Когато след няколко часа изнасяме чувалите с боклук на моста пред погледите на зрителите, те се разотиват разсеяно, но трябва да се отбележи, че някои проронват "Благодарим ви".
Не знам какво етикетът изисква да се каже в такъв случай, но едва ли някой очаква отговор от три блатни чудовища. На такива приличаме с двете ми приятелки* в опръсканите си с кал дрехи, сплъстените си коси и прогизнали от тиня кецове (които след малко ще изхвърлим). Защото минаваща в бял като от реклама панталон госпожица гнусливо се отдръпва на метри встрани.
Мислех си, че хората, които доброволно махат боклука от някой тотално осран пейзаж, после се чувстват пречистени. Но след първоначалната еуфория, че си свършил нещо полезно, нещата не стоят точно така.
Въобще не броим, че веднага трябва да се врътнеш в пералнята на 95 градуса, ръцете ти са изподрани до лактите, скапан си като след маратон и дълго след това не можеш да хапнеш - особено ако, ровичкайки между заседналите в реката и "пакетирани" в найлон клони, през вече скъсаните ти ръкавици се е плъзнал умрял плъх.
Бих изпищяла още по-силно и избягала с ужас, ако на моста над реката, която чистим, наистина не се спира любопитна публика - и тя очаква от хора, заели се да оправят гледката, да свършат работата без много мрънкане. Нали и те ще трябва да правят същото след две седмици - само че в брандирани фланелки...
Добре, че докосвам трупа, чак когато вече сме напълнили 33 чувала с човешки отпадъци - но в нищо и никаква отсечка от петдесетина метра.
Булевард "Арсеналски" свършва с чисто нови лъскави постройки до един от задните входове на Южния парк. На няколко крачки оттам почва мостче, под което хлипа Перловската река. Безсилна да изхвърли найлоните, пластмасовите бутилки, кутии и чаши, парчетата плат, ламарина, стиропор, стари табели от стари улици...
И една, изглеждаща като половин автомобилна броня, която след дълга борба и падане в тинята, се оказва цяла.
Това, което като хлапе неудържимо те е карало да слезеш под моста и да си цопнеш краката до глезените, веднага щом пукне пролетта, предизвиква пасивно отвращение. Когато минават по моста, на отиване или връщане от близките катерушки, родителите припряно подвикват на децата си "По-бързо!", тъй като проврените между решетките очи на малките срещат бунище, а не природа.
Но когато за трети път чуеш от някое хлапе "Виж, виж, там има умряло бебе", сочейки захвърлена на брега кукла, имаш два избора - да дозатриеш хубавите си спомени от реката с няколко бири навътре в парка или да слезеш да я извадиш от мъките й.
Ако някъде Бог се е провалил, нещата могат да бъдат оправени със свръхчовешки ентусиазъм. Но там, където с лека ръка се е провалил човек, никаква висша сила няма да мине отново. Трябва много бачкане.
Найлонът е пуснал корени в коритото на реката. Когато го хванеш за видимия край, другият може да се окаже на няколко крачки от теб, здраво заседнал под почвата - покрита с още отпадъци между засъхналите съчки (един път тая дума да не е смешна), а всички растения приличат на изпочупени закачалки, върху които някой е метнал ненужния си килим, покривка, подметка...
За един уикенд трима души могат наистина само да оправят фасадата на природата - и то при условие, че не си разпростираш погледа много-много. Там има нужда или от много чифтове здрави ръце - или от една здрава машина.
Предпочитам да вярвам повече в хората, отколкото в общината. Иначе как да очакваме да цъфне страна, насилена от собствената ни мръсотия, покрай която едни минават със затворени очи, други самооправдателно питат: "Кой трябва да бъде глобен за тази вандалщина?", а трети... са само двама-трима.
Въпреки близката среща с мъртъв гризач, бихме отишли да си изработим глобата и другия уикенд. Най-малкото заради децата, на които някои родители поучително обясняваха, че трябва да пазят наоколо, за да не се стига до тук - а и като нагледна загрявка за голямата кампания на бTV на 9 април (колкото и странно да звучи идеята да се чисти само веднъж годишно).
България не може да бъде почистена за един ден. Както и пейзажът няма как да бъде защитен с любителски оборки, по време на които доброволците изглеждат в очите на другите като лимитирана серия наивници, вместо като хора, които си оползотворяват приятно времето.
Перловската е една от дългите маловодни реки - доброволци вече я почистваха по протежението на булевард Евлоги Георгиев, от движение "За Оборище" събраха 6 тона боклук в отсечката "Малък градски театър зад канала" - "Оборище", зелени човечета са шетали и в Южния парк.
Но докато целият приток не бъде почистен сантиметър по сантиметър, той ще продължи да влачи отпадъци и децата ще бъдат плашени с него - а можеше да нямат търпение да ходят на брега.
Реката е дар, който да поднесеш и на самотата, и на любовта си, да споделиш с приятели или просто да я подишаш. Няма виртуален заместител.
Ако имаш нужда от нея, слизай всяка събота, докато я освободим - и се чувствай поканен в голямото чистене на Webcafe.bg след Великден. Кафето и чувалите - от нас, сметта - от вас.
* Извинявам се на Сибила от квартал "Изток" и на Катя от "Лозенец", че се наложи да оставят гаджетата си без обяд, за да почистят под мостчето
Перефразирайки мога да кажа - Изчисти им и ще им бъде чисто един ден; научи ги да не цапат и ще им бъде чисто завинаги!
