Завесите в топ шампионатите в Европа падат една по една. Вече е време за равносметки и за оценка на представянето на играчите, които през изминалата година заиграха за други отбори.
Висшата лига доминираше на пазара с над 2 милиарда паунда, похарчени за нови играчи от 20-те клуба в елита на английския футбол, но значими сделки бяха осъществени още в Италия, Испания, Германия и Франция. Спираме се на 10-те най-успешни:
10. Рандал Коло Муани (Айнтрахт Франкфурт, 14 милиона паунда)
Муани се превърна в приоритетна трансферна цел на клубове от калибъра на Манчестър Юнайтед и Байерн Мюнхен. Френският нападател пристигна в Айнтрахт от Нант за скромна сума, а вече е оценяван на 100 милиона лири. 24-годишният футболист записа 23 гола и 17 асистенции в първите си 45 мача за Айнтрахт, помагайки на тима си да стигне до финала за Купата на Германия. Франкфурт вероятно ще се окаже тесен за таланта му и нищо чудно да осъществи голям летен трансфер.
9. Свен Ботман (Нюкасъл, 35 милиона паунда)
След 20-годишно отсъствие Нюкасъл най-накрая се завръща в Шампионската лига. Еди Хау свърши забележителна работа на "Сейнт Джемсис", и то без да използва пълната финансова мощ на собствениците на клуба. Но трансферите, които осъществи, бяха наистина страхотни. Никой от новите не оказа по-голямо влияние от Ботман, като "свраките" срещнаха ожесточената конкуренция на Милан за подписа му. Бившият централен защитник на Лил подписа за пет години и бързо се превърна в един от стълбовете на Нюкасъл.
8. Фоларин Балогун (Реймс, под наем)
Сезон 2022/23 беше изключителен за Балогун, който се наложи като един от най-добрите млади таланти на континента, присъединявайки се към Реймс под наем от Арсенал. 21-годишният играч има 20 гола в Лига 1 и цял сезон тероризираше бранителите във Франция със своята бързина и интелигентност. Остава да видим дали ще получи възможност под ръководството на Микел Артета в Северен Лондон, което изглежда напълно заслужено. Ако ли не - Милан и РБ Лайпциг са готови да го привлекат на момента. Но едва ли "артилеристите" ще проявят такова нехайство.
7. Мануел Аканджи (Манчестър Сити, 15 милиона паунда)
Аканджи е един от невъзпятите герои през невероятния сезон на Манчестър Сити. Трансферът му на "Етихад" от Борусия Дортмунд не предизвика голяма еуфория, но Пеп Гуардиола знаеше точно какво прави. Швейцарският национал чете невероятно добре играта и е прецизен при пасовете, което му помогна бързо да се адаптира към изискванията в добре смазваната машина на Пеп.
6. Габриел Жезус (Арсенал, 45 милиона паунда)
Жезус вкара 95 гола в 236 мача за Манчестър Сити, и то при положение, че никога не е бил твърд титуляр в тима на Гуардиола. Бразилецът обаче реши, че вече не може да се задоволява с второстепенна роля и миналото лято отиде в Арсенал. Жезус веднага се вписа по перфектен начин в състава на лондончани, но сериозна контузия в коляното спря инерцията му. Когато се завърна на терена, той завърши кампанията с 11 гола и осем асистенции на свое име в 32 участия във всички състезания.
5. Ким Мин-Жае (Наполи, 16 милиона паунда)
Феновете на Наполи дълго страдаха, когато Калиду Кулибали се присъедини към Челси след осем години в клуба през лятото на 2022-ра, а последвалият трансфер на Мин-Жау от Фенербахче първоначално не ги успокои. Но всякакви съмнения относно това дали южнокореецът може да замени Кулибали успешно бяха напълно разсеяни още след първите мачове на азиатеца.
Всъщност Ким доказа, че е подобрена версия на сенегалската звезда. Неслучайно 26-годишният футболист си спечели прякора Чудовището. Той е бърз, мощен и технически подготвен, което го превърна в кошмар за нападателите в Серия "А". Ким се наслаждава на дуелите един на един и неговото усещане за позициониране позволи на Наполи да налага стил, който се оказа непосилен за останалите в италианския елит. Манчестър Юнайтед е сред желаещите да има Ким Мин-Жае в състава си.
4. Каземиро (Манчестър Юнайтед, 70 милиона паунда)
Юнайтед имаше много проблеми в ерата след сър Алекс Фъргюсън, но най-очевидният беше липсата на класа в средата на терена. Тази слабост лъсна с пълна сила при 0:4 срещу Брентфорд в началото на сезона и това накара Ерик тен Хаг да действа. Специалистът се обърна към Каземиро и бразилската звезда напусна Реал Мадрид срещу 70 милиона лири. Сумата бе сериозна, но засега футболистът оправдава доверието. "Не мога да се сетя за играч, който да е имал по-голямо влияние върху отбора през последните години", заяви легендата Гари Невил.
3. Роберт Левандовски (Барселона, 42 милиона паунда)
След като спечели 19 трофея и вкара 344 гола за Байерн през осемте си незабравими години в клуба, Левандовски реши да излезе от зоната си на комфорт. Полската звезда смени вечния шампион на Германия с отбора на Барса в много напрегнат за каталунците период. Благодарение на Лева обаче хората на Шави си върнаха титлата в Ла Лига, което донесе много радост на феновете. Полякът вкара девет гола в първите си седем мача в испанския елит, а след това продължи да доказва, че при него възрастта е просто едно число.
2. Хвича Кварацкхелия (Наполи, 9 милиона паунда)
Когато Лоренцо Инсинье напусна Наполи, притесненията бяха оправдани. Той беше капитанът и талисманът на "партенопеите" в продължение на дълги години. Грузинският нападател Кварацхелия беше натоварен със задачата да го замести, въпреки че никой не вярваше, че бившият футболист на Динамо Батуми ще може да го направи.
Той беше напълно непозната величина и скептицизмът беше обясним. Само след няколко месеца обаче тифозите на Наполи започнаха да наричат крилото Кварадона. А 32 гола в 42 мача разказват само половината от историята. Защото статистиките са си статистики, но Кварадона е и наслада за окото. В резултат на това водещите европейски клубове се редят на опашка за неговия подпис, но Наполи ще се надява да го задържи.
1. Ерлинг Халанд (Манчестър Сити, 51 милиона паунда)
Няма как друг да е на първата позиция в тази класация. Молде, Ред Бул Залцбург и Дортмунд бяха клубовете на скандинавеца, преди да пристигна във Висшата лига и да я покори още в първата си година. Холанд чупеше рекорд след рекорд и в крайна сметка отбеляза 52 гола във всички състезания. Той записа шест хеттрика, един повече от всички останали играчи в Премиършип, взети заедно. И също така стана едва третият играч с пет попадения в един двубой от Шампионската лига. А това е само началото!