Манчестър Юнайтед и Манчестър Сити може да са сред най-големите и богати клубове в света, но понякога първата част от името на отборите се превръща в пречка при привличането на нови футболисти.
Дани Алвеш бе на крачка от "Етихад" през лятото на 2017-а. Очакваше се да се събере с Пеп Гуардиола, с когото покориха футболна Европа с Барселона. Дори бе видян по време на обяд с каталунския специалист в Манчестър и всички смятаха сделката за сключена.
Бразилецът бе убедил Ювентус да прекрати договора си по-рано, за да уреди всичко по трансфера. Но в последния момент Алвеш се отметна, заряза Сити и Гуардиола и избра Пари Сен Жермен.
Причината? В основата на обрата бе вече бившата съпруга на бразилеца - Джоана Санс. Красавицата е била категорична, че кракът ѝ няма да стъпи в Манчестър, заради което Алвеш замина за Париж.
Въпреки че градът се променя с бързи темпове в последните години, Манчестър все още остава далеч от Мадрид, Барселона, Милано или Париж, когато говорим за любимите дестинации на футболистите.
И Дани Алвеш далеч не е единственият, негодувал от Манчестър през годините. Основно недоволните са испанци, италианци или южноамериканци - представители на южните народи, които преживяват културен шок при челния сблъсък с климата и храната на Острова.
За по-младите играчи и за тези от северните държави Англия и конкретно Манчестър е нелоша дестинация. Доказва го и трансферът на Ерлинг Холанд, който още с пристигането си помогна на "гражданите" да завоюват требъл, печелейки и толкова дълго бленувания трофей от Шампионската лига.
Но за други Манчестър е просто едно от многото неприятни, постоянно влажни и мрачни места, на които перфектната закуска се състои от наденици и боб от консерва.
Както за Алвеш, така и за Анхел Ди Мария, които вече бяха печелили Шампионската лига, преди да пристигнат в Манчестър, животът извън терена е също толкова важен, колкото и този на терена. Същото важи и за Илкай Гюндоган, който изкара седем години в Сити и бе капитан на спечелилия требъл отбор.
Самият Гюндоган призна, че не би напуснал "Етихад" за никой друг отбор, освен заради Барселона. Немският халф е дългогодишен фен на каталунците, а сега ще има възможност и да се радва на прекрасното слънчево време на града, и на любовта на феновете на "Камп Ноу". Ще може да се наслади и на много по-добрата кухня, богата на свежи зеленчуци и средиземноморска храна.
Храната в Манчестър е основният проблем не на самите футболисти, а на половинките им. Жената до Ди Мария бе обявила местната кухня за "отвратителна". Съпругата на Давид де Хеа - певицата Едурне, също не бе впечатлена от храната на Острова, когато испанецът бе привлечен от Юнайтед през 2011-а. По думите на Едурне, дори най-добрите места в Манчестър не могат да стъпят и на малкия пръст на ресторантите в Испания.
Съпругата на Гюндоган - Сара Арфауи, също се оплака от липсата на качествени места за хранене: "Търсех и търсех добър ресторант, но храната навсякъде е ужасна. В Лондон е малко по-добра. Съжалявам, но в Манчестър не става за нищо."
В последните години градът наистина вдига нивото си. С помощта на Гуардиола в центъра бе открит квалитетен ресторант с каталунска кухня - "TAST", като бяха отворени и множество други добри места със средиземноморска кухня. Едно от любимите места за хапване на Пеп е японският ресторант "Musu", докато Холанд предпочита индийската кухня на "Dishoom" и италианските предложения на "San Carlo".
Китайският ресторант "Wings" пък бе любимото място на Луис ван Гаал по време на двете му години начело на Юнайтед. Друга популярна, славещата се с добра кухня, е "Zouk Tea Bar and Grill", където често могат да се засекат играчи на "червените дяволи". Ресторантът е приемал и звездни гости от ранга на Риана и Дрейк.