Браво Вярно е, че с инцидентни кампании веднъж или два пъти годишно няма да се оправят нещата, но това е началото. Хората трябва да свикнат редовно да виждат Тимуровски команди и после сами ще почнат да се включват в тях. Кой знае, накрая може да кажем "Доброволец - това звучи гордо" Още веднъж - браво
М@мка му! Никога не си хвърлям боклукът, където ми падне. Сигурен съм, че и доста хора правят същото. Въпросът е: "Какво ще ги правим тези БОКЛУЦИ, които си хвърлят боклука, където им скимне?".
Как стигнахме от екология до расизъм? Няма зависимост между етноса и кой къде си хвърля боклука. Нещата се оправят с действия и личен пример, не с думи. Първото нещо е да внимаваш със собствените си боклуци, второто нещо е (ако можеш) да разчистиш и част от чуждите. В една хубава градинка с цветя без нито един боклук хората са много по-склонни да НЕ цапат; но като видят градинка с торбички, опаковки от кроасани и пр. това сякаш ги "подканя", сякаш им казва "абе тука е така, хвърляй - никой няма да забележи"
В тоз ред на мисли да ви разкажа една случка. Преди две години реших да си разчистя гаража, че имаше доста боклуци, включително и едно старо бюро, разглобено на съставните му части. Та събирам аз целия боклук, застилам колата с найлон, товаря и като съвестен гражданин, с усмивка на уста се отправям към сметището. Пътя за сметището минава през една горичка и през цялото време се чудя и мая, защо цялата е засипана с боклуци, като има -няма на 500 м. се намира самото сметище. Даже тихичко си ругах под носа, че туй българите нямаме оправия. Та да не се отплесвам, стигам аз сметището и един чичка ме спира на портала, аз обяснявам за какво съм тук и познайте какъв беше отговора: НЕ МОЖЕ! При въпроса ми защо, важно, важно ми беше обяснено, че тук е само за битови отпадъци от сметопочистващата фирма. Обясних, че моите отпадъци са предимно кашони, стари бутилки и едно разглобено бюро т.е. пак може да се определят като битови. НЕ МОЖЕ! Още по озадачена останах и като го запитах, къде има сметище за такива като моите отпадъци, а отговора беше, че няма такова в нашия град. Тогава си обясних защо, аджеба, тази горичка беше пълна с отпадъци, като не може на сметището... Е, поне след кратко описание на горичката пред чичкото и след нетънкия намек, че сега и аз трябва там да си изхвърля боклука, съвестта му го жегна и, о, боже, ми каза: "Айде, тегли колата зад оная купчина и все едно не съм те видял!" Сега ми се налага да изхвърля едно старо легло и гардероб. Някой да има идея? Та така... май не само в гражданина е грешката!
@ 17 Теа - подозирам, че впечатленията ти от циганите са задочни. А нападките ти към тях относно култура, раждаемост и пр. не са по темата и са на чисто емоционална основа. Вярно е, че с циганите има много проблеми, но не виждам как можем да им припишем градското замърсяване. @ 16 No Name - кофти. Аз никога не съм ходила лично до сметището, само до контейнера пред нас
Хубава статия - хвала на авторката за инициативата.
@21 Теа - дори това да е така, не може от някакъв единичен случай да генерализираме за всички.
@Лични, я ползвай малко гоглето и напиши Столипиново. После ще кометираме за циганите и бита им, дали цапат или не.
И аз се присъединявам към благодарностите за тези,които късат от свободното си време,за да чистят свинщината на останалите.И не само циганите са виновни за мръсотията,нито пък само в София е мръсно.Малко са хората,които се замислят къде хвърлят боклука си когато излязат от къщи,но всички се възмущават от мръсотията.Просто сме си такива - чистотата е до прага на къщата ми,оттам нататък не е мое,следователно да върви по дяволите...Докато не променим това,ще си газим през боклука и все някой друг ще ни е виновен - циганите,селяните,държавата и т.н.,и т.н...
Стига сте философствали! Ако ви пука за проблема, просто излезте и почистете!
Браво на авторката за усилията - и за почистването, и за това, че споделя с нас. Особено ме впечатли колонката със статистиката вдясно. Относно показателя "предпочитание за плащане според количеството генериран от домакинството им боклук", България се откроява с един от най-високите проценти на желаещите да плащат твърда такса смет - 30% от анкетираните. Ами това са само 30%. От останалите 70%, като се приспаднат неориентираните, със сигурност по-голямата част предпочитат плащане според килограмите изхвърлен боклук. Това трябва да се въведе по най-бързия начин. Правила съм сметки и ако се компостират растителни отпадъци ще се плаща 3-4 пъти по-малко такса смет, а и няма да се задръстват депата с тях.
Уважавам усилията на авторката и нейните приятелки. Това обаче са напразни и глупави усилия. Дикато не се въведат мерки за занкциониране на всички, които хвърлят безразборно боклуци самодейните усилия за почистване не излизат от рамките на мисленето в калъпа на т.нар. ленински съботници. Тези, които безнаказано изхвърлят боклиците си навсякъде, а не само в реката се подиграват и с вас и със всички граждани. За тях вашият ентусиазъм е смешен, а гражданите са обикновени клупаци, които плащата данъци, за да можа някой евентуално да позачисти боклуците, които те изхвърлят където им хрумне. Разбира се от всичко това печелят и мафиотите около общинските управи, които се представят като фирми по чистотата и усвояват парите, които ние всички плащаме. При тези такси за смет, които се плащат е смешно, тъпо и жалко да се проявява ентусиазъм в стил ленински събостник. Убеден съм, че скоро ще проумеете тези прости иситини.
@Bichkiiata Размекна ме