-много мачове без загуба у дома във Висшата лига. "Сините" бяха непобедими на "Стамфорд Бридж" между февруари 2004 и октомври 2008 г., като в огромната част от този период начело бе Жозе Моуриньо.

Срещу "виненочервените" Ливърпул имаше няколко нарисувани положения за гол. Ник Поуп обаче отчая Мохамед Салах и Роберто Фирмино, докато Дивок Ориги не успя да прати топката в мрежата и нацели напречната греда, останал едно в едно с варатаря.

Това бе четвърти пореден мач, в който мърсисайдци не успяват да се разпишат в първенството - нещо, което не се е случвало на клуба от 2000 година насам. Клоп пък не е водил отбор с толкова дълга голова суша от 2006-а, когато все още бе начело на Майнц.

Поражението остави Ливърпул на четвъртата позиция, на шест точки от лидера Манчестър Юнайтед и на четири от Манчестър Сити и Лестър, като "гражданите" са с мач по-малко.

Програмата за мърсисайдци в следващите няколко мача изобщо не е лека. В идния месец Юрген Клоп и момчетата му ще трябва да се изправят още срещу Тотнъм, Манчестър Сити, Лестър, Евертън и Уест Хем във Висшата лига, като имат и гостуване срещу РБ Лайпциг от Шампионската лига.