Хамилтън спечели драматичната битка в Каталуния

Световният шампион Люис Хамилтън спечели състезанието за Гран при на Испания във Формула 1, четвърти старт през новия сезон.

Британецът водеше жестока битка с Макс Верстапен, но в крайна сметка се добра до нов успех.

Верстапен успя да открадне лидерската позиция още в първия завой, като го държеше до шест обиколки преди края, но в крайна сметка скратегията на Мерцедес се оказа печеливша.

Пилотът на Ред Бул Верстапен влезе в бокса в 25-ата обиколка, а Хамилтън и екипът му решиха да останат доста по-дълго на пистата.

При изминати около 40 обиколки Верстапен продължаваше уверено да държи първото място и не се виждаше как това ще се промени, докато не дойде "шампионският" ход в тима на Мерцедес.

Тото Волф и компания вкараха Хамилтън за втори път в бокса, като го върнаха на пистата с меки гуми за последните 23 обиколки.

А в тях седемкратният шампион бе безупречен и отвя конкуренцията. С всяка обиколка той стопяваше от аванса на Верстапен, движещ се с далеч по-износените гуми от тип "медиум".

И така логичното се случи в 60-ата обиколка, когато Хамилтън изпревари Верстапен и си осигури победата.

Трети в днешното състезание завърши Валтери Ботас, който в самото начало изгуби тази позиция за сметка на Шарл Леклер, но отново с по-добра стратегия от пилота на Ферари успя да се пребори за мястото си на подиума.