Но храната не е единствената пречка пред футболистите за трансфер в Манчестър. Сивото и потискащо време също играе сериозна роля при избирането на локация. Класация нарежда Манчестър като 16-ия най-влажен град в Европа, което няма как да бъде привлекателно за играчи от всякаква националност.
Дори Нолито, който пристигна в Сити от Селта, където вали почти двойно повече на годишна бяаза, имаше проблеми с липсата на слънце. Сивото небе бе променило цвета на кожата на дъщеря му, а лекари ѝ бяха предписали да приема допълнително витамин Д под формата на хапчета.
"Стъмваше се в 5, а в 6 имаш чувството, че вече е 10 вечерта", коментира преди години времето в Манчестър Нолито пред "Гардиън".
Испанецът не успя да се аклиматизира и се раздели със Сити след само година. Но дори футболист като Серхио Агуеро, който изкара десетилетие на "Етихад" и се превърна в голмайстор №1 на клуба, не пази добри спомени от град Манчестър.
Агуеро признава, че така и не е успял да се впише в местната култура. Прекарвал е по-голямото време от престоя си в Манчестър сам, тъй като децата и близките му живееха в Аржентина.
За 10 години на Острова така и не научи английски, което може и да не му пречеше на терена, но извън него бе сериозна пречка за социалния му живот.
Друг, който не се напъваше да научи местния език, бе Карлос Тевес. Нападателят носи екипите и на двата местни отбора, печелейки Шампионската лига с Юнайтед.
През 2011-а аржентинецът призна, че градът не го впечатлява с нищо, както и че не е създал нови приятелства, въпреки че вече четвърта година бе в Манчестър. "Никога няма да се върна тук - нито за почивка, нито изобщо", каза още Тевес.
В началото на 2023-та бившият нападател призна, че не е искал да учи английски заради войната за Фолкландските острови: "През всичките седем години, които прекарах в Англия, си казвах, че съм там просто за да работя, но и че никога няма да приема английската култура. Ако някой иска да говори с мен, да научи испански, защото аз английски няма да проговоря."
Най-впечатляващата критика срещу Манчестър обаче дойде от жената на Ди Мария. Юнайтед плати 75 милиона евро за него на Реал Мадрид през лятото на 2014-а, но след само един посредствен сезон аржентинецът и семейството му поеха към Париж.
Това време се оказа достатъчно, за да може съпругата му - Жоржелина Кордосо, да се отврати не само от местната кухня, но и от живота в града, като цяло.
"Молех Анхел да отидем, където и да е, само не в Англия. И година по-късно бяхме в Манчестър, по дяволите!", сподели Кардосо пред испанското сутрешно шоу "Los Angeles de la Manana" през 2020-а. -
"Нищо не ми харесваше. Хората са изключително странни и не знаеш дали няма да те убият, докато се разминаваш с тях по улицата. Храната е ужасна, а момичетата се разхождат с толкова много грим по себе си, че приличат на кукли. Междувременно аз излизах с вързана коса на кок и без следа от грим."
На въпрос какво друго не ѝ е харесало в Англия, съпругата на аржентинското крило отговори: "Исках да се самоубия. Беше два часа на обяд, а навън вече беше нощ."
Разбира се, не при всички е така. Най-добрият пример за чужденец, обикнал Манчестър, е Хуан Мата. Испанецът пристигна на "Олд Трафорд" през 2014-а от Челси. Халфът вече бе открил блог, в който описваше живота си в Лондон, а след като се премести в Манчестър, бе впечатлен от културното богатство на града.
Мата бе впечатлен от музикалните магазини, а през миналата година се върна в града, за да открие изложба на германския художник Тино Сегал. "Манчестър бе мой дом и оставих много хора там. Всички те се радват, когато се връщам, аз - също. Това е страхотен град."
Испанецът върви по стъпките на Ерик Кантона, който също организира изложба в Манчестър. Французинът помогна не само на Юнайтед в печеленето на трофеи, но направи много и за града в рекламно отношение в средата на 90-те години.
Друг легионер, впечатлен от града, е Венсан Компани. Легендата на Сити инвестира в благотворителна организация, която помага на бездомни хора в Манчестър.