Сагата продължава вече няколко години, но се приближаваме до нейната развръзка.
Процесът срещу Манчестър Сити по прословутите 115 обвинения във финансови нарушения най-после започна и получилото етикета "дело на века" стартира вчера, макар че обвиненията бяха обявени още през февруари 2023 г.
Серийният шампион на Англия продължава да записва невероятни постижения на игрището, но сега е заплашен от безпрецедентни за английския футбол санкции.
Няколко месеца след обявяването на обвиненията, Сити завоюва требъл и осъществи мечтата си да спечели Шампионската лига. А през последвалия сезон пренаписа историята, като стана първият тим, грабнал четири поредни титли във Висшата лига.
С всеки следващ успех обаче валят въпросите от медии и противникови фенове относно висящите обвинения към клуба. Каква стойност имат успехите на Сити, ако са изградени върху нарушаване на действащите финансови правила?
Отговори трябва да получим в рамките на следващите три месеца.
Делото се провежда при сериозна конфиденциалност и даже мястото на провеждане на заседанията не се разкрива официално. Английските медии обаче вече установиха, че локацията е Международният център за разрешаване на спорове в центъра на Лондон.
Там беше забелязан лорд Паник, реномираният адвокат, ангажиран със защитата на Манчестър Сити.
54 от обвиненията са за предоставяне на невярна информация за актуалната финансова ситуация на клуба между сезон 2009/10 и сезон 2017/18.
Клубът не е представил коректно документацията и затова отговарящата за финансовия феърплей комисия не е придобила реална представа дали Сити влиза в необходимите финансови рамки.
Всеки елитен английски клуб е подписал етичен кодекс, с който се е ангажирал да подава вярна информация за клубните финанси и да бъде одитиран всяка година.
Но Сити многократно е обвиняван, че раздува спонсорските договори с фирми, свързани със собствениците от Абу Даби. Това позволява на "гражданите" да отчитат достатъчно високи приходи, за да не излязат извън регламентираните рамки.
Други 35 от обвиненията са свързани с отказ на Сити да сътрудничи на разследването на Висшата лига между декември 2018 и февруари 2023 г.
5 обвинения са за неспазване на правилата на УЕФА за финансов феърплей между 2013/14 и 2017/18.
7 обвинения са за нарушаване на правилата на Премиър лийг за печалба и устойчивост (PSR) от 2015/16 до 2017/18.
Още 14 обвинения са за предоставяне на неверни финансови отчети за парични транзакции към играчи и мениджъри.
Сагата започна преди близо шест години, когато германското издание "Дер Шпигел" публикува документация на Манчестър Сити, придобита чрез Football Leaks и предоставена от португалския хакер Руи Пинто.
Именно тези документи представляват голяма част от доказателствата срещу английския гранд.
От клуба претендират, че тази доказателствена част трябва да отпадне, защото е придобита по незаконен начин.
Това е и аргументът на Сити да не съдейства на разследването - че информацията е "хакната или открадната".
Тази позиция обаче още повече разгневява някои от шефовете на други клубове. Просто Висшата лига реално е членски клуб, в който 20-те члена са се подписали под определени общи правила.
И предполагаемият отказ на Сити да спазва тези правила е сред причините да се говори за възможно изхвърляне на "гражданите" от английския елит.
Сред най-разпространените прогнози за момента е, че най-малкото Манчестър Сити ще бъде наказан за отказа си за сътрудничество - предвид и факта, че този аргумент беше доста важен при отнемането на точки от Евертън и Нотингам Форест през миналия сезон.
Потенциално наказание за Сити също е отнемане на някакво количество точки, и то доста повече от осемте, които бяха взети на Евертън за по-малки провинения.
Възможно е отнемане на точки в продължение на няколко сезона, докато автоматичното изпадане в по-долна дивизия е по-малко вероятен вариант.
При обявяването на присъда съществува и риск от стартирането на поредица от нови дела в зависимост от наказанията - тъй като всеки друг от членовете на Висшата лига може да претендира, че е бил ощетен от измамите на Сити и заслужава обезщетение.
Разбира се, мнозина очакват и съвсем друга развръзка, а именно Манчестър Сити отново да бъде помилван, както стана при казуса с УЕФА.
През 2020 г. клубът получи двугодишна забрана да участва в евротурнирите поради нарушаване на финансовия феърплей, но спечели обжалването пред КАС и се размина със санкцията.
Сега изпълнителният директор на Висшата лига Ричард Мастърс призна, че е време делото да бъде проведено и да се стигне до развръзка. Според "Би Би Си", процесът ще отнеме около 10 седмици и присъдата се очаква някъде в началото на 2025 г.
От своя страна, мениджърът на Сити Пеп Гуардиола обяви, че е щастлив, че делото най-после започва и подчерта, че всеки е невинен до доказване на противното.
Но не е тайна, че в голямата си част футболната общественост желае някакви наказания за клуба - и то такива, които биха разтърсили Манчестър Сити и най-малкото биха извадили отбора от сметките за титлата през този сезон.
А как би се възприело едно оправдаване на "гражданите"? Ако и сега на Сити му се размине, както при санкцията от УЕФА, това за пореден път ще постави под съмнение смисъла от финансовите правила на европейската централа и на Висшата лига.
А феновете все по-трудно ще бъдат убедени, че съществува каквато и да е равнопоставеност между клубовете в големия футбол.