Нова Зеландия започна с победа световното за жени

Отборът на Нова Зеландия се наложи над Норвегия с 1:0 на старта на Световното първенство по футбол за жени, който се състоя на стадион "Еден Парк" в Оуклънд през 42 317 зрители.

Победното попадение за домакините вкара Хана Уилкинсън в началото на второто полувреме след асистенция на Джаки Ханд. В последната минута на редовното време Риа Пърсивал от Нова Зеландия пропусна да удвои аванса за тима си от дузпа, като топката срещна гредата. Това е първа победа на Нова Зеландия и тя идва от 16-ия опит на тима, който до момента имаше 12 загуби и 3 равенства.

Тимът на Норвегия, който е световен шампион от 1995 година, когато победжада на финала в Стокхолм Германия с 2:0, вече е опрян до стената, но му предстоят два мача срещу отбори с по-слабо класиране - Швейцария и Филипините, и може да се пребори за излизане от групата.

Мачът бе помрачен от инцидент, при който бяха убити трима човека, сред които и стрелецът, а шестима бяха ранени при стрелба с огнестрелно оръжие на строеж в центъра на Оукланд. Според ФИФА инцидентът няма връзка с футболния турнир, но той притесни голяма част от отборите, които са били наблизо, след които е и тимът на САЩ, който е двукратен световен шампион.

Преди мача на откриването бе спазена минута мълчание за жертвите.

На церемонията по откриването на терена излязаха представители на коренното население на Нова Зеландия - маорите, и наследници на първото население на Австралия. Доброволци от Нова Зеландия държаха във въздуха артистично изображение на ограмна риба скат, за която се вярва, че е била уловена от полубожеството Мауи. Австралийците вдигнаха изображение на ограмна змия в цветовене на дъгата.

Това е първо Световното първенство за жени с 32 отбора и първо в Южното полукълбо, като в него ще участват общо 736 състезателки. Финалът на турнира е на 20 август в Сидни (Австралия).

"Този трофей и исторически и ще видим изключителни мачове тук. Целият свят ще гледа", каза президентът на ФИФА Джани Инфантино.

Между отборите ще бъдат разпределени 152 милиона долара, което е три пъти повече от Световното първенство във Франция през 2019 година и десет пъти повече от 2015 година в Канада.

До момента за мачовете в Нова Зеландия са продадени 320 000 билета от налични 1 375 000 или по-малко от една четвърт. ФИФА избегна голям гаф, като подписа в последния момент договори за телевизионното излъчване на мачовете в Европа и Япония.