Верстапен ликува с трета поредна титла във Формула 1

Верстапен ликува с трета поредна титла във Формула 1 Снимка: Getty Images

Макс Верстапен официално е шампион във Формула 1 за трети пореден път.

Пилотът на Ред Бул си гарантира трофея след второто си място в днешния спринт на пистата "Лусайл" в Катар.

Неговият съотборник Серхио Перес отпадна в 11-тата обиколка и така Верстапен стана недостижим в класирането при пилотите, за да си осигури трето поредно стъпване на върха в автомобилния спорт.

Победител в спринта стана Оскар Пиастри, но разбираемо по-голямото внимание беше за шампиона, който достигна актив от 407 точки в генералното класиране и натрупа аванс от 184 пункта спрямо втория Перес.

Още в предния състезателен уикенд Ред Бул си гарантира и втора поредна титла при конструкторите.

"Не знам какво да кажа. Невероятна година. Благодаря ви, че ми осигурихте такава кола. Удоволствието е невероятно", каза Верстапен по радиото след успеха си.

Той изнася наистина безапелационен сезон, в който спечели първите 10 старта и има общо 13 победи в 16 състезания досега.

Същинската надпревара за Гран при на Катар е в неделя вечер от 20:00 и там Верстапен ще може да постигне пореден успех, тъй като ще потегли първи.

След него ще тръгнат Джордж Ръсел и Люис Хамилтън с Мерцедес и Фернандо Алонсо с Астън Мартин.