Мохамед Салах, както винаги, беше най-спокойният човек на "Анфийлд".
Феновете и съотборниците му, а даже и няколко човека във ВИП ложата, трудно можеха да се контролират, но египтянинът просто се усмихваше.
Притиснал ръце като за молитва и затворил очи, той вдигна левия си крак и опря ходилото в десния - отстрани на коляното.
Това беше поздравът "намасте", докато "Коп" бушуваше.
Салах вече бе отбелязал няколко великолепни гола за Ливърпул, но малко можеха да се мерят по зрелищност с ракетата, която изстреля срещу Челси онзи следобед през април 2019 г.
И малко отпразнувания след попадения са били толкова запомнящи се.
"Аз съм йога - призна по-късно Салах. - Занимавам се с йога и просто така ми дойде."
Всички познаваха Мо като великолепен футболист и професионалист до мозъка на костите си, но малцина знаеха, че практикува йога от години. И че е само една от суперзвездите на футбола, която го прави.
За Кристано Роналдо, Лионел Меси, Давид Силва, Златан Ибрахимович и Ерлинг Хааланд йогата е съществена част от тренировките и ежедневното им възстановяване. А Райън Гигс, човекът с най-много успехи във Висшата лига, вярва, че това е една от основните причини да продължи да играе и след 40-ия си рожден ден.
Преди десетилетие йогата беше екстравагантност в професионалния футбол, но днес е нещо задължително. Поне за някои от най-добрите в играта. Това е и причината в някои от топ европейските клубове да се наемат специализирани инструктори, като заниманията често са задължителни, а не по избор.
Но защо? И какви точно са ползите от йогата?
"Има толкова много - казва Дебс Бейзли, която управлява студиото Yoga Bee в Чидъл, Голям Манчестър. - Йогата увеличава гъвкавостта, обхвата на движение и очевидно е от помощ за футболистите. Намалява риска от контузии и помага за удължаване на кариерата им."
Бейзли работи и е работила с редица известни футболисти и си спомня с усмивка колко скептични са били някои от тях в началото и колко бързо са промени мнението си.
"Имаме голям микс от настоящи и бивши играчи, от млади и по-стари - обяснява тя. - И това, което забелязваме, е, че играчите, които играят футбол от дълго време и които сега опитват йога, искат да са го направили по-рано. Спортът причинява огромни натоварвания на тялото. Работя с един играч, който е едва в началото на 30-те си години, и трябваше да се откаже заради травми. Има много погрешни схващания за йогата - че е предимно за жени или че хората седят в кръг и вдишват и издишват. Но основното заблуждение е, че е нещо лесно. Наистина не е и футболистите, с които работя, го проумяват доста бързо."
И така, какъв вид йога рутина би препоръчал Бейзли на играчите?
"Има много различни видове и всеки от тях има своите предимства. Не мисля, че футболистите като цяло биха искали да правят нещо като курс по бърза йога. Мисля, че това, което им носи най-много ползи, е стречингът с по-бавно темпо, като Ин или силова йога, където се правят пози, но не твърде дълго. Работим много върху баланса, клекове на един крак и пози "дърво" (като тази на Салах) - такива неща. Футболът е небалансиран спорт - топката се рита и се докосва с единия крак повече от другия, отблъсква се и се приземява на един крак и внезапно се променя посоката, така че подобряването на силата на ядрото и баланса може да бъде изключително полезно. В началото на всяка тренировка обикновено се прави "поздрав към слънцето", който действа на всяка част от тялото като загрявка. Не бих препоръчала на играчите да правят особено натоварващи йога сесии преди мач или тренировка, но "поздравът към слънцето" може да бъде наистина полезен и може да бъде направен за по-малко от 10 минути."
А как се отразява на психиката?
Антонио Конте, например, разкрива, че благодарение на йогата и медитацията е по-спокоен по време на мачовете. Друг е въпросът дали италианецът изглежда много уравновесен край тъча.
Ектор Белерин пък е убеден, че спи по-добре след вечерните мачове благодарение на упражненията.
"Трудно е да го повярваш, докато не го направиш - казва Бейзли. - Но вярвам, че това може не само да удължи кариерата на играчите, но и да промени начина им на мислене. Определено им помага да бъдат по-спокойни. Спомага за понижаване на сърдечната честота, така че ползите за сърдечно-съдовата система също са налице. След това идват фокусът, концентрацията, възстановяването, намаляването на стреса и подобряването на съня. Очевидно е, че футболът е доста стресиращ бизнес, както професионалният спорт като цяло. Има много напрежение и психическо натоварване. А техниките за дишане и концентрация са от полза. Дишането е толкова важна и толкова подценена част от живота ни. Това е едно от нещата, които постоянно си повтарям през целия ден: "Дишай, дишай, дишай!". Много хора дишат от гърдите си, защото са стресирани. Те не дишат от стомаха си, така че дробовете им не се пълнят. Йога учи хората на такива неща."
Повечето футболисти, като Салах и Роналдо, практикуват йога почти ежедневно у дома, предпочитайки уединение, докато други посещават класове в студиа като това на Бейзли.
"Всеки е различен - казва тя. - Основният момент е да се превърне в част от живота, от рутината, от деня. А в случая на футболистите може да бъде съществена част от тяхното възстановяване. Мисля, че с подходящите уроци два пъти седмично ползите ще са огромни. След това 15 минути преди мач биха осигурили много по-добра загрявка от това, което виждам на терена. Йогата тепърва ще навлиза още повече във футбола, защото ползите от нея са огромни."