Деца рисуват вън

Отново настана оживление по младежките фестивални сцени, а паркът на Съветската армия се изпълни с хора в есенния слънчев неделен следобед.

Поредният фестивал за младежка култура Easyartfest до голяма степен се приближи по характер до състоялите се активности през лятото, но беше и различен - малчуганите се радваха на още по-специално внимание.

Защото на младежки фестивали като този обикновено взимат участие известни лица от графити, байкър или бийтбокс сцените, докато сега атмосферата бе доста по-различна именно поради факта, че децата бяха акцент и им бе дадена възможността да творят на воля.

А разговорът ми с небезизвестния графити творец Esteо затвърди наблюдението ми. Той сътвори уъркшоп графити модул специално за малките, които отсега знаят какво искат, учат се и го правят с неприкрито удоволствие. Ето и какво ми сподели:

От колко време се занимаваш с графити?

От 11 години.

Какво те вдъхновява в работата ти?

Не обичам сивите стени. Предпочитам всичко да е цветно и шарено и да гали окото на хората, когато минават покрай него - поне за малко да ги направи усмихнати и щастливи.

Това ли бе и причината, поради която реши да твориш графити?

Не - децата бяха причината, те са бъдещето, те ще ни последват. Те ще бъдат нашето продължение и ние трябва да им подадем ръка. Децата се радват на този уъркшоп и гласуват с две ръце за тази инициатива.

Какво ги учиш да правят?

Децата се учат на това какво представляват графитите, как да направят един надпис, как да подреждат буквите, за да има разстояние една от друга, как да използват цветовете, как да си служат със спрея и т.н. Общо взето им помагам по някакъв начин в техните първи стъпки в графити изкуството.

Какви са главните действащи лица в твоите творби?

Всички за измислени герои и целят да събудят някакви емоции в хората, които минават покрай тях. Графитите са нещо, което виждаш, по някакъв начин ти правят впечатление и създават някакъв образ в тебе дори и когато просто минаваш покрай тях.

А кое е най-доброто време от денонощието за творчество?

Според мен през деня, като преди да нарисуваш каквото и да било, да седнеш сам и да си помислиш какво точно искаш да направиш, за да въздействаш на хората и да ти е приятно докато го правиш. Това, което правиш трябва да има смисъл, а не просто ей така да правиш нещо.

Какви са основните послания на твоите творби? Има ли гняв, радост?

По някакъв начин искам да задържа човека пред стената, която съм нарисувал. Вкарвам понякога скришен втори замисъл в творбите си и трябва да се загледаш, за да го видиш. Но като цяло единственото, което целя е усмивки в хората. Това е най-важното за мене!

Защо графитите са неразбрано изкуство?

Графитите са неразбрано изкуство, защото според повечето хора те са вид вандализъм. Но резултатът от графитите зависи от човека, който ги прави. Наистина има вандали, които предпочитат да правят графити вечер, да рушат обществени сгради и по такъв начин да изразяват своето разбиране за графити изкуството. По този начин те разкриват своя гняв срещу системата, срещу сивото ежедневие. Другият вид графити творци - райтъри или артисти както се наричат още - правят през деня страхотни работи на разрешени места, отделят им повече време, стават по-пипнати и по-въздействащи. Всеки търси различна емоция у хората. Мога да говоря само за себе си, а аз гоня усмивки! Някой гони гняв, друг отмъщение - въпрос на личен избор. За мен графитите са себеизразяване в цвят!

Esteo не бе единственият, който обърна особено внимание на малчуганите. В близост до шатрата, където известният графити творец учеше малките последователи как да боравят със спрея, бе разположена и стена на катерене, отново за децата.

Графити зевзеци пък бяха докарали очевидно доста старите си коли, които неусетно се превърнаха в произведения на изкуството. От другата страна на парка пък бяха разположени ателиета на грим и прическа, за мода и за бижута, както и стрийт баскетбол и фрийстайл футбол.

Детска архитектурна работилница бе място за обмен на идеи и знания. Там децата, техните родители и преподаватели мечтаеха, забавляваха се и се учеха взаимно, играейки с пространства, форми и цветове. През целия ден DJ Skill, DJ Pheel и Vladeejay неуморно миксираха зад пулта. Черешката на тортата дойде с Ути Бъчваров и неговия скреч уъркшоп или както той го нарече „уъркшопа по ядене". Риба, баница, кюфтета, паста - всичко бе сготвено и съответно изядено бързо с помощта на тинейджъри от публиката. Млади бийтбоксъри наравно със световния шампион Skiller, премериха сили на сцената на фестивала.

От цвят в цвят, от графит в графит, от ритъм в ритъм - буквално ме заля младежката субкултура.  Изморена, приседнах за малко на пейка до един дядо. Надникнах неволно - четеше модерно лайфстайл списание... И аз май като Esteo - гоня усмивки и те гонят мен!

Новините

Най-четените