Райс започва да блести, Хаверц тъпче на едно място: 5 извода след победата на Арсенал в дербито с Юнайтед Снимка: Getty Images

Отново с късни голове Арсенал взе дербито с Манчестър Юнайтед и зарадва "Емирейтс" с победа с 3:1.

"Червените дяволи" бяха повели в резултата чрез Маркъс Рашфорд, но само 110 секунди по-късно Мартин Йодегор възстанови равенството.

Втората част предложи много драма с отменена дузпа за Арсенал и отменен гол за Юнайтед, за да се стигне до добавеното време, в което "топчиите" изковаха успеха си.

С победата Арсенал вече има 10 точки, колкото Тотнъм, Ливърпул и Уест Хем, на две зад лидера Манчестър Сити. Юнайтед пък падна до 11-ата позиция с шест пункта след четири изиграни мача.

Как се стигна до победата за Микел Артета и момчетата му вижте в 5-те извода:

1. Райс вече изплаща цената си, но не и Хаверц

От всички възможни опции не кой друг да, е а именно Деклан Райс бе човекът с решаваща роля за победата на Арсенал. "Артилеристите" платиха над 100 милиона паунда за него през лятото и Райс вече започва да връща част от парите.

Английският полузащитник се озова на правилното място в 96-ата минута и с удар в близкия ъгъл преодоля Андре Онана, който направи поредния си силен мач на вратата на Юнайтед.

Райс постепенно се окопитва в Северен Лондон, но същото не може да бъде казано за Кай Хаверц. Германецът продължава с трудната си адаптация на "Емирейтс" и в неделя също имаше доста комични моменти.

В 13-ата минута пропусна да открие резултата, след като не успя да уцели топката, а малко по-късно негова грешка даде старт на контрата, от която Юнайтед поведе. Хаверц бе близо до първото си запомнящо нещо с екипа на Арсенал, падайки за дузпа след съприкосновение с Уан-Бисака, но ВАР правилно отмени дузпата (по-надолу обясняваме защо).

2. Расмус Хойлуд загатна за нещо специално

70-милионната покупка на Ерик тен Хаг най-накрая е готов за игра и се появи като резерва за последните 30-ина минути от мача. В тях датчанинът демонстрира сериозната си физика и на няколко пъти затрудни Уилям Салиба да бъде опазен.

Снимка: Getty Images

Все още е рано да се прецени, но 20-годишният Хойлунд може да бъде голаджията, когото феновете на Юнайтед очакват отдавна. Въпреки че е много млад, за краткото време на терена нападателят демонстрира готовност за битка и нужните физически данни за кариера във Висшата лига.

3. Мястото на Маркъс Рашфорд е по левия фланг, но по десния Антони издиша

През миналия сезон Рашфорд стигна до кота 30 гола във всички турнири, но дори тогава се виждаше, че мястото му не е на върха на атаката. Срещу Арсенал англичанинът отново демонстрира светкавичната си скорост по левия фланг и че там се чувства най-комфортно - да влиза навътре с топка в крака, да преодолява съперник-двама, преди да прати опасно центриране в наказателното поле или сам да завършва атаката.

Междувременно от другата страна на нападението Антони отново бе обезличен. Положителното в играта на бразилеца е, че се връща достатъчно, за да помага в защита, но приносът му в атака от началото на сезона е нулев.

Ерик тен Хаг ще трябва да помисли за използването на Александър Гарначо на негово място, а защо не Амад Диало или Мейсън Маунт? За Антони също бяха платени много пари по-миналото лято, но бразилецът продължава да не ги оправдава.

Дори не споменаваме възможността за Джейдън Санчо, тъй като англичанинът не попадна в групата за мача с Арсенал. След загубата Тен Хаг призна, че това е в резултат на незадоволителното му представяне в тренировките.

4. Перфектен ВАР

Тук обясняваме за дузпата. След около час игра бе отсъдена дузпа за Арсенал. Кай Хаверц падна в наказателното поле след съприкосновение с Уан-Бисака и Антъни Тейлър не се поколеба да покаже бялата точка.

ВАР обаче извика рефера и от повторенията се видя, че Хаверц сам чуква крака си в този на Уан Бисака. Затова Тейлър отмени решението си и дузпа за "артилеристите" не последва.

Минути преди края на редовното време пък Юнайтед помисли, че е спечелил, след като резервата Алехандро Гарначо вкара втори гол във вратата на Рамсдейл. И тук ВАР бе на мястото си и заради тънка засада попадението бе отменено. След това дойдоха победните голове на Арсенал.

5. Тен Хаг има огромен проблем в защита

В момента, в които "артилеристите" изковаха победата си, Юнайтед бе останал с централна двойка бранители Джони Еванс и Хари Магуайър. Рафаел Варан, Люк Шоу и Тайрел Маласия са с контузии, а по време на сблъсъка Тен Хаг извади принудително Лисандро Мартинес и Виктор Линдельоф, подменяйки изцяло централната си двойка защитници.

Промените дадоха своя негативен резултат и в 15-те минути, в които 35-годишният Еванс и загубилият капитанската лента Магуайър играха един до друг, "червените дяволи" инкасираха цели две попадения, за да може Арсенал да стигне до победата с 3:1.